Pojawił się niepokojący sygnał. Zbliżamy się do szczytu WIG?

Po silnych wzrostach, wskaźnik C/WK dla WIG wzrósł do 1,4. Każdorazowe przekroczenie tego poziomu prowadziło do spadków indeksu w dłuższym horyzoncie czasowym - przestrzegają eksperci DM BOŚ.

Publikacja: 27.02.2025 10:24

Pojawił się niepokojący sygnał. Zbliżamy się do szczytu WIG?

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

WIG rozpoczął czwartkową sesję od lekkiego spadku i obecnie oscyluje w okolicach 92,8 tys. pkt. Jest o 16 proc. wyżej niż na początku roku. Ten imponujący rajd wywindował wyceny wielu spółek do historycznie wysokich poziomów. Analitycy DM BOŚ w raporcie na marzec zwracają też uwagę na ciekawą zależność pomiędzy wskaźnikiem C/WK (cena do wartości księgowej) a zachowaniem WIG. Wskaźnik właśnie doszedł do poziomu 1,4.

„ Każdorazowe przekroczenie przez P/BV poziomu 1,4x od 2009 roku ostatecznie prowadziło do spadków indeksu WIG w dłuższym horyzoncie czasowym. Sugeruje to, że poziom wyceny 1,4x P/BV historycznie stanowił silny sygnał ostrzegawczy dla inwestorów” – czytamy w raporcie.

Kiedy skończą się wzrosty na GPW?

Z przedstawionych wyżej zależności płynie wniosek, że jeśli historyczne wzorce miałyby się powtórzyć, to szczyt indeksu WIG może być już blisko, chyba, że wskaźnik C/WK ulegnie dalszej istotnej rewycenie powyżej poziomu 1,4. Warto jednak zauważyć, że w erze po globalnym kryzysie finansowym taka sytuacja miała miejsce tylko raz – na przełomie 2010-2011, kiedy wycena C/WK indeksu WIG wzrosła aż do 1,7. Był to jednak raczej wyjątek niż reguła.

Czytaj więcej

100 000 pkt na wyciągnięcie ręki

Średni wzrost WIG od momentu osiągnięcia maksymalnego poziomu C/WK do szczytu indeksu w danym cyklu wynosił jedynie 3 proc., a mediana 4 proc. Oznacza to, że gdy wskaźnik osiągał swój szczyt, potencjał dalszych wzrostów indeksu był już bardzo ograniczony.

W ostatnim czasie (lata 2021 i 2024) czas pomiędzy osiągnięciem poziomu 1,4 przez wskaźnik a szczytem indeksu był wyjątkowo krótki. Wynosił mniej niż jeden miesiąc w 2021 roku, a w 2024 r. stało się to natychmiast.

24 faworytów DM BOŚ na marzec

W najnowszym miesięcznym raporcie analitycy wskazali też spółki, które powinny zachowywać się lepiej i gorzej od rynku. W tej drugiej grupie są Enea i JSW – czyli te same firmy co w poprzednim miesiącu.

Natomiast lista faworytów liczy 24 firmy. Są to: AB, Action, Artifex Mundi, Asbis, Asseco SEE, CCC, CD Projekt, Decora, Digital Network, Erbud, Forte, mBank, Millennium, Mirbud, Neuca, Orange PL, Orlen, PlayWay, Selvita, Tauron, Toya, Unimot, Vercom oraz Voxel.

„Skład naszego portfela w nadchodzącym miesiącu podlega umiarkowanym zmianom. W szczególności na listę długich pozycji wprowadzamy akcje Asseco SEE, Millennium, CD Projekt, Selvitę i Orlen, a usuwamy akcje Cyfrowego Polsatu, Votum i Benefit Systems. Lista spółek, które powinny się zachowywać gorzej od rynku, nie zmienia się” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

22 faworytów DM BOŚ na luty
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Cła i wojna psują nastroje
Analizy rynkowe
WIG – (prawie) 100 tys. pkt. I co dalej?
Analizy rynkowe
Świat za bardzo boi się wyższych ceł w USA?
Analizy rynkowe
Wall Street na detoksie, reszta świata na fiskalnym haju
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Fed lekko pesymistyczny
Analizy rynkowe
Szczyt hossy na warszawskiej giełdzie jeszcze przed nami
Analizy rynkowe
Trump 2.0 kontra Trump 1.0, czyli rozczarowanie na Wall Street i hossa na GPW