#WykresDnia: Drogi niemiecki prąd

Niemcy mają najwyższe ceny energii elektrycznej na świecie. Jedna kilowatogodzina kosztuje teraz 0,34 euro, dwa razy więcej niż w Szwecji lub trzy razy więcej niż w USA.

Publikacja: 15.01.2021 09:32

#WykresDnia: Drogi niemiecki prąd

Foto: AdobeStock

Foto: pbs.twimg.com

Winą należy obarczyć transformację energetyczną i wysokie dotacje na zieloną energię elektryczną. I tak jest lepiej: hurtowe ceny energii elektrycznej znacznie spadły w 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z analizy Instytutu Ekonomiki Energii (EWI) Uniwersytetu w Kolonii. Średnia cena hurtowa, wynosząca 30,47 euro za megawatogodzinę (MWh), była o ponad siedem euro niższa niż w 2019 r. Odpowiadają za to trzy główne czynniki: niższe koszty paliwa, spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w wyniku pandemii oraz rekordowa ilość energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych – pisze portal cleanenergywire.org.

Rozwiązania wdrożone w celu zwalczania pandemii koronawirusa i późniejszego globalnego spadku produkcji gospodarczej spowodowały spadek zapotrzebowania na energię. Ponadto ceny węgla i gazu spadły w 2020 r. - podała EWI. Jednak zdaniem autorów badania pandemia nie jest przyczyną, ale katalizatorem tego rozwoju. Ceny gazu były już pod presją w 2019 r. ze względu na duże dostawy, a następnie spadły w 2020 r. „Elektrownie gazowo-parowe korzystały z niskich cen gazu, a nawet były w stanie wyprzedzić czasami elektrownie na węgiel brunatny", mówi Simon Schulte, menadżer w EWI. Jednocześnie korzystne warunki pogodowe i rozbudowa mocy wytwórczych pozwoliły na zwiększenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych o około 9,2 terawatogodzin, co również wpłynęło na obniżenie cen energii elektrycznej w 2020 r.

Jednak odbiorcy energii płacą nie tylko cenę hurtową, ale zgodnie z warunkami dostawcy. Ponadto istnieje wiele podatków i opłat. Mogą one stanowić trzy czwarte i więcej końcowej ceny za kilowatogodzinę zużywaną w niemieckich gospodarstwach domowych.

Z kolei ceny energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii wzrosły do rekordowego poziomu, a gaz osiągnął rekordowy poziom trzyletni, wyprzedzając prognozy temperatur poniżej zera dla większości Wielkiej Brytanii w przyszłym tygodniu - donosi Guardian. Ceny energii wzrosły, gdyż rynki przygotowują się do ujemnych temperatur, które mają zwiększyć popyt na ogrzewanie i energię elektryczną. Cena rynkowa energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii wzrosła do nowego rekordu prawie 1500 funtów za megawatogodzinę, jak na szczyt popytu w środę wieczorem po serii przerw w pracy elektrowni i niskim poziomie wytwarzania energii odnawialnej. Cena gazu na przyszły miesiąc podskoczyła o jedną piątą do 80 pensów za therm (w przybliżeniu równoważnik energii spalania 100 stóp sześciennych -2,83 metrów sześciennych), najwyższego poziomu od prawie trzech lat, wyprzedzając gwałtowny wzrost temperatury, który może utrzymać niskie temperatury w całej Europie do początku przyszłego miesiąca.

Wyższe ceny na rynku energii zazwyczaj prowadzą do wyższych rachunków za energię. Miliony gospodarstw domowych już teraz stoją w obliczu ryzyka wzrostu stawek, ponieważ regulator energii ostrzegł, że może podnieść limit standardowych taryf zmiennych od kwietnia tego roku, aby pomóc firmom energetycznym pokryć koszty niezapłaconych rachunków podczas kryzysu związanego z koronawirusem.

Tim Dixon, ekspert ds. rynku energii w Cornwall Insight powiedział, że zimno było czynnikiem napędzającym wzrost popytu na gaz w Wielkiej Brytanii w tym roku, który jest o 40 proc. wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. „Jest to spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na ciepło, ale także wysokim zapotrzebowaniem ze strony elektrowni gazowych, co jest konsekwencją małej mocy wiatrowej i większego zapotrzebowania na energię elektryczną" - stwierdził. Rosnące uzależnienie Wielkiej Brytanii od paliw kopalnych stało się droższe w wyniku globalnego boomu na rynkach gazu, który podniósł cenę gazu importowanego do północnej Azji - na gigantyczne super-chłodzone tankowce, takie jak skroplony gaz ziemny (LNG) - do rekordowego poziomu 20,705 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych w zeszłym tygodniu.

James Huckstepp, analityk gazowy w S&P Global Platts powiedział, że wysokie ceny oferowane przez azjatyckich nabywców gazu skierowały ładunki LNG na wschód i zmusiły europejskie firmy energetyczne do polegania na zapasach magazynowych gazu. „Jeśli niskie temperatury utrzymają się w lutym i marcu, wówczas Wielka Brytania, która ma bardziej ograniczone zapasy magazynowe, będzie szczególnie narażona na ściślejszy globalny bilans LNG. Ceny mogą z łatwością wzrosnąć o kolejne 50 proc., aby zachęcić do zwiększenia dostaw rosyjskiego [gazu] i konkurowania z Azją o LNG"- powiedział.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać