#WykresDnia: Czy nikt nie widzi?

Po bańce internetowej i mieszkaniowej nadeszła kolejna. Równie groźna?

Publikacja: 03.06.2020 09:48

#WykresDnia: Czy nikt nie widzi?

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

To niezwykłe, że z perspektywy czasu wszyscy zgadzają się, że była bańka technologiczna, a następnie bańka mieszkaniowa, ale patrząc na wiele wskaźników wyceny/wykresów nikt dziś nie widzi problemu. Czy nikt w finansach nie stosuje naukowej metody badań i analiz? - pyta analityk. Prezentuje na wykresie korelację pomiędzy S&P Composite 1500 a wskaźnikiem Q – zwanym też Q Tobina. To stosunek ceny kapitału na giełdzie do ekonomicznego kosztu odtworzenia tej porcji kapitału. Firmy inwestują, gdy q>1, ponieważ prawo do kapitału rzeczowego, którego stworzenie kosztuje 1, są w stanie sprzedać na giełdzie za cenę wyższą niż 1. Zatem odpowiednio długa hossa sprzyja inwestycjom w gospodarce.

W miarę, jak interwencje Fed staja się większe i większe, bańki rosną i rosną. Ale teraz jest inaczej - argumentują inni. Im stopy procentowe są wyższe, tym bańka jest większa. Fed nie rozwiązuje problemów; on je stwarza. Tym razem stopy są niskie, bańka "wszystkiego" nabrzmiewa, a indeksy - np. Nasdaq - są znacznie wyżej niż stopy przy poprzednich bańkach.

Foto: parkiet.com

Już na początku maja zaczęły się pojawiać głosy, że akcje są tak przewartościowane, że ryzyko pęknięcia bańki - nazywanej "spekulacyjną" - jest coraz większe. S&P 500 rośnie od dołka z marca, jest obecnie na poziomie z końca lutego. Ostatnia sesja zakończyła sie kolejnym wzrostem - o 0.82 proc. - i wartość indeksu wynosiła na koniec wtorkowej sesji 3 080,82 punktów. Wiele prognoz zapowiada spadek nawet w rejon 2500 punktów. Jeszcze bardziej wzrósł Nasdaq. Po wtorkowej sesji, kiedy jego wartość zwiększyła się o 0,59 proc., osiągnęła 9 608,38 punktów - szczyt z 19 lutego, 9 817,18 punktów, jest coraz bliżej.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać