#WykresDnia: EBC przyspiesza

Aktywa Europejskiego Banku Centralnego ogółem wzrosły w ubiegłym tygodniu o 35,6 mld euro, najwięcej od kwietnia, pomimo rosnącej inflacji.

Publikacja: 23.06.2021 09:14

#WykresDnia: EBC przyspiesza

Foto: Bloomberg

Foto: twitter.com

Bilans EBC wynosi obecnie 7,736,5 mld euro, co odpowiada 77,7 proc. PKB strefy euro wobec 36,6 proc. PKB USA w przypadku Fed, 38,7 proc. PKB Wielkiej Brytanii dla Bank of England i 133,5 proc. PKB Japonii w bilansie Bank of Japan.

Wydatki budżetowe w strefie euro w końcu generują trwały wzrost inflacji, ale przez lata potrzebne będą bardziej elastyczne reguły fiskalne, ponieważ polityka pieniężna pozostaje ograniczona, powiedział Klaas Knot , prezydent holenderskiego banku centralnego.

Rządy wydały rekordowe kwoty w ciągu ostatniego roku, aby uratować swoje gospodarki przed kryzysem wywołanym pandemią, ale w miarę ożywienia gospodarczego trwa debata na temat tego, jak i kiedy przywrócić tymczasowo zawieszone przepisy budżetowe.

- Teraz jesteśmy w lepszej sytuacji, aby zobaczyć trwały wzrost presji inflacyjnej – powiedział Knot. - Zajmie to trochę czasu, ponieważ na rynku pracy nadal panuje ogromny luz - dodał. Podkreślił, że tegoroczny wzrost cen konsumpcyjnych jest nadal postrzegany jako tymczasowy, ale pewne ryzyko wzrostu „ześlizguje się" w prognozach, częściowo z powodu wysiłków rządów mających na celu izolację ich gospodarek. Zamiast wracać do starych zasad budżetowych, które po pandemii mogą ponownie przeciążyć EBC, Knot opowiada się za reformą Paktu Stabilności i Wzrostu, aby dać rządom większą elastyczność w wydawaniu środków poza kryzysami.

- Ponieważ obecne środowisko niskich stóp procentowych prawdopodobnie się utrzyma, potrzebujemy strukturalnie większej roli polityki fiskalnej w stabilizacji makroekonomicznej w dającej się przewidzieć przyszłości – powiedział szef holenderskiego banku centralnego. - Elastyczność fiskalna jest potrzebna i musi być integralną cechą ram, a nie przyciskiem „wszystko albo nic", który może, ale nie musi, zostać wciśnięty w sytuacji awaryjnej – dodał Knot.

Mimo że Europejski Bank Centralny zaczął mówić o możliwości, raczej nie podąży za Fedem zaostrzając politykę pieniężną wcześniej niż oczekiwano. Zarówno tempo ożywienia, jak i charakter zagrożenia inflacyjnego różnią się po obu stronach Atlantyku, a prezes EBC Christine Lagarde podkreśla, że kurs na razie pozostaje zdecydowanie akomodacyjny.

Tymczasem Francois Villeroy de Galhau, gubernator Banku Francji, odrzucił sugestię znanego think tanku z jego rodzinnej Francji, że EBC powinien zarabiać "z helikoptera" – na bezpośrednich transferach pieniężne dla ludności jako części swojego zestawu narzędzi.

„Pieniądze z helikoptera", które nigdy nie zostały wdrożone i byłyby skomplikowane w praktyce, nie wydają nam się dobrym pomysłem – powiedział w rozmowie z francuskimi senatorami. To pokłosie stwierdzenia bezpartyjnej Rady Analiz Gospodarczych, która podlega premierowi kraju, że ??narzędzie może być skuteczne w zwiększaniu inflacji, jeśli wzrost cen po pandemii będzie trwale słaby. [Pieniądz z helikoptera to proponowana niekonwencjonalna polityka pieniężna, czasami sugerowana jako alternatywa dla luzowania ilościowego (QE), gdy gospodarka znajduje się w pułapce płynności (gdy stopy procentowe są bliskie zera, a gospodarka pozostaje w recesji).]

Rada zauważyła, że EBC nie osiągał celu inflacyjnego w sposób trwały od 2015 r. pomimo ujemnych stóp procentowych, luzowania ilościowego i darmowych kredytów dla banków. Jednocześnie narzędzia te rodziły pytania o wpływ na nierówności i niezależność banku centralnego od rządów. - Dodanie tego instrumentu do polityki pieniężnej ograniczyłoby ciągły wzrost programów zakupu aktywów z ich potencjalnymi skutkami zabezpieczającymi – napisali Philippe Martin, Eric Monnet i Xavier Ragot. - Biorąc pod uwagę niepewność związaną z wyjściem z kryzysu Covid-19 uważamy, że ta warunkowa strategia powinna zostać podjęta po zniesieniu ograniczeń zdrowotnych.

Villeroy powiedział, że stworzy to „ogromną" dziurę w bilansie banku centralnego i pomyli role polityki fiskalnej i monetarnej. Powiedział, że nie powinno to być częścią strategicznego przeglądu EBC, który bada zestaw narzędzi politycznych i ogólną misję instytucji.

EBC wydał ponad 4 biliony euro na swoje dwa główne programy skupu obligacji, obniżył stopy procentowe do -0,5 proc. i skutecznie dotował banki pożyczkami długoterminowymi. Podczas gdy rodzące się ożywienie gospodarcze pchnęło inflację do 2 proc., tuż powyżej celu, decydenci twierdzą, że ponownie spadnie.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać