#WykresDnia: Szwajcarski frank rekordowo silny wobec dolara

Frank szwajcarski podskoczył do najwyższego poziomu w stosunku do dolara od ponad ośmiu lat po tym, jak słabszy niż oczekiwano odczyt inflacji w USA osłabił dolara.

Publikacja: 13.07.2023 09:08

#WykresDnia: Szwajcarski frank rekordowo silny wobec dolara

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F01m1iCX0AEEPkU?format=png&name=900x900

Szwajcarska waluta zyskała w środę aż o 1,5 proc. do 0,8660 za dolara, osiągając poziom ostatnio obserwowany w styczniu 2015 r. Wtedy Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) właśnie odrzucił trzyletnią politykę ograniczania zysków w stosunku do euro, co wywołało gwałtowny wzrost rajdu na franka.

Frank – zarówno raj, jak i waluta finansowania transakcji typu carry trade – rośnie od końca zeszłego roku w związku z oczekiwaniami, że różnica w stopach procentowych Szwajcarii w stosunku do Stanów Zjednoczonych będzie się nadal zmniejszać. SNB podniósł stopy procentowe o 250 punktów bazowych w obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej do 1,75 proc. i wysłał mocne sygnały, że kolejna podwyżka nastąpi na kolejnym posiedzeniu urzędników zaplanowanym na wrzesień.

Gwałtowna korekta kursów krajów rozwiniętych po pominięciu CPI w USA stwarza perspektywy, że końcowa stopa SNB może nie pozostawać w tyle, jak początkowo sądzono – powiedział Alexandre Dolci, strateg G-10 FX w Credit Agricole.

Frank zyskał w tym roku 6,5 proc. w stosunku do dolara i 2,7 proc. w stosunku do euro, co czyni go drugą najlepiej radzącą sobie walutą w grupie 10.

Czytaj więcej

Wzrost cen bliski 2 procent jest dla SNB wciąż zbyt wysoki

SNB sprzedaje obce waluty w ramach swoich wysiłków na rzecz schłodzenia inflacji, która spodziewa się, że w tym i przyszłym roku wyniesie średnio 2,2 proc., powyżej docelowego pułapu 2 proc.. Na ostatnim spotkaniu decydenci polityczni powiedzieli, że „pozostają skłonni do kupowania obcej waluty w przypadku nadmiernej presji na aprecjację franka szwajcarskiego”, chociaż zauważyli, że w obecnym środowisku nadal koncentruje się na sprzedaży.

Urząd odmówił komentarza na temat środowych ruchów na rynku. Wiceprezes Martin Schlegel powiedział w zeszłym tygodniu, że dodatkowe podwyżki stóp mające na celu inflację nie zagrażają stabilności finansowej. Szwajcarski Bank Narodowy pozostaje otwarty na dalsze podwyżki stóp procentowych pomimo spadku inflacji w zeszłym miesiącu, powiedział Schlegel. Powtórzył mantrę banku centralnego, że nie można wykluczyć wzrostu z obecnego poziomu 1,75 proc. SNB. Inflacja w Szwajcarii spadła do 1,7 proc. w czerwcu z 2,2 proc. w maju, po raz pierwszy od początku 2022 r.

Ale w swoich najnowszych prognozach bank centralny podał, że spodziewa się wzrostu cen o 2,2 proc. w tym i przyszłym roku, zanim spadnie do 2,1 proc. w 2025 r. Naszą misją jest zagwarantowanie stabilności cen, co oznacza, że ​​inflacja powinna mieścić się w przedziale 0-2 proc. – powiedział Schlegel. – Pomimo niedawnego spadku inflacji, presja inflacyjna nadal rośnie – powiedział. – Wciąż istnieje ryzyko, że inflacja utrwali się powyżej 2 proc. w średnim okresie, czyli powyżej przedziału, który utożsamiamy ze stabilnością cen.

SNB zniósł pułap 1,20 franka za euro w pierwszych dniach 2015 r., próbując wzmocnić swoją obronę gospodarki. Para szybko spadła poniżej 0,90, po czym w 2018 roku stopniowo powróciła do maksymalnego poziomu.

Dziś mocniejsze są dolar nowozelandzki i australijski. następnie frank szwajcarski. Tymczasem najgorzej wypada dolar, jen i kanadyjski. Jednak w tym tygodniu frank szwajcarski jest największym zyskiem w tym momencie, czemu pomogło przebicie się pary EUR/CHF przez kluczowy krótkoterminowy poziom wsparcia. Jen jest nadal silny jako drugi, ale pierwsze miejsce zajął frank. Dolar kanadyjski jest drugim najgorszym po dolarze pomimo wczorajszej podwyżki stóp procentowych BoC. Euro ma niewielką przewagę nad funtem szterlingiem, podczas gdy Aussie i Kiwi są mieszane.

Technicznie rzecz biorąc, nurkowanie EUR/CHF przez wsparcie 0,9670 potwierdza wznowienie całego spadku z 1,0095. Struktura spadku nadal sugeruje, że jest to ruch korekcyjny. Jednak głębszy spadek utrzymałby się na korzyść tak długo, jak utrzymuje się wsparcie na poziomie 0,9721 zamienione w opór. Następny cel to 100 proc. projekcja 0,9995 do 0,9670 z 0,9840 na 0,9515. Jeśli zostanie to zrealizowane, przedłużony spadek EUR/CHF sprawi, że krótka pozycja na USD/CHF będzie lepszą transakcją niż długa na EUR/USD.

Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie
Analizy rynkowe
Fundusz Mid Europa chce sprzedać pakiet akcji Diagnostyki i wprowadzić spółkę na giełdę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Analizy rynkowe
Rekordowe wyceny mocarzy z warszawskiej giełdy
Analizy rynkowe
Tydzień na parkietach: Inflacja łagodzi nastroje