Wzrost cen bliski 2 procent jest dla SNB wciąż zbyt wysoki

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podniósł główną stopę procentową o 25 pkt baz., do poziomu 1,75 proc. Jego decyzja była zgodna z prognozami analityków. SNB stwierdził też, że w średniej perspektywie czasowej może być konieczne dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

Publikacja: 22.06.2023 21:00

Wzrost cen bliski 2 procent jest dla SNB wciąż zbyt wysoki

Foto: Bloomberg

– Komunikat SNB i rewizja prognoz inflacyjnych na 2024 i 2025 r. silnie sugerują, że w tym cyklu dojdzie jeszcze do co najmniej jednej podwyżki stóp procentowych – twierdzi Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Czwartkowa podwyżka była już piątą z rzędu. Była też jednak mniejsza niż poprzednim razem. Zarówno w marcu, jak i w grudniu SNB podwyższył bowiem stopy o 50 pkt baz. (SNB podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych raz na kwartał). Jeszcze na jesieni 2022 r. główna stopa była ujemna, a nieco ponad rok temu wynosiła minus 75 pkt baz. Szwajcaria wciąż jest krajem o jednych z najniższych stopach procentowych na świecie. Niższe od niej mają jedynie: Republika Zielonego Przylądka (1 proc.), Kambodża (0,89 proc.), Fidżi (0,25 proc.) i Japonia (minus 0,1 proc.).

SNB nie odczuwa aż tak wielkiej presji jak Europejski Bank Centralny czy Bank Anglii, by agresywnie zacieśniać politykę pieniężną. Inflacja konsumencka w Szwajcarii jest bowiem wciąż dosyć niska w porównaniu z innymi gospodarkami rozwiniętymi. W maju wyhamowała ona do 2,2 proc. W oczach decydentów z SNB wciąż jest ona zbyt wysoka, by można było mówić o okiełznaniu presji inflacyjnej.

– Spadek inflacji w ostatnich miesiącach głównie wynikał z niższych cen importowanych dóbr, zwłaszcza ropy i gazu. Mimo dzisiejszego podwyższenia stopy SNB, nowa prognoza inflacji wskazuje na umiarkowany wzrost średniorocznej inflacji na poziomie 2,2 proc. w 2023 i 2024 roku oraz 2,1 proc. w 2025 roku. Jednak bez podwyżki stopy procentowej prognoza ta byłaby jeszcze wyższa – wskazuje Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.

Im bliżej szwajcarska inflacja będzie jednak celu, tym bardziej mogą rosnąć szanse na osłabienie franka.

– Osiągnięcie celu inflacyjnego powinno skutkować nieco większą tolerancją SNB dla osłabienia franka. Wiele wskazuje, że już w maju zaniechano interwencji walutowych, które tylko w trzech poprzednich miesiącach pochłonęły kilkadziesiąt miliardów franków – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Czytaj więcej

Frankowicze. Więcej będzie chciało uciec od swojego kredytu

Gospodarka Szwajcarii jest w o tyle dobrej sytuacji, że w małym stopniu grozi jej recesja. Agencja Bloomberga ocenia jej ryzyko w ciągu nadchodzących 12 miesięcy na jedynie 20 proc. Tempo wzrostu może jednak poważnie zwolnić. O ile w 2022 r. PKB Szwajcarii wzrósł o 2,1 proc., o tyle SNB spodziewa się w tym roku wzrostu o 1 proc., a Międzynarodowy Fundusz Walutowy o 0,8 proc. Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy analityków instytucji prywatnych są natomiast w przedziale od spadku o 0,1 proc. (Goldman Sachs) do zwyżki o 1,2 proc. (Julius Baer). W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,6 proc. rok do roku i 0,3 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem.

– W przypadku Szwajcarii wzrost PKB w pierwszym kwartale 2023 roku był solidny, jednak oczekuje się umiarkowanego wzrostu przez resztę roku. Osłabione zapotrzebowanie z zagranicy, utrata siły nabywczej z powodu inflacji i bardziej restrykcyjne warunki finansowe mają wpływ na prognozę wzrostu gospodarczego. Istnieje również ryzyko bardziej nasilonego spowolnienia gospodarczego za granicą – twierdzi Kostecki.HK

Analizy rynkowe
Czy niemieckie wybory mogą zaszkodzić hossie we Frankfurcie?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump nie przestaje szokować
Analizy rynkowe
Akcje producentów uzbrojenia na fali wznoszącej
Analizy rynkowe
Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...
Analizy rynkowe
WIG20 może przebić 2800 pkt
Analizy rynkowe
WIG20 - drzwi do 2900 pkt przymknięte