#WykresDnia: Większe niż Japonia

Apple, Amazon, Microsoft i Google razem wzięte są teraz większe niż cały japoński rynek giełdowy.

Publikacja: 21.07.2020 09:46

#WykresDnia: Większe niż Japonia

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Innymi słowy, same te cztery spółki wystarczyłyby do stworzenia trzeciej co do wielkości giełdy na świecie (po USA i Chinach).

W zeszłym tygodniu wszyscy martwili się, że inwestorzy wycofują się z akcji spółek technologicznych, takich jak Microsoft i Amazon na rzecz bardziej wrażliwych ekonomicznie akcji. Nie musieli się martwić – pisze Barron's.

Oparty na technologii Nasdaq Composite zyskał 2,5proc., a S&P 500 0,8 proc. Nawet Dow Jones Industrial Average, który spędził większość poranka na ujemnym terytorium, zdołał skręcic na południe, sesje wyżej o 0,03 proc., jako że zyski w Apple, Microsoft i IBM przeważyły ??straty w Dow Inc., Walgreens Boots Alliance i Exxon Mobil. Nasdaq Composite osiągnął kolejny rekord wszechczasów.

Jednak Nasdaq może nie być tak mocny, jak się wydaje. Zaledwie połowa jego komponentów uzyskała w poniedziałek notowania wyższe, podczas gdy indeks S&P 500 był jeszcze gorszy - zaledwie 30 proc. jego akcji zakończyło dzień na plusie. Jednak Nasdaq 100 był super silny. Według Franka Cappelleri z Instinet, 79 proc. jego akcji zakończyło walory tego dnia i wyprzedziło indeks S&P 500 o nieco ponad 2 punkty procentowe, po wzroście o 2,9 proc. w poniedziałek, co stanowi największy wzrost od 2015 roku.

Czy możemy teraz nazwać to bańką technologiczną? Nie tylko dlatego, że właściciel Dallas Mavericks, Mark Cuban, który zbił fortunę w bańce internetowej, powiedział, że obecne otoczenie przypomina mu te wspaniałe czasy. Chodzi o to, że sześć spółek technologicznych znanych obecnie jako FANMAG - Facebook, Amazon, Netflix, Microsoft, Apple i Google-Parent Alphabet działają według Neda Davisa , starszego stratega inwestycyjnego w Ned Davis Research, jak bańka. Jego firma stworzuyła wskaźnik, który nazywa historycznym kompozytem bąbelkowym, zawierający agregację danych Dow Jones Industrial Average z 1929 r., ceny złota w 1980 r., japońskiego Nikkei 225 z 1989 r. I Nasdaq Composite z 2000 r. Indeks FANMAG ważony kapitałem wpisuje się w to prawie doskonale. Kompozyt zyskiwał 33,33 proc. rocznie w ciągu pięciu lat, osiągając szczyt; FANMAG zyskiwał 32,91 proc. rocznie w ciągu pięciu lat kończących się 10 lipca 2020 r.

I nie tylko zyski są jak bańki. Davis zwraca uwagę, że sześć akcji jest notowanych z 36-krotnym zyskiem i sześciokrotną sprzedażą, przy czym ta ostatnia jest najwyższą w historii. „Prawo malejących zysków sugeruje, że im większa firma, tym trudniej jest utrzymać wysokie stopy wzrostu, aby uzasadnić te wyceny" - pisze Davis.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać