#WykresDnia: Bycze prognozy dla złota

Narastają presje inflacyjne, a to oznacza wzrost cen złota.

Publikacja: 03.02.2021 09:34

#WykresDnia: Bycze prognozy dla złota

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Ceny przedsiębiorstw produkcyjnych ISM wzrosły w USA do ??najwyższego poziomu od dekady. Historycznie rzecz biorąc, taka presja inflacyjna prawie zawsze powodowała wzrost złota w ciągu następnych 9-12 miesięcy, średnio o 36 proc.

Aktywność gospodarcza w sektorze produkcyjnym wzrosła w styczniu, a gospodarka rosła ósmy kolejny miesiąc, twierdzą przedstawiciele krajowych kierowników ds. Zaopatrzenia w najnowszym raporcie ISM® o produkcji w biznesie®.

„Styczniowy wskaźnik PMI dla przemysłu odnotował 58,7 procent, co oznacza spadek o 1,8 punktu procentowego w porównaniu z odczytem wyrównanym sezonowo w grudniu wynoszącym 60,5 procent. Liczba ta wskazuje na wzrost całej gospodarki ósmy z rzędu po spadku w marcu, kwietniu i maju. Indeks nowych zamówień zanotował 61,1 procent, co oznacza spadek o 6,4 punktu procentowego w porównaniu z odczytem z grudnia o 67,5 procent, który był wyrównany sezonowo. Wskaźnik produkcji odnotował 60,7 procent, co oznacza spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu z odczytem z grudnia o 64,7 procent, który wyrównał sezonowo. zarejestrowano 59,7 procent, o 0,6 punktu procentowego powyżej grudniowego odczytu, który wyniósł 59,1 procent. Wskaźnik zatrudnienia odnotował 52,6 procent, czyli o 0,9 punktu procentowego więcej niż sezonowo wyrównany odczyt z grudnia wynoszący 51,7 proc." - mówi Timothy R. Fiore, prezes Institute for Supply Management (ISM).

Indeks Dostaw zanotował 68,2 procent, co oznacza wzrost o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z grudniowym wynikiem 67,7 procent. Indeks zapasów zanotował 50,8 procent, 0,2 punktu procentowego mniej niż sezonowo wyrównany grudniowy odczyt 51 procent. Indeks cen odnotował 82,1 procent, co oznacza wzrost o 4,5 punktu procentowego w porównaniu z grudniowym odczytem, ??który wyniósł 77,6 procent. Indeks nowych zamówień eksportowych zanotował 54,9 procent, co oznacza spadek o 2,6 punktu procentowego w porównaniu z odczytem z grudnia, który wyniósł 57,5 ??procent. Indeks importu odnotował 56,8 procent, wzrost o 2,2 punktu procentowego w porównaniu z grudniowym odczytem, ??który wyniósł 54,6 procent ".

„Spośród sześciu największych branż wytwórczych pięć - produkty chemiczne; wyroby metalowe gotowe; sprzęt transportowy; żywność, napoje i wyroby tytoniowe; oraz produkty komputerowe i elektroniczne - odnotowano umiarkowany do silnego wzrost w styczniu."

„Produkcja osiągała dobre wyniki ósmy miesiąc z rzędu, a popyt, konsumpcja i nakłady odnotowały silny wzrost w porównaniu z grudniem. Trudności na rynku pracy w firmach panelistów i ich dostawcach będą nadal ograniczać rozwój gospodarki produkcyjnej aż do kryzysu związanego z koronawirusem (COVID-19) słabnie"- mówi Fiore.

Spośród 18 branż wytwórczych 16 odnotowało wzrost w styczniu w następującej kolejności: sprzęt elektryczny, sprzęt AGD i komponenty; maszyneria; metale pierwotne; produkty chemiczne; gotowe wyroby metalowe; tworzywa sztuczne i wyroby gumowe; sprzęt transportowy; odzież, skóry i produkty pokrewne; papierowe produkty; drewniane produkty; artykuły spożywcze, napoje i tytoń; produkty mineralne niemetaliczne; meble i produkty pokrewne; produkcja różna; przemysł włókienniczy oraz produkty komputerowe i elektroniczne. Dwie branże, które odnotowały spadek w styczniu to: drukowanie i powiązane działania wspierające oraz produkty naftowe i węglowe.

Światowa Rada Złota opublikowała niedawno dwa interesujące raporty. Popyt na złoto spadł w 2020 roku, ale rok 2021 powinien być korzystny dla żółtego metalu. Według WGC nadzieja na ożywienie gospodarcze i łatwy pieniądz zwiększą apetyt na ryzyko, tworząc presję na spadek cen złota. Jednak WGC uważa, że ??niskie stopy procentowe i potencjalne ryzyko portfela będą wspierać popyt inwestycyjny na żółty metal. W szczególności rosnące deficyty fiskalne, rosnąca podaż pieniądza i możliwość wyższej inflacji oraz ryzyko korekty na giełdzie (może saga GameStop może wywołać jakieś szersze implikacje niedźwiedzi ?!) powinny wspierać ceny złota - pisze Arkadiusz Sieroń na portalu fxempire.com.

- Wniosek WGC okazuje się podobny do mojej własnej prognozy dla złota na 2021 r .: że może to być pozytywny rok dla żółtego metalu, ale mniej niż w 2020 r. - przynajmniej pod warunkiem, że globalna gospodarka będzie doświadczać stałego ożywienia bez dużej presji inflacyjnej. Ale może nadejść inflacja, kończąc erę gospodarki Złotowłosej - i być może rozpoczynając rok złota. Tylko czas powie! - pisze Sieroń.

(Zasada Złotowłosej została nazwana przez analogię do bajki dla dzieci „Trzy misie", w której młoda dziewczyna o imieniu Złotowłosa próbuje trzech różnych misek owsianki i stwierdza, że ??woli tę, która nie jest ani za gorąca, ani za zimna, ale ma odpowiednią temperaturę.)

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać