#WykresDnia: Ludzie chcą podróżować

Wzrost liczby podróży następuje pomimo 38-proc. wzrostu cen biletów lotniczych w ciągu ostatniego roku, najwyższego odnotowanego rok do roku.

Publikacja: 22.06.2022 09:40

#WykresDnia: Ludzie chcą podróżować

W czerwcu najwięcej odwiedzających Tajlandię przyjechało z Malezji, Indii, Wietnamu, Singapuru i USA

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Europ Assistance („EA”) ogłosiło międzynarodowe wyniki swojej 21. edycji Świątecznego Barometru. Oczekiwania dotyczące podróży znacznie rosną w porównaniu z ubiegłym rokiem, a poziom jest wyższy niż w 2019 roku.

– Tegoroczne intencje dotyczące podróży odzwierciedlają prawdziwe emocje związane z podróżami, przekraczając poziomy sprzed pandemii. W porównaniu z 2021 r. obserwujemy znaczny powrót do podróży międzynarodowych i wyższe średnie budżety wakacyjne, wsparte znacznym spadkiem problemów związanych z COVID-19, które sprzyjają podróżom samolotem i miejscom docelowym, takim jak miasta – komentuje Julia Ricks, dyrektor ds. podróży międzynarodowych w Europ Assistance Group.

– Inflacja nie zatrzymała się, ale powstrzymała ten entuzjazm podróżowania po dwóch latach ograniczeń, ale inflacja jest najważniejszym problemem związanym z podróżami w tym roku. Oczekiwania na rezerwację i znaczenie większego ubezpieczenia podróży pojawiają się jako nowe nawyki wczasowiczów, które mogą stać się trwałe – dodała.

Wczasowicze zgłaszają w tym roku wyższy budżet na podróże niż w 2021 r.: Amerykanie zamierzają wydać dodatkowe 440 USD, przy globalnym budżecie około 2760 USD (+19 proc. w porównaniu z 2021 r.). W Europie oczekiwany budżet świąteczny wynosi około 1800 euro (+220 euro, +14 proc. w porównaniu z 2021).

Obawy o inflację i wzrost cen są bardzo obecne w umysłach ludzi w 2022 roku i wpływają na chęć podróżowania w tym roku: dotyczy to 69 proc. Europejczyków, 62 proc. Amerykanów, 70 proc. Kanadyjczyków, 63 proc. Australijczyków. Co więcej, względy finansowe są wymieniane jako jeden z głównych powodów, aby nie podróżować przez 41 proc. Europejczyków, którzy nie będą podróżować od czerwca do września (+14 pkt. w porównaniu z 2021 r.) i 45 proc. Amerykanów (+9 pkt.).

Ogólnie rzecz biorąc, globalny poziom obaw dotyczących wszystkich tematów związanych z COVID-19 spada w porównaniu z ubiegłym rokiem, zwłaszcza w zakresie planów podróży i wypoczynku. Dla 53 proc. Europejczyków i 46 proc. Amerykanów COVID-19 ma wpływ na ich entuzjazm związany z podróżami. Nadal jest szczególnie wysoki wśród Kanadyjczyków lub Australijczyków (60 proc.).

Stłumiony przez pandemię popyt oznacza, że konsumenci znoszą wysokie ceny biletów lotniczych, ale wraz z końcem lata i wzrostem inflacji i stóp procentowych pojawią się coraz mocniej pytania, czy apetyt na podróże jest zrównoważony.

Oczekuje się, że globalne linie lotnicze poniosą stratę w wysokości 9,7 mld USD w 2022 r., co stanowi znaczną poprawę w porównaniu ze skorygowaną stratą w wysokości 42,1 mld USD w 2021 r., poinformowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), i prawdopodobnie wrócą do zysku w 2023 r.

Jednak zyski pozostają znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii, ponieważ wysoce zadłużeni przewoźnicy borykają się z nowymi wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami paliwa i wysokimi rachunkami za pensje, które próbują przenieść na konsumentów w postaci wyższych opłat.

W tym roku jesteśmy w pewnym stopniu niewrażliwi na ceny – powiedział główny ekonomista IATA Marie Owens Thomsen, powołując się na wysokie stopy oszczędności gospodarstw domowych podczas pandemii i stłumiony popyt na podróże. – To może zniknąć w przyszłym roku.

Liderzy branży zebrani na dorocznym spotkaniu IATA w Doha powiedzieli, że rezerwacje na następne kilka miesięcy wyglądały na bardzo dobre, ale poza tym było mniej pewności.

– Zapotrzebowanie jest stłumione. To podróż zemsty – powiedział dyrektor generalny Malaysia Airlines, Izham Ismail. – Ogromnie wzrosły ceny biletów lotniczych. Dotyczy to nie tylko linii lotniczych Malaysia czy Malaysia Airlines – dotyczy to całej branży na całym świecie. Jeśli cena nadal będzie wysoka, popyt zmaleje – podsumował.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?