5 zagranicznych spółek z potencjałem

Czterech analityków wskazało spółki z zagranicznych parkietów, na wykresach których pojawiły się ciekawe sygnały transakcyjne. Czy warto uzupełnić portfel o papiery takich firm jak: Marks&Spencer, Oracle, Biotest i Chevron?

Publikacja: 26.05.2016 08:44

5 zagranicznych spółek z potencjałem

Foto: Bloomberg

Każdy analityk podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.

To nie jest dobry czas dla inwestorów posiadających akcje popularnego brytyjskiego detalisty – Marks & Spencer. Po ogłoszeniu wyników i perspektyw, gracze stracili nadzieję na szybkie odwrócenie złej passy przez nowego prezesa i nowy, pomniejszony zarząd. Fundamentalnie według raportów Morning Start Quantitative Equity akcje są teraz odrobinę droższe od średniej spółek konsumenckich w Wielkiej Brytanii i pomimo, wydawałoby się, relatywnie niskiej ceny są bliskie przekroczenia granicy 'niedowartościowane' i 'właściwa wycena'.

Inwestorzy nadal liczą na zbudowanie przez akcje platformy do wybronienia dna z 2014 r. Od początku roku na wykresie rysuje się potencjał do odwróconego RGR. Niewątpliwie długim pozycjom nie jest „po drodze" z olbrzymią luką, której inwestorzy doświadczyli po zbliżeniu się kursu do kluczowego oporu. To ewidentny punkt dla niedźwiedzi. Akcje są bardzo atrakcyjne do krótkoterminowych spekulacji zarówno na wzrost jak i spadek, ale przy niskich depozytach zabezpieczających dla CFD szczególną uwagę trzeba zwracać na stosunek wartości pozycji do środków na rachunku, żeby nie ryzykować olbrzymiej straty.

W tym tygodniu proponujemy spółkę Oracle. Znajduje się ona u nas w portfelu pierwszy raz, a także wyjątkowo popatrzymy także na nieco niższy interwał. W tym wypadku H4. Mamy tutaj bardzo ładny trend wzrostowy, który obecnie znajduje się w fazie korekty. Korekta książkowo zamknięta jest w formacji flagi (czerwone linie). Flaga w takim układzie sugeruje rychłe dalsze wzrosty. Początkiem do nowej fali wzrostowej może się tutaj okazać odbicie od 38,2-proc. Fibonacciego, które często kończy korekty. Warto także zauważyć, że cena wewnątrz flagi poruszała się w rytm głowy z ramionami. Ta niedźwiedzia szansa nie została jednak wykorzystana, co w słabym świetle stawia podaż. Idąc tokiem rozumowania, że niewykorzystane okazje na rynku się mszczą, proponujemy wejście w pozycje długą ze stop lossem poniżej 38,2-proc. Fibonacciego. Takiemu spojrzeniu powinien sprzyjać także szeroki rynek, gdzie S&P500 wybronił kluczowe wsparcie na 2030 pkt.

W ostatnich trzech tygodniach doszło do wykształcenia popytowej struktury trzech świeczek, która według japońskich technik AT nazywana jest „potrójnym dnem rzeki", czy też „trzy gwiazdy południa". Abstrahując od kolorystyki i ułożenia trzeciej najmniejszej tygodniowej świeczki, należy majową konsolidację uznać jako sekwencję ukazującą wygasanie podaży. Czy jest to już z punktu timingowego sygnał do zajmowania długich pozycji już teraz? Tego obecnie nie wiadomo, jednakże w momencie wybicia 15,88 euro (w cenach zamknięcia) pojawi się sygnał BUY. Warunek ten jest konieczny do spełnienia warunku, aby można było postawiać optymistyczną prognozę, a wynika to z faktu, że w strefie 15,6 – 15,88 euro znajduje się silna strefa podażowa związana z linią trendu spadkowego oraz z dzienną dwusetką. Na korzyść byków a tym samym spory wpływ na średnioterminowy Big Picture ma tegoroczny układ Overbalance, który w obecnym układzie należałoby odczytać jako zwieńczenie spadkowej fali z 2015 r.

Firma z siedzibą w San Ramon w Kalifornii od początku roku odnotowuje wzrosty na giełdzie. Wycena spółki notowanej na NYSE od połowy stycznia wzrosła o prawie 33 proc. z poziomu 75,3 USD za akcje do 100,11 USD. Maj okazał się okresem korekcyjnym w notowaniach giełdowych. Kurs obecnie znajduje się w interesującym położeniu, tzn. jest lekko powyżej wsparcia wyznaczonego przez kilka istotnych wskaźników technicznych, m.in. dolne ograniczenie kanału wzrostowego, szczyty z lipca 2015 r. oraz połowy marca 2016 r., jak również istotnego poziomu 50-proc. zniesienia wzrostów liczonych od początku kwietnia tego roku. Obecna korekta spadkowa trwająca od początku miesiąca swoim rozmiarem przypomina tę poprzednią z drugiej połowy marca i początku kwietnia. Jednocześnie widzimy, że w okolicach 98,5 USD uaktywnił się popyt, co widać po ukształtowanej się świecy z sesji 19 maja. Z technicznego punktu widzenia Chevron zatem powinien kontynuować wzrosty.

TYP: IBM

Na akcjach spółki IBM jednego z najstarszych koncernów informatycznych obserwujemy ruch wzrostowy od połowy lutego br. Obecnie trwa korekta, która utworzyła formację trójkąta. Zasięg formacji to około 13 USD, czyli po przełamaniu górnego ograniczenia trójkąta w okolicach 149,50 USD kurs akcji powinien ruszyć w stronę 162 USD. Po drodze należy zwrócić uwagę na silny poziom oporu, który tworzą szczyty z kwietnia br. oraz października ub.r., ale również w tym miejscu przebiega linia trendu spadkowego.

Ostatnie wyniki finansowe zaskoczyły in plus. Zarówno zysk na akcję, jak również przychody okazały się lepsze od prognoz. EPS wyniósł 2,35 USD i był to lepszy wynik od prognoz o 0,12 USD, a przychody wyniosły 18,68 mld USD i okazały się lepsze o 400 mln USD.

Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?