#WykresDnia: Insiderzy nie stawiają na odbicie

Ostatnie spadki rynkowe spowodowały zniżki cen akcji, ale menedżerowie nie kupowali akcji swoich spółek.

Publikacja: 06.01.2023 09:32

#WykresDnia: Insiderzy nie stawiają na odbicie

Foto: Michael M. Santiago

Foto: parkiet.com

Amerykańskie akcje były ostatnio wyprzedawane, ale osoby z wewnątrz korporacji nie znajdowały zbyt wielu okazji. Zgodnie z danymi InsiderSentiment.com nastroje wśród insiderów, mierzone przez trzymiesięczny średni stosunek spółek, których menedżerowie kupowali akcje do sprzedawanych, spadały przez sześć kolejnych miesięcy. To najdłuższy taki spadek od prawie dwóch lat.

Insiderzy zazwyczaj mają lepszy wgląd w perspektywy biznesowe, a fakt, że nie zgarniali własnych akcji, gdy rynek spada sugeruje, że wierzą, że może jeszcze nie osiągnąć dna. S&P 500 spadł w ciągu ostatniego roku o 18 proc., a ostatnio ustanowił rekord rok temu.

Analitycy twierdzą, że osoby z wewnątrz korporacji dobrze planują swoje transakcje. Skupowali akcje własnych spółek, gdy rynki wyprzedały się na początku pandemii w marcu 2020 r. i zostali nagrodzeni rajdem przez resztę tego roku. I sprzedawały się masowo w listopadzie 2021 r., kiedy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zapowiedział, że bank centralny wkrótce zacznie podnosić stopy procentowe, a technologie i inne akcje wzrostowe osiągnęły szczyt.

W zeszłym roku stosunek kupna do sprzedaży z wykorzystaniem informacji poufnych wzrósł w czerwcu, kiedy akcje osiągnęły letnie minima, ale od tamtej pory wykazuje tendencję spadkową. Specjaliści twierdzą, że jeśli insiderzy pozostaną na uboczu, może to zwiastować dalsze kłopoty na giełdzie.

– Rzeczą, która obecnie się wyróżnia, jest brak kupowania, mimo że ceny tak bardzo spadły – powiedział Nejat Seyhun, profesor finansów na Uniwersytecie Michigan, który bada aktywność korporacyjnych poufnych informacji. – To rodzaj ostrzeżenia.

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk, był zdecydowanie największym sprzedawcą wśród insiderów w zeszłym roku. Sprzedał akcje Tesli za prawie 23 miliardy dolarów – według Washington Service, firmy dostarczającej dane i analizy dotyczące wykorzystywania informacji poufnych – gdy zbierał pieniądze, aby pomóc sfinansować przejęcie Twitter Inc za 44 miliardy dolarów. Musk zobowiązał się w grudniu do wstrzymania sprzedaży akcji Tesli na co najmniej 18 do 24 miesięcy, starając się złagodzić obawy inwestorów, że jego zakup Twittera był ze szkodą dla producenta samochodów. W ciągu trzech tygodni od ostatniej sprzedaży akcji Muska, która zakończyła się w grudniu 2017 r. 14, akcje Tesli spadły o 28 proc. W 2022 roku spadły o 65 proc.

Inne godne uwagi sprzedaże osób mających dostęp do informacji poufnych obejmowały transakcje spadkobiercy miliardera Walmarta Roba Waltona, którego sprzedaż była dokonywana za pośrednictwem Walton Family Holdings Trust; były dyrektor generalny Constellation Brands Rob Sands; współzałożyciel Airbnb Joe Gebbia oraz współzałożyciele Alphabeta, Larry Page i Sergey Brin, według Washington Service. Wszyscy sprzedali walory za co najmniej 895 milionów dolarów w ciągu 2022 roku.

Największym sprzedawcą wśród innych dyrektorów generalnych był Gary Rollins z firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników Rollins Inc. Rollins, który ustąpił pod koniec roku, sprzedał akcje o wartości 506 milionów dolarów w ciągu roku, kiedy akcje jego firmy znacznie przewyższyły indeks S&P 500, rosnąc o 10 proc.. W ślad za nim poszedł dyrektor generalny Moderna Inc., Stéphane Bancel, ze sprzedażą w wysokości 504 milionów dolarów. Akcje Moderny spadły w ubiegłym roku o 29 proc.

Dustin Moskovitz, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy programistycznej Asana przełamał ten trend, będąc liderem wszystkich kupujących z wykorzystaniem informacji poufnych z 921 milionami dolarów zakupów w ciągu roku. Moskovitz powiedział we wrześniowym wezwaniu, że inwestuje w Asanę, ponieważ wierzy, że „możliwość rynkowa jest ogromna” dla oprogramowania firmy do zwiększania wydajności pracy.

Według analizy InsiderSentiment.com wśród nielicznych sektorów, w których obserwuje się zwiększoną aktywność polegającą na kupowaniu informacji poufnych, są małe spółki opieki zdrowotnej, przemysłu i podstawowych artykułów konsumpcyjnych. Segmenty te są tradycyjnie uważane za sektory defensywne, które mogą przetrwać recesję.

Wiele transakcji z wykorzystaniem informacji poufnych odbywa się według z góry ustalonych harmonogramów, aby uniknąć wrażenia nieprawidłowości, a sprzedaż informacji poufnych zwykle przewyższa kupowanie, ponieważ wielu dyrektorów otrzymuje wynagrodzenie w postaci kapitału własnego w swoich firmach. Mimo to względny brak kupowania w tej chwili wyróżnia się, twierdzą stratedzy, zwłaszcza że tradycyjne miary wyceny pokazują, że w USA akcje coraz tańsze.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?