#WykresDnia: Kolejny kłopot First Republic

Amerykańskie organy nadzoru bankowego rozważają perspektywę obniżenia prywatnych ocen First Republic Bank – posunięcie, które może ograniczyć dostęp do instrumentów pożyczkowych Fed.

Publikacja: 27.04.2023 08:51

#WykresDnia: Kolejny kłopot First Republic

Foto: Lauren Justice/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/FuqXcLhWAA8O5ht?format=jpg&name=900x900

Amerykańskie organy nadzoru bankowego rozważają perspektywę obniżenia prywatnych ocen First Republic Bank, co może doprowadzić go do potencjalnych ograniczeń w pożyczkach z Rezerwy Federalnej, poinformował Bloomberg News.

Urzędnicy zastanawiają się, czy obniżyć ocenę firmy, w tym tak zwaną ocenę Camels, napisano w raporcie dodając, że prawdopodobnie ograniczyłoby to korzystanie przez bank z okna dyskontowego Fed i instrumentu awaryjnego uruchomionego w zeszłym miesiącu.

Sektor bankowy znalazł się pod nową presją po tym, jak First Republic w poniedziałek zgłosił odpływ depozytów w wysokości ponad 100 miliardów dolarów w pierwszym kwartale.

Jego wartość rynkowa po raz pierwszy spadła poniżej 1 miliarda dolarów w środę po tym, jak w  raporcie napisano, że rząd USA nie chce interweniować w procesie ratowania, uderzając w akcje pożyczkodawcy.

Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) nie podjęła decyzji, a urzędnicy nie ostrzegli pożyczkodawcy przed ich planami czekając, aż menedżerowie banku wzmocnią jego bilans, czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Tonący brzytwy się chwyta. Chyboczący się bank poszuka pieniędzy na Wall Street

Pożyczkodawca planuje zmniejszyć swój bilans i ciąć wydatki, obniżając wynagrodzenia dla kadry kierowniczej, zmniejszając powierzchnię biurową i zwalniając prawie 20 do 25 proc. pracowników w drugim kwartale, poinformował w poniedziałek.

Wartość rynkowa First Republic Bank spadła w środę, ponieważ inwestorzy czekali, czy będzie w stanie znaleźć nabywców na aktywa i dokonać zmiany bez wsparcia rządu.

Podczas wyprzedaży kapitalizacja rynkowa banku na krótko spadła aż o 41 proc. do około 888 mln USD i po raz pierwszy poniżej 1 mld USD, co jest dalekie od szczytu, który wyniósł ponad 40 mld USD w listopadzie 2021 r. Zamknięcie nastąpiło na poziomie około 1,1 mld USD. Handel akcjami banku był wielokrotnie wstrzymywany. Akcje ostatnio spadły o prawie 30 proc. do 5,66 USD.

Bank rozważał kilka opcji, takich jak sprzedaż aktywów lub utworzenie „złego banku”, poinformowało źródło zaznajomione z tą sprawą. Możliwość powstania złego banku to kryzysowa metoda izolowania aktywów finansowych, które mają problemy. Bank zapowiedział, że zmniejszy swój bilans i obniży wydatki.

Banki z Wall Street próbowały wypracować opcje dla First Republic odkąd 11 banków tymczasowo zdeponowało w nim 30 miliardów dolarów 16 marca, u szczytu kryzysu bankowego.

Jednym z pomysłów zaproponowanych przez JPMorgan i krótko rozważanych była możliwość utworzenia konsorcjum w celu zakupu First Republic, ponieważ badano opcje uratowania regionalnego pożyczkodawcy, ale pomysł nie zyskał na popularności, podają dwa źródła.

W ostatnich dniach doradcy First Republic zwrócili się do co najmniej czterech z 11 pożyczkodawców z propozycją zakupu części aktywów banku, podają źródła. Trzy z nich powiedziały, że nie widzą drogi naprzód bez wsparcia rządu.

Jednak urzędnicy rządowi USA nie chcą obecnie interweniować w procesie ratowania First Republic, poinformowała w środę CNBC, powołując się na źródła. Los First Republic Bank stał się "grą w kurczaka" między rządem USA a największymi rywalami pożyczkodawcy, przy czym obie strony starają się uniknąć strat i mają nadzieję, że druga uratuje borykającą się z problemami firmę.

Szefowie kilku dużych banków wzbraniają się przed jeszcze większym zaangażowaniem, by ograniczyć straty. Niektórzy spodziewają się, że jeśli poczekają, odzyskają przynajmniej część tych depozytów – i może wyjść im to nawet lepiej, niż gdyby interweniowali, potencjalnie wymieniając dobre pieniądze za złe.

– Jest trochę nerwowości w związku z upadkiem Silicon Valley Bank i może chcieliby zobaczyć, czy First Republic sam rozwiąże swoje problemy – powiedział Stephen Lubben, profesor w Seton Hall University School of Law. – Regulatorzy prawdopodobnie martwią się również, że jeśli to się nie skończy, kto będzie następny dodał. – To znaczy, kto jest po First.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać