Wyceny banków z GPW na tle zagranicy

Bazując na wskaźniku ceny do wartości księgowej, pożyczkodawcy z Europy są bardziej atrakcyjni niż ich polscy czy amerykańscy konkurenci.

Aktualizacja: 08.01.2022 13:19 Publikacja: 08.01.2022 05:00

Wyceny banków z GPW na tle zagranicy

Foto: Adobestock

Za nami imponujący rajd notowań banków, który podbił wyceny sektora. Obecnie wskaźnik ceny do wartości księgowej sugeruje, że europejscy pożyczkodawcy są bardziej atrakcyjnie wyceniani niż polscy. Jednak jeszcze wyższe wyceny można zaobserwować w USA.

Banki na skrzydłach RPP

Piątkową sesję WIG-banki zaczynał na minusie, jednak po publikacji danych o inflacji – w grudniu ceny wzrosły o 8,6 proc. rok do roku – notowania pożyczkodawców zaczęły rosnąć. Inwestorzy zdają się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych. Liderem wzrostów był mBank, którego akcje drożały o ponad 7 proc.

To właśnie oczekiwania na podwyżki stóp, do których ostatecznie doszło pod koniec 2021 r. i na początku 2022 r., niosły w ostatnich miesiącach w górę WIG-banki. W 2021 r. ten benchmark był jednym z najlepszych spośród indeksów sektorowych na GPW. W sumie WIG-banki od początku 2021 r. wzrósł o 84 proc.

Foto: GG Parkiet

Wraz z rosnącymi notowaniami banków rósł również wskaźnik ceny do wartości księgowej (P/BV). Z danych Bloomberga wynika, że cena do wartości księgowej dla WIG-banki na początku 2021 r. była w okolicach 0,7. W uproszczeniu wskaźnik ten poniżej 1 oznacza to, że możemy nabyć akcje spółki za mniej, niż jest wart posiadany przez nią majątek. Na przełomie października i listopada wskaźnik przekroczył jednak 1,4, a obecnie wynosi ponad 1,3.

Największy udział w WIG-banki posiada PKO BP. Notowania tego pożyczkodawcy od początku 2021 r. wzrosły o ponad 60 proc. Z kolei akcje Pekao podrożały w tym czasie o 100 proc., a walory Santander Bank Polska zyskały 95 proc. W sumie te trzy banki odpowiadają za 70-proc. udział w indeksie.

Wskaźnik ceny do wartości księgowej dla PKO BP jest powyżej średniej dla sektora i wynosi 1,39. Dla Pekao i Santander Bank Polska wskaźnik wynosi odpowiednio 1,29 i 1,36. Z kolei w całym polskim sektorze najwyżej wyceniany jest ING Bank Śląski. Cena do wartości księgowej tego pożyczkodawcy wynosi ponad 2.

Drogie Wall Street

W ubiegłym roku również notowania amerykańskich banków szły w górę, ale nie tak mocno jak w przypadku WIG-banki. Indeks S&P 500 Banks wzrósł od początku 2021 r. o 44 proc.

Wyceny w amerykańskim sektorze są wyższe niż w Polsce czy Europie. Wskaźnik ceny do wartości księgowej dla S&P 500 Banks wynosi obecnie ponad 1,5. Najwięksi pożyczkodawcy tacy jak JP Morgan czy Morgan Stanley wyceniani są jeszcze wyżej: odpowiednio 1,92 i 1,9.

W USA cykl podwyżek stóp procentowych jeszcze się jednak nie rozpoczął. Jeszcze w połowie 2021 r. nie przewidywano żadnej podwyżki stóp procentowych w USA aż do 2023 r., jednak ostatnio wiele się zmieniło. Opublikowany w środę protokół z grudniowego posiedzenia Fed pokazał, że m.in. sytuacja na rynku pracy i niesłabnąca inflacja mogą wymagać od amerykańskiego banku centralnego podniesienia stóp procentowych wcześniej, niż oczekiwano.

Obecnie rynek spodziewa się, że Fed podniesie stopy procentowe trzy razy w tym roku, co z pewnością poprawi rentowność amerykańskich pożyczkodawców.

Europa okazją?

Podobną stopę zwrotu jak S&P 500 Banks wypracował w ciągu ostatniego roku Stoxx Europe 600 Banks. Europejski indeks wzbił się w tym tygodniu do najwyższego poziomu od trzech lat, po publikacji protokołu z posiedzenia Fed. Inwestorzy liczą, że również EBC może być bardziej skłonny do podwyżki stóp procentowych wcześniej, niż oczekiwano.

Max Anderl, zarządzający w UBS Asset Management, przyznaje, że podwyżka stóp przez EBC, który jest postrzegany jako ostatni z głównych banków centralnych na świecie, który tego dokona, wygenerowałaby znaczny wzrost zysków dla instytucji w całym regionie.

Jednak europejskie banki zdaniem niektórych analityków mają za sobą słaby kwartał pod względem przychodów. Dane Refinitiv pokazały, że przychody w IV kwartale 2021 r. wzrosną o 3,5 proc. rok do roku, w porównaniu z szacowaną średnią 17,2 proc. dla Stoxx Europe 600.

Analitycy Barclays twierdzą jednak, że perspektywy banków na 2022 r. pozostają ogólnie pozytywne, ponieważ popyt na kredyty rośnie w całej Europie, a wyceny akcji są nadal atrakcyjne.

Wskaźnik ceny do wartości księgowej dla Stoxx Europe 600 Banks wynosi obecnie około 0,74, czyli o połowę mniej niż w przypadku jego amerykańskiego odpowiednika. Blisko średniej dla sektora wyceniany jest m.in. brytyjski HSBC i francuski BNP Paribas. Z kolei w przypadku hiszpańskiego Banco Santander cena do wartości księgowej wynosi 0,62.

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia