Referendum brexitowe i wygrana Trumpa z 2016 r., czyli wielkie niespodzianki polityczne

O tym, że nigdy nie należy w pełni wierzyć sondażom, mogą świadczyć dwa kluczowe wydarzenia polityczne z 2016 r.: brytyjskie referendum w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej oraz zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Publikacja: 22.04.2022 05:00

Referendum brexitowe i wygrana Trumpa z 2016 r., czyli wielkie niespodzianki polityczne

Foto: Bloomberg

Sondaże przed referendum brexitowym z 23 czerwca 2016 r. dawały przewagę zwolennikom pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Badania przeprowadzone przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi z 8 listopada 2016 r. wyraźnie wskazywały natomiast, że zwycięży Hillary Clinton. Również większość ekspertów spodziewała się zwycięstwa kandydatki demokratów. W obu przypadkach sondaże mocno zawiodły. Czy jednak wynik tych głosowań był dużym szokiem dla rynków?

Początkową reakcją na wynik referendum brexitowego była wyprzedaż brytyjskich aktywów. Indeks giełdowy FTSE 100 spadł w ciągu trzech sesji od referendum o 5,6 proc. Później się jednak odbił i trzy miesiące od głosowania był o prawie 9 proc. wyżej. Do jego zwyżki przyczyniło się w pewnym stopniu osłabienie funta (działające na korzyść dużych eksporterów dominujących w indeksie FTSE 100), ale też inwestorzy uznali, że zagrożenia związane z brexitem szybko się nie zmaterializują. Co prawda proces wyjścia z UE okazał się niesłychanie skomplikowany i przyczynił się do osłabienia gospodarki brytyjskiej, ale nie przyniósł recesji i krachu giełdowego.

Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie