Udział akcji, napływy do funduszy i… Tesla. Sześć oznak szampańskich nastrojów na Wall Street

Pod niektórymi względami optymizm na amerykańskim rynku akcji w końcówce 2024 roku osiąga niewidziane wcześniej poziomy. Przyglądamy się sześciu wskaźnikom, które biją rekordy lub są już blisko nich.

Publikacja: 20.12.2024 06:06

Udział akcji, napływy do funduszy i… Tesla. Sześć oznak szampańskich nastrojów na Wall Street

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Rekordowy udział akcji w majątku Amerykanów

Foto: Parkiet

Według opublikowanych niedawno danych Fedu już w III kwartale udział akcji w majątku amerykańskich gospodarstw domowych (i „wrzuconych” wraz z nimi do jednego worka organizacji non-profit) osiągnął rekordowe poziomy. Akcje stanowiły nigdy niewidziane dotąd 29,4 proc. całych aktywów. Rekord został pobity również w przypadku udziału akcji w aktywach finansowych: 43,4 proc. Ponieważ na przestrzeni dekad udział walorów w majątku wykazuje tendencję wzrostową, to na wykresie pokazujemy jeszcze bardziej dobitne dane oczyszczone z tej tendencji. W takim wydaniu Amerykanie w III kwartale byli tak mocno przeważeni w akcjach, jak na szczycie tzw. bańki internetowej. Wygląda na to, że w IV kw. ten rekord zostanie pobity.

Rekordowe napływy do funduszy amerykańskich akcji

Foto: Parkiet

Już w końcówce listopada Bank of America szacował, że tegoroczne napływy do funduszy akcji USA zmierzają ku nowemu rekordowi, wyższemu niż w stanowiącym dotychczasowy szczyt optymizmu 2021 r. Z kolei w grudniu Goldman Sachs podał, że już teraz rekord pobiła 9-tygodniowa suma napływów do funduszy amerykańskich akcji (w tym ETF) – wskaźnik ten jest coraz bliżej pułapu 200 mld dolarów, podczas gdy w trakcie postcovidowej euforii w 2021 r. zbliżył się na chwilę do 150 mld USD.

Rekordowa wiara w hossę

Foto: Parkiet

Niespotykany dotąd giełdowy optymizm Amerykanów widać również w sondażu Conference Board. Poprzedni rekord był tu datowany na styczeń 2018 r., kiedy to ekscytowano się „Goldilocks” (idealną równowagą w gospodarce). W listopadzie 2024 r. został ustanowiony nowy rekord – niewidziane dotąd 56,4 proc. ankietowanych gospodarstw domowych oczekuje wzrostu cen akcji w kolejnych 12 miesiącach. Bez wątpienia przyczyniły się do tego nie tylko dwa lata silnej zwyżki indeksów giełdowych, ale też wiara w „dobrą zmianę” w gospodarce po listopadowych wyborach prezydenckich.

Czytaj więcej

Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych

Rekordowe przeważenie funduszy

Foto: Parkiet

Jako „superbycze” określili stratedzy Bank of America nastroje w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez ten bank wśród zarządzających funduszami. Dosłownie zaroiło się tu od rekordów. Najniżej w historii znalazła się deklarowana przez fundusze alokacja w gotówce, której trzymanie uznawane jest obecnie najwyraźniej za bezproduktywne wobec wspinających się coraz wyżej indeksów giełdowych. Odchudzenie stanu gotówki przełożyło się jednocześnie na ochocze zakupy na Wall Street. Przewaga liczebna funduszy deklarujących przeważenie amerykańskich akcji w portfelach osiągnęła poziom wyższy niż w trakcie 2021 r. i zarazem najwyższy od ponad dekady.

Rekordowo mało krótkich pozycji

Foto: Parkiet

Wspinaczka notowań na Wall Street zdziesiątkowała krótkie pozycje w kontraktach terminowych na indeks S&P 500 – wynika z naszej analizy danych CFTC. Podczas gdy w punkcie kulminacyjnym strachu na rynkach w 2022 r. krótkie pozycje stanowiły ponad 30 proc. wszystkich pozycji umownie określonych jako spekulacyjne (kategoria „asset manager” wg CFTC), to w trakcie 2024 r. odsetek ten zmalał poniżej 7 proc. obecnie. To wyraźnie mniej niż nawet w końcowej fazie trendu zwyżkowego na jesieni 2021 r., gdy wskaźnik ten obniżył się do ok. 11 proc.

Rekordowe mnożniki Tesli

Foto: Parkiet

Na deser w ramach naszej listy zostawiliśmy akcje Tesli, które szczególnie w ostatnich miesiącach stały się swoistym barometrem powyborczych nastrojów na Wall Street ze względu na sympatię, jaką zwycięski Donald Trump darzy Elona Muska. Kapitalizacja giełdowa Tesli przerosła łączną wartość rynkową wszystkich innych (!) producentów samochodów na świecie. Wskaźnik ceny do prognozowanych przez analityków zysków spółki zawędrował powyżej astronomicznego pułapu 130 – wynika z danych Bloomberga. Od dołka z końcówki trudnego dla rynków 2022 r. wskaźnik ten urósł… 10-krotnie, z czego zdecydowanie najmocniej po wyborach.

Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie
Analizy rynkowe
Fundusz Mid Europa chce sprzedać pakiet akcji Diagnostyki i wprowadzić spółkę na giełdę
Analizy rynkowe
Rekordowe wyceny mocarzy z warszawskiej giełdy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Analizy rynkowe
Tydzień na parkietach: Inflacja łagodzi nastroje
Analizy rynkowe
Akcje giełdowych maluchów z GPW zachęcają atrakcyjnymi wycenami