W zeszłym roku stosunek kupna do sprzedaży z wykorzystaniem informacji poufnych wzrósł w czerwcu, kiedy akcje osiągnęły letnie minima, ale od tamtej pory wykazuje tendencję spadkową. Specjaliści twierdzą, że jeśli insiderzy pozostaną na uboczu, może to zwiastować dalsze kłopoty na giełdzie.
– Rzeczą, która obecnie się wyróżnia, jest brak kupowania, mimo że ceny tak bardzo spadły – powiedział Nejat Seyhun, profesor finansów na Uniwersytecie Michigan, który bada aktywność korporacyjnych poufnych informacji. – To rodzaj ostrzeżenia.
Dyrektor generalny Tesli Elon Musk, był zdecydowanie największym sprzedawcą wśród insiderów w zeszłym roku. Sprzedał akcje Tesli za prawie 23 miliardy dolarów – według Washington Service, firmy dostarczającej dane i analizy dotyczące wykorzystywania informacji poufnych – gdy zbierał pieniądze, aby pomóc sfinansować przejęcie Twitter Inc za 44 miliardy dolarów. Musk zobowiązał się w grudniu do wstrzymania sprzedaży akcji Tesli na co najmniej 18 do 24 miesięcy, starając się złagodzić obawy inwestorów, że jego zakup Twittera był ze szkodą dla producenta samochodów. W ciągu trzech tygodni od ostatniej sprzedaży akcji Muska, która zakończyła się w grudniu 2017 r. 14, akcje Tesli spadły o 28 proc. W 2022 roku spadły o 65 proc.
Inne godne uwagi sprzedaże osób mających dostęp do informacji poufnych obejmowały transakcje spadkobiercy miliardera Walmarta Roba Waltona, którego sprzedaż była dokonywana za pośrednictwem Walton Family Holdings Trust; były dyrektor generalny Constellation Brands Rob Sands; współzałożyciel Airbnb Joe Gebbia oraz współzałożyciele Alphabeta, Larry Page i Sergey Brin, według Washington Service. Wszyscy sprzedali walory za co najmniej 895 milionów dolarów w ciągu 2022 roku.
Największym sprzedawcą wśród innych dyrektorów generalnych był Gary Rollins z firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników Rollins Inc. Rollins, który ustąpił pod koniec roku, sprzedał akcje o wartości 506 milionów dolarów w ciągu roku, kiedy akcje jego firmy znacznie przewyższyły indeks S&P 500, rosnąc o 10 proc.. W ślad za nim poszedł dyrektor generalny Moderna Inc., Stéphane Bancel, ze sprzedażą w wysokości 504 milionów dolarów. Akcje Moderny spadły w ubiegłym roku o 29 proc.
Dustin Moskovitz, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy programistycznej Asana przełamał ten trend, będąc liderem wszystkich kupujących z wykorzystaniem informacji poufnych z 921 milionami dolarów zakupów w ciągu roku. Moskovitz powiedział we wrześniowym wezwaniu, że inwestuje w Asanę, ponieważ wierzy, że „możliwość rynkowa jest ogromna” dla oprogramowania firmy do zwiększania wydajności pracy.