#WykresDnia: Strefie euro inflacja już niestraszna

Oczekiwania inflacyjne konsumentów ze strefy euro spadły do najniższego poziomu od 2016 r., co sugeruje, że wzrost cen nie jest zakorzeniony w gospodarce. Wskaźnik spadł do 6,1 w czerwcu, w porównaniu z 12,1 w maju.

Publikacja: 30.06.2023 09:06

#WykresDnia: Strefie euro inflacja już niestraszna

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/FzyJfFZWAAIet29?format=png&name=900x900

Według wskaźnika opracowanego przez Komisję Europejską oczekiwania inflacyjne konsumentów w strefie euro spadły do ​​najniższego poziomu od 2016 r., co sugeruje, że wzrost cen nie zakorzenia się w gospodarce.

Wskaźnik spadł do 6,1 w czerwcu, w porównaniu z 12,1 w poprzednim miesiącu. Indeks odzwierciedla odpowiedzi ankietowe dotyczące opinii gospodarstw domowych na temat tego, gdzie będzie kształtować się inflacja za rok.

Wiadomości te uspokoją Europejski Bank Centralny, który uczynił z takich środków główny punkt monitorowania swojej polityki, próbując zapanować nad cenami konsumpcyjnymi.

– Musimy zapewnić, że oczekiwania inflacyjne pozostaną zakotwiczone w trakcie procesu nadrabiania zaległości płacowych – powiedziała we wtorek prezes EBC Christine Lagarde. – Chociaż obecnie nie obserwujemy spirali płacowo-cenowej ani odkotwiczenia oczekiwań, im dłużej inflacja pozostaje powyżej celu, tym większe staje się takie ryzyko.

Wyniki ankiety pojawiły się w przededniu danych, które mogą wskazywać na przyspieszenie podstawowych podwyżek cen konsumpcyjnych, które wciąż znacznie przekraczają cel EBC wynoszący 2 proc.

Czytaj więcej

Zadanie dla EBC komplikuje się

Dane opublikowane w czwartek dawały mieszane sygnały. Niemiecka inflacja była w tym miesiącu wyższa niż przewidywano, natomiast Hiszpania stała się pierwszą dużą gospodarką strefy euro, która od prawie dwóch lat przekroczyła cel Europejskiego Banku Centralnego na poziomie 2 proc.

Rozbieżność między 6,8-proc. inflacją w Niemczech w czerwcu a 1,9-proc. inflacją odnotowaną w Hiszpanii podkreśla dylemat, przed którym stoi EBC, który koncentruje się na inflacji bazowej, która wyklucza niestabilne ceny energii i żywności.

– Czerwcowe dane o inflacji z Niemiec nie zmienią jastrzębiej determinacji EBC, nawet jeśli inflacja bazowa spadnie w innych krajach – powiedziała Franziska Palmas, ekonomistka z grupy badawczej Capital Economics, dodając, że tylko „powtarzające się spadki” inflacji bazowej złagodzą obawy decydentów.

Wzrost cen konsumpcyjnych w Niemczech, który będzie wywierał presję na dane o inflacji w strefie euro publikowane w piątek, był wyższy w porównaniu z 6,3 proc. w poprzednim miesiącu i 6,7-proc. prognozą w ankiecie Reutersa.

Częściowo było to spowodowane gwałtownym wzrostem cen transportu po zmniejszeniu przez Berlin dopłat do biletów autobusowych i kolejowych.

12-miesięczna inflacja w Hiszpanii, która według wstępnych danych wyniosła 1,9 proc.,  była niższa niż wzrost o 3,2 proc. w maju, ale wyższa niż 1,7 proc. oczekiwane przez analityków ankietowanych przez Reutera.

Spadek inflacji w czerwcu wynikał głównie z wolniejszego wzrostu cen paliw, energii elektrycznej, żywności i napojów bezalkoholowych niż w tym samym okresie rok temu, podał hiszpański urząd statystyczny INE.

Inflacja bazowa, która pomija niestabilne ceny świeżej żywności i energii i jest uważnie obserwowana przez Europejski Bank Centralny, wyniosła 5,9 proc. rok do roku, co oznacza spadek z 6,1 proc. w okresie do maja, podał INE.

– Nie popadajmy w fatalizm, nie powinniśmy lekceważyć zagrożeń, przed którymi stoimy – powiedział w czwartek Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego Paschal Donohoe, przewodniczący Eurogrupy, zrzeszającej ministrów finansów strefy euro. .

– Nasz bezpośredni priorytet jest naprawdę jasny: musimy zredukować inflację, zachowując jednocześnie stabilność finansową i wzrost – dodał.

Kolejna podwyżka stóp procentowych EBC w lipcu to „fait accompli”, powiedział wiceprezes Luis de Guindos w wywiadzie dla Bloomberg Television w środę. Urzędnicy debatują teraz publicznie, czy dalszy ruch w ramach ich późniejszej decyzji we wrześniu również będzie uzasadniony.

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP), miara inflacji dla strefy euro, zostanie opublikowany w piątek, 30 czerwca. Dane inflacyjne ze starego kontynentu będą dokładnie analizowane przez Europejski Bank Centralny (EBC), ponieważ „ Inflacja w strefie euro weszła w nową fazę, która może utrzymywać się przez jakiś czas”, wymagając od EBC utrzymania restrykcyjnej polityki i unikania ogłaszania zakończenia podwyżek stóp procentowych, powiedziała prezes Christine Lagarde w drugim dniu forum EBC na temat bankowości centralnej w Sintrze.

Lagarde podkreśliła: „jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie celu inflacyjnego, niezależnie od tego, co się wydarzy”.

Było to pierwsze publiczne wystąpienie Lagarde po słabych danych biznesowych PMI i IFO nastrojów, które pogłębiły obawy o kondycję gospodarki bloku. Niemiecka krzywa rentowności 2-letnich i 10-letnich obligacji odwróciła się najbardziej od prawie 31 lat z powodu słabych danych ekonomicznych. Rynki pieniężne wyceniają około 4-proc. szczyt stopy depozytowej EBC, przewidując obniżki stóp po osiągnięciu szczytu.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać