#WykresDnia: Trwa wyprzedaż liry

Kurs USDTRY jest rekordowo wysoki, powyżej 8 lir za dolara.

Publikacja: 26.10.2020 09:34

#WykresDnia: Trwa wyprzedaż liry

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Lira turecka osłabiła się do najniższego w historii poziomu 8,0 w stosunku do dolara amerykańskiego w poniedziałek po tym, jak bank centralny utrzymał w zeszłym tygodniu stopę procentową bez zmian wbrew oczekiwaniom znacznej podwyżki stóp. Lira TRYTOM = D3 osiągnął poziom 8,01 we wczesnej fazie handlu i wyniósł 8,0080, osłabiając się z zamknięcia na 7,9650 w piątek, przedłużając swój spadek do dziewięciu tygodni, najdłuższej serii strat od 1999 roku. W tym roku turecka waluta straciła 25 proc. swojej wartości w stosunku do dolara. Oczekiwano, że bank centralny podniesie swoją stopę procentową o 175 punktów bazowych do 12 proc. w ubiegły czwartek w obliczu osłabienia liry wywołanego obawami o wysoką inflację i mocno wyczerpane rezerwy walutowe banku centralnego. Jednak pozostawił on stopę na poziomie 10,25 proc. i podniósł późne okno płynnościowe do 14,75 proc. twierdząc, że znaczące zaostrzenie warunków finansowych zostało już osiągnięte dzięki działaniom mającym na celu ograniczenie ryzyka inflacyjnego.

Turecka waluta ucierpiała z powodu niskich realnych stóp procentowych i malejącego zainteresowania inwestorów zagranicznych tureckimi aktywami, ponieważ kraj ten stoi w obliczu ryzyka sankcji USA, napięć geopolitycznych - konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem oraz sporu między Ankarą a Atenami o prawa morskie we wschodniej części Morza Śródziemnego, a także kryzysu gospodarczego związanego z pandemią. Turcja już wydała rezerwy walutowe szybciej niż jakakolwiek inna duża rozwijająca się gospodarka, starając się wesprzeć walutę. Zagraniczni inwestorzy sprzedali w tym roku tureckie akcje i obligacje za 13,3 miliarda dolarów, najwięcej od co najmniej 2005 roku.

Tymczasem wcześniejsze prognozy mówiły owszem, o spadku liry nawet do 8,5 za dolara, ponieważ inwestorzy mieli „przeczuwać" podwyżki stóp przez bank centralny. Turecki bank centralny podniósł swoją referencyjną stopę procentową do 10,25 proc. z 8,25 proc. w zeszłym miesiącu, aby powstrzymać spadek liry do rekordowo niskiego poziomu i powstrzymać inflację na poziomie 11,8 proc. Jednak polityka pieniężna banku nie jest wiarygodna z powodu ingerencji politycznej, mówił Tatha Ghose, starszy ekonomista rynków wschodzących w Commerzbanku.

„Podwyżki stóp zadziałałyby, gdyby były wiarygodną częścią długoterminowej tradycyjnej polityki pieniężnej, mającej na celu przywrócenie inflacji do celu 5 proc. Ale tak nie jest - prezydent Recep Tayyip Erdo?an nalega na niekonwencjonalną politykę monetarną i nadal domaga się niskich stóp procentowych "- powiedział Ghose.

„Rynek postrzega podwyżki stóp jako tymczasowy ruch, który zostanie odwrócony, gdy tylko lira ustabilizuje się na jakiś czas - i jeśli rynek przejrzy podwyżkę stóp, to nie zadziała. To właśnie obserwujemy w ostatnich ruchach liry " - twierdził dwa tygodnie temu.

Ghose zapowiodał, że lira spadnie do 8,2 za dolara do końca roku, ale może spaść do 8,5, zanim rząd i władze monetarne zmienią kurs. Zgodnie z analizą techniczną Commerzbanku kurs wymiany prawdopodobnie początkowo wyniesie 8,1 za dolara.

Uporządkowanie gospodarki Turcji i liry najprawdopodobniej wymagałoby wsparcia finansowego z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedział Ghose.

„Trudno jest sobie wyobrazić poprawę sytuacji, która nie obejmuje MFW" - powiedział. „Decydenci zawsze mogli obiecać swoim wyborcom wcześniejszą spłatę pożyczek instytucjonalnych i przywrócenie kontroli. Jednak problem polega na tym, że jest mało prawdopodobne, abyśmy dotarli stąd do tego miejsca bez większego uszczerbku na kursie wymiany. Z tego powodu USD-TRY prawdopodobnie podskoczy w nadchodzących miesiącach ".

Stabilna sytuacja, czyli przywrócenie niezależności banku centralnego w ramach reform gospodarczych, prawdopodobnie oznaczałaby, że lira stopniowo ustabilizuje się na poziomie około 8 za dolara w nadchodzącym roku, powiedział Ghose.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać