Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.08.2021 05:00 Publikacja: 26.08.2021 05:00
Foto: Bloomberg
Nawet WIG zdołał wspiąć się na historyczny poziom. Wakacje służą również inwestorom na Starym Kontynencie. Mimo że w ostatnim tygodniu indeksy z głównych parkietów dotknęła lekka korekta, to i tak znajdują się blisko szczytów. Od początku roku DAX zyskał ponad 15 proc. W połowie sierpnia główny indeks niemieckiej giełdy po raz pierwszy przekroczył 16 tys. pkt. Obecnie znajduje się niedaleko tego poziomu. Pomaga w tym m.in. rosnąca wycena spółek z sektora motoryzacyjnego. Producenci aut są na fali, ponieważ sytuacja w gospodarce się poprawia, a inwestorów zachęcają również ambitne plany w zakresie elektryfikacji. Volkswagen od początku roku zdrożał już o ponad 66 proc. Problemem dla spółek nad Renem są jednak zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. W sierpniu indeks klimatu biznesowego spadł do 99,4, w porównaniu z 100,7 w lipcu – podał instytut Ifo. – 70 proc. producentów skarży się na wąskie gardła w porównaniu z 64 proc. w lipcu – powiedział Klaus Wohlrabe, ekonomista z instytutu Ifo. – Oczekiwania eksportowe spadły, ale pozostają na dobrym poziomie – dodał. Również główny indeks francuskiej giełdy, CAC40, w sierpniu wzbił się na historyczny szczyt. Benchmark osiągnął 6913 pkt. Obecnie znajduje się na poziomie 6676 pkt, a stopa zwrotu od początku roku wynosi 19 proc. Okrągły poziom 26 tys. zdołał w tym miesiącu sforsować także włoski FTSE MIB. Zdaniem analityków europejskie akcje mają przed sobą dobre perspektywy m.in. za sprawą funduszu naprawczego UE, który będzie stymulował gospodarkę. Największe efekty tych działań będą widocznie w kolejnych okresach. – Sądzimy, że pozytywna dynamika gospodarcza regionu może się utrzymać do 2022 r., ponieważ sektor prywatny jest chętny do wydatków, banki wychodzą z kryzysu w dobrej kondycji, a polityka fiskalna jest zdecydowanie prowzrostowa – powiedział Reinhard Cluse, główny europejski ekonomista UBS. Od europejskich indeksów nie odstają także rodzime benchmarki. Mimo że w przypadku WIG20 do rekordu brakuje jeszcze sporo, to indeks zdołał w środę wzbić się ponad 2300 pkt. czyli najwyższy poziom od połowy 2019 r. Lepiej radzi sobie jednak WIG, który po raz kolejny zdołał poprawić rekord. Indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy wielkimi krokami zbliża się do pułapu 70 tys. pkt. dos
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Długie cienie nad dwiema ostatnimi świecami dziennymi głównych krajowych indeksów to pierwsze ważne ostrzeżenie dla inwestorów o możliwym bliskim końcu korekty gwałtownych spadków sprzed dwóch tygodni. Drugie nadchodzi z USA.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Wbrew powszechnym oczekiwaniom działania amerykańskiej administracji w erze Trump 2.0 wyraźnie różnią się od tego, co działo się w czasie pierwszej kadencji Donalda Trumpa.
Firmy notowane na warszawskiej giełdzie chętnie posiłkują się skupem akcji, dostrzegając w nim korzyści zarówno dla siebie, jak i akcjonariuszy.
Teorii mających wyjaśniać wzrost rentowności długu widoczny w ostatnich dniach jest wiele. Część analityków podejrzewa, że za wyprzedażą mogą stać Chiny. Władze Państwa Środka zdecydowały się na handlowy odwet na USA, podnosząc swoje karne cło do 84 proc.
Z jednej strony mamy spowolnienie gospodarcze wywołane szokiem, a z drugiej strony wzrost cen towarów w wyniku ceł. Fed staje tym samym przed trudnym wyzwaniem – przyznaje Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Według analityków Goldman Sachs do końca roku cena złota wzrośnie do 3700 dolarów za uncję. Tylko w ciągu pierwszych 15 tygodni tego roku kruszec pobił rekord cenowy aż 24 razy.
Wojna handlowa Donalda Trumpa wywołała na rynkach swoisty rollercoaster. Zmienność wzrosła do poziomów najwyższych od kilku lat, a indeksy zbliżyły się lub przekroczyły próg bessy. Jest jednak światełko w tunelu.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła we wtorek do 5,02 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r. W środę nadal rosły rentowności wszystkich obligacji, gdyż inwestorzy wycofywali się w oczekiwaniu na załamanie się popytu zagranicznego w związku z wejściem w życie ceł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas