#WykresDnia: Rekordy Dow Jonesa

W 2021 r. indeks miał już 24 rekordowe sesje – więcej niż w całym roku 2019, kiedy było ich 14.

Publikacja: 10.05.2021 09:29

#WykresDnia: Rekordy Dow Jonesa

Foto: Bloomberg

W ciągu stu lat Dow Jones Industrial Average rósł w siłę, gdy Stany Zjednoczone stały się wiodącą potęgą gospodarczą świata. Ale to nie była prosta linia w górę. Krach z 1929 roku cofnął wszystkie zdobycze szalonych lat dwudziestych i pogrążył kraj w wielkim kryzysie. Nastąpiły kolejne załamania i recesje. Wojna i choroby wstrząsnęły rynkiem. Ale zawsze indeks wracał do wzrostów - nigdy szybciej niż po pandemii Covid-19.

Tymczasem kontrakty terminowe Dow Jones wzrosły nieznacznie wcześnie rano w poniedziałek, podobnie jak kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę naftową i benzynę zostały zastopowane, ponieważ największy w kraju rurociąg benzynowy pozostał zamknięty po cyberataku. Zapowiadają się silne wzrosty na giełdzie, Dow Jones i S&P 500 osiągają rekordowe poziomy i są zasilane stałym strumieniem spółek z różnych branż. Ale giełda Nasdaq i spółki wzrostowe znów zmagają się z trudnościami.

Kierujący się Can Slim - strategią Williama O'Neila „inwestowania we wzrost" - inwestorzy szczególnie wysoko cenią akcje wzrostowe, ponieważ zazwyczaj oferują one najlepsze okazje do ogromnych zysków. Ale ostatecznie muszą podążać za rynkiem i tymi spółkami i sektorami, które są obecnie liderami.

W 2020 roku wysoko cenione firmy wzrostowe miały wspaniały rok. Akcje Tesli, Roku, Square i Teladoc Health przyniosły ogromne zyski. Jako główne holdingi we wszystkich funduszach ETF ARK Invest, w tym ARKK, zapewniły ogromne zyski wehikułom Cathie Wood.

Ale to rok 2021, a nie 2020. Wszystkie te spółki notują znaczne spadki. Akcje Tesli i Square uderzają w opór na spadających 50-dniowych liniach. Akcje Roku odbiły się od 200-dniowej linii w piątek, ale w ciągu tygodnia nadal gwałtownie spadały. Akcje Teladoc, które na początku marca osiągnęły poziom poniżej 200-sesyjnej średniej, spadły w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od 11 miesięcy. - Od 2009 r. DJIA jest w trendzie wzrostowym z mocną korektą w 2020 r. W ostatnim czasie indeks jest silniejszy od Nasdaq, co potwierdza pozytywne nastawienia inwestorów do spółek przemysłowych. Na razie nie widać oznak jego zakończenia. Pytanie tylko, jak indeks zachowa się w obliczu „sell in may and go away..."? Uważam, że jeśli efekt ten się sprawdzi, to bardziej dotknie spółki wzrostowe - mówił w piątek w Parkiet TV Sobiesław Kozłowski, ekspert Noble Securities. Amerykański rynek akcji zakończył piątek wzrostem, a trzy główne indeksy Wall Street wzrosły pomimo słabszego niż oczekiwano raportu o zatrudnieniu. USA opublikowały w piątek raport Nonfarm Payrolls, który pokazał, że w kwietniu pojawiło się zaledwie 266 tys. miejsc pracy. W porównaniu z 770 tys. miejscami pracy dodanymi w marcu, raport o zatrudnieniu rozczarował i znacznie odbiega od szacunków ekonomistów, oczekujących wzrostu o 998 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do 6,1 proc. z 6,0 proc., ale ważne jest, że średnie godzinowe zarobki wzrosły o 21 centów do 30,17 USD (po spadku o 4 centy w marcu).

Słabszy niż oczekiwano raport o zatrudnieniu pomógł giełdom wzrosnąć, ponieważ złagodził obawy o rosnącą inflację i potencjalnie wyższe stopy procentowe. Raport pobudził popyt na wysokodochodowe aktywa i potwierdził stanowisko Rezerwy Federalnej USA co do utrzymania bardzo luźnej polityki pieniężnej w nadchodzącym okresie. Amerykańscy decydenci ponownie stwierdzili, że program stymulacyjny będzie obowiązywał do czasu powrotu gospodarki do poziomu sprzed pandemii. Indeksy Dow i S&P 500 osiągnęły w piątek rekordowe szczyty zamknięcia i wzrosty w całym tygodniu, podczas gdy Nasdaq Composite spadł w ujęciu tygodniowym o 1,51 proc. Dow Jones Industrial Average osiągnął w piątek rekordowe maksima, a gdyby cena wzrósł powyżej 35 000 punktów, byłoby to byczym potwierdzeniem dla tego indeksu. Z drugiej strony, jeśli spadnie poniżej 34 000 punktów, byłby to zdecydowany sygnał „sprzedaj", a następny cel mógłby wynieść około 33 500 punktów.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać