Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.06.2020 10:22 Publikacja: 04.06.2020 10:22
Nie jest zaskoczeniem, że najlepszym indeksem branżowym na GPW – biorąc pod uwagę stopę zwrotu od początku roku – jest WIG-games, który zyskał aż 62 proc. To głównie zasługa trzech spółek: CD Projektu, który ma największą wagę i którego kurs urósł o 45 proc., PlayWaya, którego notowania niemal się podwoiły, oraz TenSquareGames, którego wycena podskoczyła aż o blisko 160 proc.
Foto: GG Parkiet
WIG-budownictwo zyskał od początku roku 19 proc. wbrew pandemii, zamrożeniu gospodarki i obawom o kondycję firm z tej branży. To spore osiągnięcie, bo WIG w tym czasie stracił 17 proc. Głównie to zasługa Budimeksu (zyskał 36 proc.) odpowiadającego za połowę tego indeksu. W górę poszły też kursy m.in. Torpolu, Lenteksu, Ferro, Polimeksu, choć ich udział w portfelu jest mniejszy.
Foto: GG Parkiet
WIG-informatyka również zyskał 19 proc. od początku tego roku, czyli pobił WIG o 36 pkt proc. Najbardziej zyskały Asseco SEE (57 proc.) i LiveChat (42 proc.), które jednak mają mniejszy udział w indeksie (odpowiednio prawie 12 proc. i 10 proc.). „Najcięższa” spółka z WIG-informatyka, czyli Asseco Poland, która ma prawie 47-proc. udziału, zdrożała o 14 proc. Comarch (13 proc. wagi) zyskał 8 proc.
Foto: GG Parkiet
WIG-chemia to ostatni z branżowych indeksów, który ma dodatnią – choć w jego przypadku symboliczną (0,8 proc.) – stopę zwrotu od początku roku. Na plusie jest Grupa Azoty – zyskała 7 proc. Ma połowę udziału w całym indeksie. Zyskały też ZA Police (mają 8-proc. udział i o tyle też urosła ich wycena). Jednak mający 35-proc. wagę Ciech stracił od początku roku 8 proc.
Foto: GG Parkiet
Słabość firm energetycznych już nikogo nie dziwi. WIG-energia spadł od początku roku o 26 proc., mimo że był już mocno wyprzedany (przez ostatnie pięć lat stracił 67 proc.). Tegoroczny spadek byłby jeszcze bardziej spektakularny, gdyby nie 45-proc. odbicie od dołka z połowy marca. Na głębokim minusie są prawie wszystkie największe spółki z tego portfela, PGE straciła aż 40 proc.
Foto: GG Parkiet
Pandemia nie spowodowała szturmu na spółki związane z medycyną, choć niektóre firmy biotechnologiczne zyskiwały. WIG-leki, składający się ze spółek należących do obu tych grup, stracił 26 proc. od początku roku. Przyczyniły się do tego straty Celonu (-19 proc.) i Mabionu (-67 proc.), firm o największej wadze w portfelu, mającym odpowiednio 42 proc. i 17 proc. udziału.
Foto: GG Parkiet
W poprzednich latach, czasie rosnących dochodów gospodarstw domowych i konsumpcji, WIG-odzież bił szeroki rynek. Ale od początku roku stracił aż 29 proc. Główny powód to ograniczenia pandemiczne w postaci m.in. zamkniętych galerii, które uderzyły w notowania firm odzieżowych o największym udziale w indeksie: LPP i CCC straciły odpowiednio 22 proc. i 55 proc.
Foto: GG Parkiet
WIG-banki stracił 41 proc. i to najsłabszy w tym roku indeks branżowy na GPW. Najwięcej stracili: Millennium (57 proc.), Alior (50 proc.), Santander, Pekao i mBank (po około 47 proc.), PKO BP (36 proc.), Handlowy i ING Bank Śląski (po 29 proc). Powód: ścięcie stóp procentowych niemal do zera i oczekiwany skokowy wzrost odpisów. W tym roku sektor może mieć wynik netto tylko niewiele powyżej zera.
Foto: GG Parkiet
Pandemia koronawirusa przyczyniła się do 17-proc. spadku indeksu WIG od początku roku. Z indeksów branżowych najlepiej wypadł WIG-games, a najsłabiej WIG-banki (więcej w ramkach).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Długie cienie nad dwiema ostatnimi świecami dziennymi głównych krajowych indeksów to pierwsze ważne ostrzeżenie dla inwestorów o możliwym bliskim końcu korekty gwałtownych spadków sprzed dwóch tygodni. Drugie nadchodzi z USA.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Wbrew powszechnym oczekiwaniom działania amerykańskiej administracji w erze Trump 2.0 wyraźnie różnią się od tego, co działo się w czasie pierwszej kadencji Donalda Trumpa.
Firmy notowane na warszawskiej giełdzie chętnie posiłkują się skupem akcji, dostrzegając w nim korzyści zarówno dla siebie, jak i akcjonariuszy.
Teorii mających wyjaśniać wzrost rentowności długu widoczny w ostatnich dniach jest wiele. Część analityków podejrzewa, że za wyprzedażą mogą stać Chiny. Władze Państwa Środka zdecydowały się na handlowy odwet na USA, podnosząc swoje karne cło do 84 proc.
Z jednej strony mamy spowolnienie gospodarcze wywołane szokiem, a z drugiej strony wzrost cen towarów w wyniku ceł. Fed staje tym samym przed trudnym wyzwaniem – przyznaje Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Według analityków Goldman Sachs do końca roku cena złota wzrośnie do 3700 dolarów za uncję. Tylko w ciągu pierwszych 15 tygodni tego roku kruszec pobił rekord cenowy aż 24 razy.
Wojna handlowa Donalda Trumpa wywołała na rynkach swoisty rollercoaster. Zmienność wzrosła do poziomów najwyższych od kilku lat, a indeksy zbliżyły się lub przekroczyły próg bessy. Jest jednak światełko w tunelu.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła we wtorek do 5,02 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r. W środę nadal rosły rentowności wszystkich obligacji, gdyż inwestorzy wycofywali się w oczekiwaniu na załamanie się popytu zagranicznego w związku z wejściem w życie ceł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas