Wzrost cen bliski 2 procent jest dla SNB wciąż zbyt wysoki

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podniósł główną stopę procentową o 25 pkt baz., do poziomu 1,75 proc. Jego decyzja była zgodna z prognozami analityków. SNB stwierdził też, że w średniej perspektywie czasowej może być konieczne dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

Publikacja: 22.06.2023 21:00

Wzrost cen bliski 2 procent jest dla SNB wciąż zbyt wysoki

Foto: Bloomberg

– Komunikat SNB i rewizja prognoz inflacyjnych na 2024 i 2025 r. silnie sugerują, że w tym cyklu dojdzie jeszcze do co najmniej jednej podwyżki stóp procentowych – twierdzi Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Czwartkowa podwyżka była już piątą z rzędu. Była też jednak mniejsza niż poprzednim razem. Zarówno w marcu, jak i w grudniu SNB podwyższył bowiem stopy o 50 pkt baz. (SNB podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych raz na kwartał). Jeszcze na jesieni 2022 r. główna stopa była ujemna, a nieco ponad rok temu wynosiła minus 75 pkt baz. Szwajcaria wciąż jest krajem o jednych z najniższych stopach procentowych na świecie. Niższe od niej mają jedynie: Republika Zielonego Przylądka (1 proc.), Kambodża (0,89 proc.), Fidżi (0,25 proc.) i Japonia (minus 0,1 proc.).

SNB nie odczuwa aż tak wielkiej presji jak Europejski Bank Centralny czy Bank Anglii, by agresywnie zacieśniać politykę pieniężną. Inflacja konsumencka w Szwajcarii jest bowiem wciąż dosyć niska w porównaniu z innymi gospodarkami rozwiniętymi. W maju wyhamowała ona do 2,2 proc. W oczach decydentów z SNB wciąż jest ona zbyt wysoka, by można było mówić o okiełznaniu presji inflacyjnej.

– Spadek inflacji w ostatnich miesiącach głównie wynikał z niższych cen importowanych dóbr, zwłaszcza ropy i gazu. Mimo dzisiejszego podwyższenia stopy SNB, nowa prognoza inflacji wskazuje na umiarkowany wzrost średniorocznej inflacji na poziomie 2,2 proc. w 2023 i 2024 roku oraz 2,1 proc. w 2025 roku. Jednak bez podwyżki stopy procentowej prognoza ta byłaby jeszcze wyższa – wskazuje Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

Im bliżej szwajcarska inflacja będzie jednak celu, tym bardziej mogą rosnąć szanse na osłabienie franka.

– Osiągnięcie celu inflacyjnego powinno skutkować nieco większą tolerancją SNB dla osłabienia franka. Wiele wskazuje, że już w maju zaniechano interwencji walutowych, które tylko w trzech poprzednich miesiącach pochłonęły kilkadziesiąt miliardów franków – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Czytaj więcej

Frankowicze. Więcej będzie chciało uciec od swojego kredytu

Gospodarka Szwajcarii jest w o tyle dobrej sytuacji, że w małym stopniu grozi jej recesja. Agencja Bloomberga ocenia jej ryzyko w ciągu nadchodzących 12 miesięcy na jedynie 20 proc. Tempo wzrostu może jednak poważnie zwolnić. O ile w 2022 r. PKB Szwajcarii wzrósł o 2,1 proc., o tyle SNB spodziewa się w tym roku wzrostu o 1 proc., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy o 0,8 proc. Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy analityków instytucji prywatnych są natomiast w przedziale od spadku o 0,1 proc. (Goldman Sachs) do zwyżki o 1,2 proc. (Julius Baer). W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,6 proc. rok do roku i 0,3 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem.

– W przypadku Szwajcarii wzrost PKB w pierwszym kwartale 2023 roku był solidny, jednak oczekuje się umiarkowanego wzrostu przez resztę roku. Osłabione zapotrzebowanie z zagranicy, utrata siły nabywczej z powodu inflacji i bardziej restrykcyjne warunki finansowe mają wpływ na prognozę wzrostu gospodarczego. Istnieje również ryzyko bardziej nasilonego spowolnienia gospodarczego za granicą – twierdzi Kostecki.HK

Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie