#WykresDnia: Start unijnego długu

UE rozpoczyna plan dłużny w wysokości 1 biliona dolarów, który „przekształci” Europę. Debiutuje on 10-letnimi obligacjami, które sfinansują pożyczki dla unijnych państw.

Publikacja: 15.06.2021 09:19

#WykresDnia: Start unijnego długu

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Unia Europejska testuje apetyt inwestorów na sfinansowanie prawie 1 biliona dolarów długu w ciągu pięciu lat, starając się sfinansować odbudowę po pandemii koronawirusa.

UE otworzyła księgi na debiutanckich 10-letnich obligacjach w ramach programu Next Generation EU (NGEU), który będzie finansował dotacje i pożyczki dla państw członkowskich. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w  wywiadzie, że bodziec NGEU „przekształci przyszłość Europy".

Obligacje, które prawdopodobnie zostaną wycenione we wtorek, są oferowane z początkową ceną zapewne około jednego punktu bazowego powyżej mid swaps (stóp referencyjnych stosowanych do obliczenia premii, jaką zapłaci nabywca obligacji). Według danych zebranych przez Bloomberga jest to sprzeczne z istniejącą krzywą zadłużenia UE. Stratedzy Commerzbanku spodziewają się, że wielkość sprzedaży przekroczy 10 mld euro.

Zadłużenie UE powiązane z oddzielnym i mniejszym programem SURE nie radziło sobie, ponieważ inwestorzy przygotowują się na falę podaży w nadchodzących miesiącach, a blok chce pozyskać 100 miliardów euro w obligacjach długoterminowych tylko w tym roku. 10-letnie obligacje SURE notowane są w pobliżu największego spreadu w stosunku do ekwiwalentnego długu niemieckiego od czasu ich emisji w październiku.

– Przyglądamy się i prawdopodobnie kupimy – powiedział John Taylor, menedżer w AllianceBernstein Holding LP, zwracając uwagę na atrakcyjną cenę obligacji w szczególności w porównaniu z francuskimi papierami wartościowymi.

UE przeprowadzi trzy konsorcjalne transakcje sprzedaży obligacji NGEU przed sierpniową przerwą letnią, podano w zeszłym tygodniu. Ramy zielonych obligacji NGEU zostaną opublikowane do września, po czym może rozpocząć się sprzedaż, a prawie jedna trzecia z około 800 miliardów euro planu ma być "zielonym długiem".

Morgan Stanley spodziewa się, że obligacje NGEU będą sprzedawane z lekkim dyskontem w stosunku do swoich odpowiedników SURE, biorąc pod uwagę ESG (czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji) tego ostatniego, a także premię związaną z szerszą bazą inwestorów, napisali analitycy.

Rentowności w całym regionie wzrosły w ostatnich miesiącach wraz z ponownym otwarciem gospodarek i spodziewanym przyspieszeniem cen konsumpcyjnych, co osłabia popyt na dług SURE. Mimo to skala emisji NGEU doprowadziła do tego, że papiery wartościowe są reklamowane jako jednodniowy rywal dla papierów USA w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę obecny niedobór niemieckich obligacji – bezpieczna przystań regionu – oraz ryzyko związane z utrzymywaniem bardziej ryzykownego długu peryferyjnego.

- Przyzwoita premia za nową emisję w połączeniu z obniżonymi poziomami w porównaniu ze swapami i francuskimi obligacjami w ostatnim czasie powinna zapewnić pomyślny poczatek NGEU – napisali analitycy Commerzbanku. Wielkość transakcji może być duża „biorąc pod uwagę duże obciążenie UE do końca roku", powiedzieli.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać