#WykresDnia: Deindustrializacja Niemiec

Zamówienia w niemieckich fabrykach spadły już szósty miesiąc, ponieważ inflacja i niepewność co do dostaw energii prowadzą do pełzającej deindustrializacji kraju.

Publikacja: 06.09.2022 09:25

#WykresDnia: Deindustrializacja Niemiec

Foto: Adobe Stock

Foto: Bloomberg

Niemieckie zamówienia fabryczne spadły w lipcu bardziej niż oczekiwano, co sugeruje, że ponura sytuacja w sektorze produkcyjnym w europejskiej potęgi gospodarczej pogłębia się. Kontrakty na towary „Made in Germany” spadły w ciągu miesiąca o 1,1 proc. wobec oczekiwanych -0,2 proc. i -0,3 proc. w zeszłym miesiącu, według najnowszych danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) we wtorek. W ujęciu rocznym niemieckie zamówienia przemysłowe osiągnęły w badanym miesiącu -13,6 proc. wobec oczekiwanych -6,1 proc. i -9,0 proc. w poprzednim miesiącu.

Jak pisze Destatis, według wstępnych wyników realne (dostosowane do cen) nowe zamówienia w przemyśle spadły o 1,1 proc. sezonowo i kalendarzowo w lipcu 2022 r. w porównaniu z czerwcem 2022 r. Pomijając duże zamówienia, w przetwórstwie zanotowano 0,8-proc. spadek nowych zamówień. W porównaniu z lipcem 2021 r. nowe zamówienia spadły według kalendarza skorygowanego o 13,6 proc. w lipcu 2022 r. Jednak liczba zamówień w tym samym miesiącu poprzedniego roku była wyjątkowo wysoka.

Nowe zamówienia w sektorze krajowym spadły o 4,5 proc., a w strefie euro o 6,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast wolumen nowych zamówień ze strefy spoza strefy euro wzrósł o 6,5 proc. W przypadku zamówień zagranicznych ogółem odnotowano wzrost o 1,3 proc..

Producenci dóbr kapitałowych odnotowali w lipcu 2022 r. spadek o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Producenci dóbr pośrednich odnotowali wzrost nowych zamówień o 1,5 proc. W przypadku towarów konsumpcyjnych zamówienia spadły o 16,9 proc. Wynikało to głównie ze spadku o 23,6 proc. wolumenu nowych zamówień na produkcję wyrobów farmaceutycznych. Jednak w czerwcu 2022 r. nowe zamówienia w tym sektorze wzrosły o 10,3 proc.

Po korekcie wstępnych wyników za czerwiec 2022 r. w maju 2022 r. odnotowano spadek o 0,3 proc. (wstępny wynik: -0,4 proc.).

Według wstępnych danych, realne obroty w przemyśle (wyrównane sezonowo i kalendarzowo) spadły o 1,8 proc. w lipcu 2022 r. w porównaniu z czerwcem 2022 r. W porównaniu z lipcem 2021 r. obroty wyrównane kalendarzowo były o 1,1 proc. wyższe.

W odniesieniu do czerwca 2022 r. korekta wstępnych danych spowodowała wzrost o 3,4 proc. w porównaniu z majem 2022 r. (wstępne dane: +3,0 proc.).

Podobnie jak w poprzednich miesiącach wolumen nowych zamówień był wyższy niż wolumen obrotów w lipcu 2022 r. Nadwyżka popytu prawdopodobnie wynika z utrzymującego się dotkliwego niedoboru półproduktów. Przedsiębiorstwa nadal mają trudności z realizacją swoich zamówień, ponieważ łańcuchy dostaw są przerwane z powodu wojny na Ukrainie i utrzymują się zakłócenia spowodowane kryzysem Covid-19. 73,3 proc. ankietowanych przedsiębiorstw przemysłowych skarżyło się na „wąskie gardła” i problemy z zakupami półproduktów i surowców w lipcu 2022 r., według Instytutu Badań Ekonomicznych ifo.

Niemcy walczą o uniknięcie zimowego kryzysu energetycznego po tym, jak Rosja odcięła dostawy gazu ziemnego. Nawet jeśli mu się to uda, gospodarka nadal chwieje się po nagłym wzroście kosztów, który obciąża produkcję przemysłową i wykolejenie sektora usługowego po ograniczeniach pandemicznych.

Rząd kanclerza Olafa Scholza ogłosił 65 miliardów euro nowych środków, aby pomóc gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom poradzić sobie z kryzysem, choć ekonomiści uważają, że to nie wystarczy, aby powstrzymać recesję.

Wskaźnik aktywności S&P Global z zeszłego tygodnia pokazał, że fabryki w dużej części strefy euro spowalniają w obliczu pogarszającej się siły nabywczej konsumentów.

Destatis poinformował również o sytuacji w sektorze usług. W czerwcu 2022 r. realny (dostosowany do cen) obrót sektora usług w Niemczech (bez uwzględnienia działalności finansowej i ubezpieczeniowej) był o 9,9 proc. wyższy, a nominalny (nie skorygowany cenowo) obrót o 14,2 proc. wyższy niż w czerwcu 2021 r., według wstępnych wyników. Długodystansowy pasażerski transport kolejowy osiągnął rekordowe obroty w miesiącu wprowadzenia biletu 9 euro. Obroty w transporcie lotniczym wzrosły prawie czterokrotnie z roku na rok. Organizacja zjazdów i targów po raz pierwszy osiągnęła poziom sprzed kryzysu.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?