Za nami fatalny pierwszy kwartał, podczas którego szeroki indeks WIG stracił ponad jedną czwartą. Jak wypadł nasz dywidendowy portfel? W porównaniu z rynkiem bardzo dobrze: o kilkanaście punktów procentowych przebił zmianę WIG. Nie zmienia to jednak faktu, że średnio był aż na 16-proc. minusie. Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszym portfelu poradziły sobie w I kwartale lepiej niż rynek.
Najniższą stratę zanotowały średnio wskazania Haitong Banku (rozmowa z dyrektorem działu analiz Konradem Księżopolskim obok), co zasługuje na uwagę, bo udało mu się osiągnąć tę sztukę mimo obecności w portfelu „czarnej owcy" – czyli spółki, która w tym okresie zanotowała potężną, ponad 70-proc. przecenę. Chodzi o CCC. Tuż za Haitong Bankiem, z niewiele wyższą stratą, uplasowały się Noble Securities, BM PKO BP oraz Millennium DM.
TSG ratuje honor portfela
Wyprzedaż, jaką obserwowaliśmy na rynkach akcji w ostatnich tygodniach, nie ominęła żadnej branży. Niektóre dotknęła bardzo mocno – mowa tu o handlu, sektorze odzieżowym, restauracjach czy turystyce. Mocno przeceniono też spółki finansowe. Były też jednak branże, które po początkowej wyprzedaży zanotowały stosunkowo mocne odbicie. W tym gronie znaleźli się przede wszystkim reprezentanci IT oraz sektora gier. Nie jest to przypadek. To właśnie te firmy mogą być beneficjentem trwającej pandemii – rośnie zapotrzebowanie na technologie związane z cyfryzacją (m.in. z uwagi na coraz powszechniejszą pracę zdalną), a osoby przymusowo przesiadujące w domu spędzają ten czas na cyfrowej rozrywce. Na popularności zyskują takie platformy do oglądania filmów jak CDA oraz producenci gier. Analitycy, którzy postawili w I kwartale na spółki z tych sektorów, mają powody do zadowolenia.
Prawdziwym hitem okazało się Ten Square Games, które na koniec I kwartału było aż o 43 proc. droższe niż na początku roku. Nic dziwnego, że na tę spółkę w II kwartale postawiły wszystkie biura biorące udział w tworzeniu naszego portfela. Stosunkowo dobrze (na tle rynku) wypadł też krakowski producent oprogramowania Comarch oraz wrocławska firma technologiczna LiveChat. W przypadku tej ostatniej stopę zwrotu z portfela za I kwartał podbiła wypłacona 9 stycznia zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy z zysku netto za rok obrotowy 2019/2020. Dniem uchwalenia prawa do wypłaty był 2 stycznia, a zatem kwota została ujęta podczas liczenia stopy zwrotu za I kwartał.
Wskazania pod lupą
Do portfela na II kwartał eksperci w sumie wskazali 18 różnych firm (prezentujemy je wszystkie w ramkach powyżej i poniżej). W typowaniu udział wzięło pięć biur maklerskich. Ze wskazywania spółek na razie zrezygnował DM BDM z uwagi na to, że praktycznie żadna z monitorowanych przez niego firm nie wypłaci dywidendy za 2019 r.