Zadanie dla EBC komplikuje się

Inflacja w Niemczech przyspieszyła w czerwcu, ale w Hiszpanii spadła już poniżej celu wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny.

Publikacja: 29.06.2023 21:00

Christine Lagarde, prezes EBC

Christine Lagarde, prezes EBC

Foto: AFP, Joël SAGET

Inflacja konsumencka w Niemczech przyspieszyła z 6,1 proc. w maju do 6,4 proc. w czerwcu. Średnio oczekiwano, że wzrośnie ona do 6,3 proc. Inflacja HICP, czyli liczona według ujednoliconego koszyka Eurostatu, wyniosła 6,8 proc., po osiągnięciu miesiąc wcześniej 6,3 proc. Prognozowano, że wyniesie ona 6,7 proc.

Ze wstępnych danych wynika, że za przyspieszenie niemieckiej inflacji odpowiadał głównie wzrost cen usług. Na najnowsze dane duży wpływ miała też baza porównawcza. Od czerwca do końca sierpnia 2022 r. niemiecki rząd ustalił bowiem cenę miesięcznego biletu kolejowego na jedynie 9 euro.

„Presja cenowa powinna pozostać bardzo wysoka. To tworzy ryzyko, że ludzie ustalając płace i ceny będą coraz mocniej orientowali się na wyższą inflację. Hamowanie inflacji może być więc trudniejsze, niż się spodziewano” – stwierdził Bundesbank w swoim niedawnym raporcie o inflacji.

Tymczasem inflacja konsumencka w Hiszpanii wyhamowała z 3,2 proc. w maju do 1,9 proc. w czerwcu i była najniższa od marca 2021 r.

Hiszpania jest więc pierwszym krajem strefy euro, w którym zeszła ona poniżej 2 proc., czyli celu wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny. Inflacja HICP była jeszcze niższa. Wyhamowała bowiem z 2,9 proc. w maju do 1,6 proc. w czerwcu. Spodziewano się jednak jej zejścia do 1,5 proc. O wiele wyższa była za to inflacja bazowa (czyli nieuwzględniająca zmian cen żywności, paliw i energii). Zwolniła ona jedynie z 6,1 do 5,9 proc.

– Spadek inflacji w Hiszpanii prawdopodobnie nie wpłynie na zmianę retoryki banku centralnego. Prezes EBC Christine Lagarde sygnalizuje, że EBC zachowuje skłonność do zacieśniania polityki pieniężnej, ponieważ bazowa presja cenowa pozostaje uporczywa. Przed nami jeszcze przynajmniej jedna podwyżka stóp – twierdzi Bartosz Wałęcki, analityk Domu Maklerskiego Michael / Ström.

W piątek mają zostać opublikowane wstępne dane dotyczące inflacji konsumenckiej w strefie euro. Analitycy średnio prognozują, że zeszła ona z 6,1 do 5,5 proc.

Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA
Gospodarka światowa
Europejskie giełdy tracą impet