#WykresDnia: Właściciele amerykańskich akcji

Gospodarstwa domowe, inwestorzy zagraniczni, fundusze inwestycyjne i fundusze emerytalne wspólnie posiadają 91 proc. amerykańskiego rynku akcji – zauważył Goldman Sachs.

Publikacja: 05.07.2021 09:35

#WykresDnia: Właściciele amerykańskich akcji

Foto: Bloomberg

Foto: twitter.com

Analitycy Goldman Sachs przewidują, że w 2021 r. gospodarstwa domowe będą nabywcami netto akcji o wartości 400 miliardów dolarów, z powodu nagromadzenia gotówki w funduszach rynku pieniężnego, anemicznej stopy zwrotu z kredytów i odbicia w handlu detalicznym. Handel detaliczny wzrósł po części dzięki takim firmom jak Robinhood, które w niedawnej kampanii reklamowały łatwość inwestowania za jedynego dolara.

Innym czynnikiem, który według Goldmana ma spowodować wzrost zakupów akcji, jest podaż ze strony wielkiego biznesu. - Korporacje będą największym źródłem popytu na akcje przez resztę 2021 r., ponieważ spodziewamy się, że skup akcji przyspieszy, a emisja zwolni od szczytowych poziomów z pierwszego kwartału 2021 – powiedział Goldman.

Wśród bardziej aktywnych nabywców mogą znaleźć się duże banki. Rezerwa Federalna poinformowała, że ??27 największych banków w kraju przeszło swoje testy warunków skrajnych śpiewająco, przy czym banki, w tym JPMorgan, Wells Fargo i Bank of America, obecnie posiadają ponad dwukrotnie więcej niż średni kapitał wymagany przez Fed, aby zapewnić stabilność amerykańskiego systemu finansowego i możliwość udzielania pożyczek zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom.

W 2019 r. ponad połowa amerykańskich rodzin, (53 proc.), inwestowała na giełdzie. Był to gwałtowny wzrost w porównaniu z 32 proc., które posiadały akcje w 1989 roku. Średnia wartość akcji posiadanych przez gospodarstwa domowe wynosiła 40 000 USD.

Akcje można posiadać na różne sposoby. Jedną z nich jest własność bezpośrednia, w ramach której posiadane są akcje poszczególnych spółek. Tylko 15 proc. rodzin posiadało w ten sposób akcje w 2019 roku. Odsetek ten był w rzeczywistości niższy niż w 1989 r., kiedy udział wynosił 17 proc., co odzwierciedla poszerzanie się dostępu do rynków wraz z rozwojem tanich funduszy inwestycyjnych i funduszy giełdowych, a także ciągły wzrost 401(k) (rodzaj emerytalnego planu oszczędnościowego w Stanach Zjednoczonych, który swoją nazwę wziął od podsekcji prawa podatkowego USA) i IRA (Indywidualne Konto Emerytalne, pozwalające zaoszczędzić pieniądze na emeryturę w sposób korzystny podatkowo).

Własność akcji jest skoncentrowana wśród osób o wyższych dochodach. Trudno się temu dziwić, ponieważ inwestowanie w akcje lub fundusze wymaga pieniędzy. Około 92 proc. osób z górnych 10 proc. drabiny dochodowej posiadało akcje w 2019 r. w porównaniu do 56 proc. osób uważanych za klasę średnią. Jeśli chodzi o bezpośrednie posiadanie akcji, dotyczyło to 44 proc. rodzin z górnych 10 proc. zarobków w porównaniu z zaledwie 12 proc. klasy średniej i 5 proc. rodzin z dolnego kwintyla. Patrząc na wartość netto, a nie dochód, w 2019 r. 94 proc. osób, których wartość netto plasowała je na szczycie 10 proc. podziału majątku, posiadało akcje. Spośród rodzin, których majątek netto znajdował się w dolnych 25 proc., 21 proc. posiadało akcje w jakiejś formie.

W 2020 roku akcje w jakiejś formie posiadało około 55 proc. Amerykanów. To o 5 punktów procentowych mniej niż w 2000 r. Posiadanie akcji jest silnie powiązane z dochodami gospodarstw domowych. W ubiegłym roku 84 proc. amerykańskich gospodarstw domowych zarabiających ponad 100 000 USD posiadało akcje, w porównaniu do zaledwie 22 proc. tych, którzy zarabiali mniej niż 40 000 USD.

Posiadanie akcji było stosunkowo wysokie na początku 2000 roku, ale nieznacznie spadło po kryzysie finansowym 2007-2008. Od tego czasu oscyluje wokół 50-55 proc.. W związku z pomocą rządową czasu pandemii można przypuszczać, że odsetek ten zwiększy się.

Podczas gdy ponad połowa populacji USA posiada jakąś formę akcji, własność jest skoncentrowana wśród grup o wyższych dochodach. Na przykład w 2020 r. 77 proc. gospodarstw domowych zarabiających mniej niż 40 000 USD rocznie nie posiadało akcji. W przeciwieństwie do tego, tylko 15 proc. gospodarstw domowych zarabiających ponad 100 000 USD rocznie nie zainwestowało w jakąś formę akcji.

Istnieje również silna korelacja między wykształceniem formalnym a posiadaniem akcji. W 2020 r. 85 proc. Amerykanów, którzy posiadali akcje, ukończyło studia podyplomowe, w porównaniu z 33 proc., którzy nie mieli formalnego wykształcenia pomaturalnego.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać