Ceny żywności nadal dają się we znaki konsumentom w Europie

Inflacja w strefie euro wyhamowała co prawda w marcu do 6,9 proc., ale ceny żywności wzrosły w tym czasie o 15,4 proc. Ich wzrost nadal był wysoki, choć przecież ceny wielu surowców rolnych spadły przez ostatnie 12 miesięcy.

Publikacja: 18.04.2023 21:00

Ceny żywności nadal dają się we znaki konsumentom w Europie

Foto: Bloomberg

„Światowe ceny towarów gwałtownie spadły ze szczytów z 2022 r.: pszenica i soja są obecnie notowane na poziomie z 2021 r., podczas gdy kukurydza jest o około 30 proc. droższa niż na początku 2021 r., a nawozy pozostają o około 50 proc. droższe niż kilka lat temu; jednak inflacja cen żywności wciąż rośnie. Koszty operacyjne producentów i sprzedawców detalicznych żywności wydają się wyjaśniać rosnącą rozbieżność między cenami żywności na wyższym (towarowym) i niższym szczeblu łańcucha dostaw: energia (ropa: +43 proc. w stosunku do 2021), hurtowa energia elektryczna (+145 proc.), opakowania (+24 proc. dla papieru, +18 proc. dla szkła, +23 proc. dla metalu, +16 proc. dla tworzywa sztucznego) oraz robocizna (jednostkowy koszt pracy w handlu detalicznym +5 proc.). Wydaje się, że to firmy produkujące żywność pakowaną, a nie sprzedawcy detaliczni, najbardziej podniosły ceny” – piszą analitycy Allianz Trade.

1 pkt proc.

– o tyle może według analityków Allianz Trade spaść konsumpcja w Unii Europejskiej, jeśli ceny żywności wzrosną o kolejne 20 proc.

Zwracają uwagę na duże różnice między tempem wzrostu cen żywności w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. O ile więc we Francji wzrost wyniósł w marcu 7,3 proc., a we Włoszech 9,3 proc., to w Niemczech 12,6 proc., w Polsce 14,5 proc., a na Słowacji 18,6 proc.

Czytaj więcej

Surowce wciąż czekają na ożywienie popytu

„Kraje o ponadprzeciętnej penetracji dyskontów odnotowują generalnie ponadprzeciętną inflację. Paczkowana żywność markowych dyskontów ma stosunkowo wyższy udział kosztów produkcji jako odsetek kosztów całkowitych (...). Dyskonty generalnie mają znacznie większe udziały w rynku w Niemczech (47 proc.) oraz w Europie Środkowo-Wschodniej w porównaniu z Europą Południową (np. 8 proc. we Włoszech)” – zwracają uwagę eksperci Allianz Trade. Wskazują oni również na rolę nawyków konsumenckich (częstszych zakupów żywności przetworzonej) oraz uzależnienia od importu z Ukrainy w kształtowaniu inflacji w niektórych krajach Europy. Spodziewają się, że wzrosty cen żywności mogą utrzymać się długo. hk

Czytaj więcej

Złoto niewiele ostatnio dzieliło od pobicia rekordu
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać