#WykresDnia: Rekordowa nadwyżka bilansu handlowego Brazylii

Brazylia odnotowała nadwyżkę bilansu handlowego od stycznia do października w wysokości 80,21 miliardów dolarów, co jest rekordowym poziomem dla pierwszych 10 miesięcy roku.

Publikacja: 03.11.2023 08:46

#WykresDnia: Rekordowa nadwyżka bilansu handlowego Brazylii

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F974XTDbwAAUoLX?format=png&name=small

Oznacza to wzrost o 57,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy nadwyżka wyniosła 50,79 miliardów dolarów. Tylko w październiku bilans handlowy wykazał nadwyżkę w wysokości 8,96 mld dolarów.

Wiceprezydent Brazylii i minister rozwoju, przemysłu, handlu i usług Geraldo Alckmin zapowiedział, że bilans handlowy Brazylii zakończy rok z rekordową nadwyżką 93 miliardów dolarów. Według oficjalnych danych brazylijski eksport w tym roku wyniesie 282,47 mld dolarów, co oznacza średnio dzienny wzrost o 0,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, natomiast import wyniesie 202,26 mld dolarów, co oznacza spadek o 12,2 proc.

Natomiast wcześniej brazylijskie Ministerstwo Rozwoju, Przemysłu, Handlu i Usług (MDIC) poprawiło swoje prognozy dotyczące nadwyżki w handlu zagranicznym w tym roku z 84,7 miliardów dolarów do 93 miliardów dolarów. Ma to wynikać z nieznacznego wzrostu wywozu i spadku cen importowanych produktów – wyjaśnił MDIC. Stąd nadwyżka (eksport minus import) w 2023 roku.

Jeśli potwierdzi się aktualizowana co trzy miesiące projekcja MDIC, nadwyżka będzie o 51,2 proc. wyższa od dodatniego salda odnotowanego w 2022 roku w wysokości 61,525 mld dolarów, co jest dotychczas najlepszym wynikiem w historii.

Oczekuje się, że saldo handlowe wzrośnie, ponieważ import spadnie bardziej niż eksport w porównaniu z wynikami za 2022 r. Rząd spodziewa się wyeksportować w 2023 r. 334,2 mld dolarów, co stanowi niewielki wzrost o 0,02 proc. w porównaniu z 334,1 mld dolarów, które kraj wyeksportował w zeszłym roku. Z drugiej strony oczekuje się, że import wyniesie 241,1 mld dolarów, co oznacza spadek o 11,5 proc. w porównaniu z 272,6 mld dolarów zakupionych z zagranicy w 2022 roku.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Gospodarka Brazylii może odzyskać globalną pozycję

W porównaniu z lipcowymi prognozami eksport wzrósł o 4,2 mld USD. Prognoza importu spadła o 4,1 mld USD. Podsekretarz ds. wywiadu i statystyki handlu zagranicznego Herlon Brandão powiedział, że korekta w górę nadwyżki handlowej wynika z dobrych wyników eksportu, pomimo spadku cen niektórych towarów (towarów podstawowych o cenie międzynarodowej).

– Już od pierwszej rewizji [szacunku na 2023 r.] widzieliśmy, że będzie to solidny, rekordowy bilans. Rosnące wolumeny [eksportu] sprawiły, że wynik był wyższy od oczekiwanego – stwierdził Brandão, zaznaczając, że będzie to pierwszy rok, w którym Brazylia odnotuje nadwyżkę handlową przekraczającą 70 miliardów dolarów.

W odniesieniu do importu sekretarz wyjaśnił, że spadek wynikał głównie z ograniczenia zakupów dóbr pośrednich. Import dóbr inwestycyjnych (maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji) wzrósł w ujęciu rocznym o 9,9 proc.. W przypadku towarów konsumpcyjnych zakupy z zagranicy wzrosły o 17,2 proc.

Według MDIC za rekordowym saldem w 2023 r. stoją dwa czynniki. Z jednej strony ceny surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa, oraz artykułów takich jak nawozy, po osiągnięciu szczytu na początku wojny między Rosją, wykazują tendencję spadkową i Ukrainy. Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie doprowadzi do spadku importu, w związku ze spadkiem konsumpcji.

W ostatnich miesiącach wpływ na import miała wojna między Rosją a Ukrainą. Międzynarodowe ceny nawozów spadły we wrześniu o 50,4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W tym samym porównaniu średnia cena paliw z importu spadła o 15,7 proc. Średnia cena pszenicy, kolejnego produktu, który Brazylia importuje w dużych ilościach, spadła o 36,1 proc..

Oczekuje się, że po dekadzie ujemnej lub umiarkowanej ekspansji gospodarczej PKB Brazylii wzrośnie w 2023 r. o 3,2 proc. Dyskutowane są znaczące reformy, takie jak reforma podatkowa, które mogłyby umożliwić wprowadzenie nowoczesnej, zielonej gospodarki.

Gospodarka brazylijska rozpoczęła trzeci kwartał szybszym niż oczekiwano tempem, potwierdzając niedawne korekty w górę prognoz wzrostu PKB kraju na 2023 r. Indeks aktywności gospodarczej IBC-Br, kluczowy predyktor produktu krajowego brutto, odnotował w lipcu skorygowany sezonowo wzrost o 0,44 proc. w stosunku do czerwca, przekraczając medianę prognozowaną w ankiecie ekonomistów Reuters wynoszącą 0,3 proc. Według banku centralnego kurs IBC-Br od lipca 2022 r. wzrósł o 0,66 proc. po wyłączeniu sezonowym, a w ciągu 12 miesięcy odnotował wzrost o 3,12 proc..

Dane pokazały, że od początku roku gospodarka jest znacznie odporniejsza, a tendencja ta utrzymuje się w ostatnich miesiącach, powiedział Rafael Perez, ekonomista w Suno Research.

Perez powiedział jednak, że spodziewa się większej stabilności aktywności gospodarczej do końca tego roku, powołując się na skumulowane skutki restrykcyjnej polityki pieniężnej banku centralnego.

Analizy rynkowe
Spółki biotechnologiczne cztery lata po pandemii
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?