#WykresDnia: Trwa run na amerykańskie banki

Depozyty w amerykańskich bankach komercyjnych zmalały pod koniec kwietnia do najniższego poziomu od niemal dwóch lat - wskazują dane opublikowane przez Rezerwę Federalną.

Publikacja: 08.05.2023 10:05

#WykresDnia: Trwa run na amerykańskie banki

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com


Z danych Fed wynika, że depozyty w amerykańskich bankach komercyjnych zmalały pod koniec kwietnia do najniższego poziomu od niemal dwóch lat. Kredyty wzrosły, ale poziom niespłaconych kredytów i należności leasingowych jest rekordowy.

Depozyty niewyrównane sezonowo zmalały w tygodniu zakończonym 26 kwietnia do około 17,1 bln USD, co oznacza spadek o około 120 mld USD w porównaniu z tygodniem wcześniejszym. Był to najniższy poziom od czerwca 2021 r. Depozyty spadły teraz o ponad 500 mld USD w porównaniu z tygodniem przed upadkiem Silicon Valley Bank (SVB) w marcu.

Po rekordowym odpływie depozytów bezpośrednio po upadku SVB i po paru dniach mniejszego Signature Bank, depozyty ustabilizowały się do początku kwietnia. Ponownie wzrosły w drugiej połowie kwietnia, w okresie, w którym zwykle występują duże odpływy z rachunków, gdy dobiega końca roczny sezon składania zeznań podatkowych.

W ujęciu wyrównanym sezonowo, uwzględniającym ten wzorzec, depozyty niewiele się zmieniły od końca marca.

W dużych amerykańskich bankach depozyty spadły do ​​10,54 bln USD z 10,61 bln USD tydzień wcześniej, bez uwzględnienia czynników sezonowych. Depozyty w małych bankach wyniosły łącznie 5,32 bln USD, w porównaniu z 5,34 bln USD.

Tymczasem łączny kredyt systemu bankowego nie wykazał jeszcze spadku, którego spodziewa się wielu ekonomistów i decydentów politycznych po niedawnych zawirowaniach w systemie bankowym i agresywnych podwyżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w ciągu ostatniego roku. Organy regulacyjne przejęły trzeci bank – First Republic, a JPMorgan Chase & Co (JPM.N), największy bank w USA, przejął nad nim kontrolę.

Całkowita wartość kredytów systemu bankowego wzrosła w drugim tygodniu do 17,37 bln USD, dzięki wzrostowi kredytów i leasingów do rekordowo wysokiego poziomu 12,11 bln USD, nie uwzględniając wyrównania sezonowego, z 12,07 bln USD w poprzednim tygodniu. Niemniej wzrost kredytów wyhamował w ostatnich miesiącach: roczna stopa wzrostu spadła z dwucyfrowego tempa pod koniec ubiegłego roku do około 9 proc. pod koniec kwietnia, co sugeruje, że ostrzejsze warunki zaczynają hamować kredyty bankowe.

Akcje amerykańskich banków gwałtownie spadły w związku z utrzymującym się kryzysem zaufania do krajowego sektora bankowego. Inwestorzy, wstrząśnięci najpoważniejszą serią bankructw, które dotknęły Stany Zjednoczone od 2008 roku, uciekają od mniejszych pożyczkodawców, którym grozi upadek w następnej kolejności. Akcje PacWest z siedzibą w Kalifornii spadły o 50 proc., podczas gdy Western Alliance również spadł o prawie 40 proc. Departament Skarbu USA powiedział, że „uważnie monitoruje rozwój sytuacji”. „System bankowy ma znaczną płynność, a przepływ depozytów jest stabilny” - stwierdził.

Akcje w dół

Akcje banków regionalnych spadają od marca, kiedy upadek Silicon Valley Bank – wówczas szesnastego co do wielkości pożyczkodawcy w kraju – wywołał obawy o to, jak branża dostosuje się do gwałtownego wzrostu stóp procentowych, który rozpoczął się w zeszłym roku.

Inwestorzy wyprzedali akcje bankowe, a klienci szybko zaczęli przenosić środki do większych banków postrzeganych jako bezpieczniejsze, co doprowadziło do upadku Signature Bank i First Republic.  Były to największe w historii Stanów Zjednoczonych upadki, z wyjątkiem upadku Washington Mutual podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Inwestorzy spodziewają się teraz kłopotów w innych bankach, ponieważ znajdują się pod presją, by podążać za podwyżkami stóp procentowych wraz z wyższymi oprocentowaniem depozytów klientów. Jednocześnie wyższe stopy procentowe szkodzą wartości rynkowej niektórych ich aktywów, które przynoszą niższe stopy procentowe.

Wyprzedaż akcji banków nabrała tempa w tym tygodniu po tym, jak First Republic został przejęty przez organy regulacyjne i sprzedana największemu bankowi w Ameryce, JPMorgan Chase. Po tym nastąpiło ogłoszenie kłopotach PacWest, którego akcje spadły o około dwie trzecie. Bank poinformował, że zwrócili się do niego potencjalni nabywcy i inwestorzy, więc rozważa opcje.

Pod presją znalazły się również akcje Western Alliance z siedzibą w Arizonie, ale w czwartek zaprzeczył doniesieniom w „Financial Times”, że rozważa sprzedaż, nazywając ją „kategorycznie fałszywą pod każdym względem”.

W związku z całym zamieszaniem kanadyjski Toronto-Dominion Bank odwołał przejęcie First Horizon z siedzibą w Tennessee za 13,4 mld USD (10,7 mld GBP), przez co jego akcje spadły o około 33 proc. Kanadyjski bank znalazł się pod presją inwestorów, aby wstrzymać zakup ze względu na obawy o stabilność branży finansowej. First Horizon powiedział, że wstrzymał transakcję z powodu problemów z uzyskaniem zgody organów regulacyjnych.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać