#WykresDnia: Lepsze nastroje Niemców

Nastroje niemieckich konsumentów poprawią się w czerwcu w związku ze spadkiem zachorowań i postępem szczepień.

Publikacja: 27.05.2021 09:23

#WykresDnia: Lepsze nastroje Niemców

Foto: Bloomberg

Foto: pbs.twimg.com

Perspektywiczny indeks nastrojów GfK wzrósł do -7,0 w czerwcu z -8,6 punktu w maju, ale wciąż znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii i oczekiwań na poziomie -5,0.

GfK wykorzystuje dane z trzech subindeksów z bieżącego miesiąca do wyliczenia nastrojów na nadchodzący miesiąc, mierząc oczekiwania gospodarcze, oczekiwania dochodowe i skłonność do zakupów. W maju oczekiwania gospodarcze i dochodowe mocno wzrosły, podczas gdy skłonność do zakupów spadła po trzech kolejnych wzrostach.

Wskaźnik oczekiwań gospodarczych podskoczył w maju do 41,1 pkt z 7,3 pkt w kwietniu. To była jego najwyższa wartość od ponad trzech lat. Istotny wpływ na wzrost zaufania konsumentów miały również oczekiwania dochodowe, które w maju wzrosły do ??19,5 z 9,3 w kwietniu. Jednak skłonność do zakupów spadła w maju do 10,0 z 17,3 w kwietniu, ponieważ wiele działań w sektorze usług pozostaje ograniczona, podał GfK.

Tymczasem dane o niemieckiej gospodarce nie są optymistyczne. Ucierpiała mocniej niż oczekiwano przez kryzys COVID. Skurczyła się o 1,8% w pierwszych trzech miesiącach tego roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Pandemia koronawirusa była głównym czynnikiem spowalniającym wzrost. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) przewidywał w kwietniu, że spadek wyniesie 1,7 proc. Można go w dużej mierze przypisać skutkom pandemii koronawirusa i środkom podjętym w celu powstrzymania jej rozprzestrzeniania.

Najbardziej dotkniętym sektorem gospodarczym była konsumpcja prywatna, w której gospodarstwa domowe wydały o 5,4 proc. mniej na towary i usługi. Destatis podkreśla, że był to wyraźny skutek ograniczeń koronawirusa. Wprawdzie dochody do dyspozycji gospodarstw domowych nieznacznie wzrosły, ponieważ rząd przeznaczył miliardy euro na programy ochrony pracy i dotacje pieniężne, takie jak dodatkowe zasiłki na dzieci, ale ograniczenia związane z powstrzymaniem pandemii utrudniły konsumentom ich wydawanie. - Spadek konsumpcji jest kolosalny - powiedział Thomas Gitzel, ekonomista VP Bank Group.

Z drugiej strony inwestycje w budownictwo wzrosły o 1,1%. Handel międzynarodowy również wzrósł ponownie na początku roku, przy wzroście importu towarów i usług o 3,8%, podczas gdy eksport odnotował wzrost o zaledwie 1,8%.

Jednak w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku PKB Niemiec skurczył się o całe 3,4%. A w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku, zanim zaczął się kryzys koronawirusa, gospodarka spadła o 5%.

Ze względu na ograniczenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19, firmy w całych Niemczech pozostawały w dużej mierze zamknięte pod rygorystycznymi blokadami w pierwszych kilku miesiącach roku.

Ponieważ liczba nowych zachorowań zaczęła spadać, niektóre regiony Niemiec zaczęły ponownie otwierać się w ostatnich tygodniach.

A niemieccy liderzy biznesu pozostają optymistami co do wzrostu gospodarczego i gospodarki pomimo pandemii, jak wynika z badania J.P. Morgan. Niezrażone wyzwaniami związanymi z łańcuchem dostaw wywołanymi przez COVID-19 niemieckie firmy będą rosły na fali globalizacji, wykorzystując technologię jako środek adaptacji i planując zmiany własności w perspektywie średnioterminowej.

J.P. Morgan przeprowadził ankietę wśród 238 kierowników wyższego szczebla niemieckich spółek o średniej kapitalizacji i stwierdziła, że ??prawie 60% uważa, że ??gospodarka światowa i niemiecka będą zmierzać w następnym roku w pozytywnym kierunku. Trzy czwarte respondentów przewiduje wzrost przychodów/sprzedaży i zysków w nadchodzącym roku. Jednak chociaż wielu dyrektorów z optymizmem patrzy w przyszłość, zdają sobie sprawę z realiów nieprzewidywalnego środowiska działania.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać