#WykresDnia: Niemiecka inflacja obniża rentowności

Realne rentowności 10-letnich Bundów spadły do -4,34 proc., nowy rekord wszech czasów po tym, jak inflacja podskoczyła do 3,9 proc. w sierpniu z 3,8 proc. w lipcu.

Publikacja: 31.08.2021 09:25

#WykresDnia: Niemiecka inflacja obniża rentowności

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Foto: parkiet.com

W sierpniu roczna inflacja cen konsumpcyjnych w Niemczech przyspieszyła do najwyższego poziomu od 13 lat,  podkreślając rosnącą presję cenową, ponieważ największa gospodarka Europy wychodzi z pandemii, a firmy borykają się z niedoborami dostaw. Szczegóły nie są jeszcze dostępne, ale regionalne dane z Niemiec wskazują na presję wzrostową ze strony żywności, energii i wakacji zorganizowanych (gdzie niższa waga koszyka w tym roku rekompensuje sezonowe spadki cen).

Ceny konsumpcyjne, zharmonizowane tak, aby były porównywalne z danymi o inflacji z innych krajów Unii Europejskiej (HICP), wzrosły o 3,4 proc. w porównaniu z 3,1 proc. w lipcu, jak wynika ze wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Sierpniowy odczyt był zgodny z sondażem Reutersa i był najwyższy od lipca 2008 r., kiedy zharmonizowana stopa inflacji również osiągnęła 3,4 proc.

Krajowa stopa inflacji (CPI) wzrosła nawet do 3,9 proc. w sierpniu, osiągając najwyższy poziom od grudnia 1993 r., kiedy gospodarka rozkwitła po zjednoczeniu Niemiec. - Wynika to z wyższych cen energii i żywności, podczas gdy inflacja bazowa prawdopodobnie nawet nieznacznie spadła z 2,9 proc. do 2,8 proc. - powiedział analityk Commerzbanku Ralph Solveen. Wstępne dane dotyczące cen konsumpcyjnych w Niemczech nie obejmują wartości inflacji bazowej.

Ekonomista LBBW Elmar Voelker powiedział, że stopa inflacji będzie dalej rosła w nadchodzących miesiącach, wskazując na czynniki szczególne i efekty bazy wynikające z tymczasowej obniżki stawek VAT w drugiej połowie 2020 r., które wpłynęły na porównania. - Od początku 2022 r. presja cenowa... prawdopodobnie osłabnie, ale ekscytującym pytaniem będzie, jak szybko i jak silne będzie to osłabienie – dodał Voelker.

Ostatnie podwyżki cen producentów i importu mogą być wczesną wskazówką, że wzrost inflacji będzie ostatecznie trwalszy na poziomie konsumentów niż wcześniej sądzono. - W tym przypadku debata w Europejskim Banku Centralnym, która obecnie nadal koncentruje się głównie wokół ryzyka niskiej inflacji, może obrać nowy kierunek – powiedział Voelker.

Szef niemieckiego banku centralnego Jens Weidmann powiedział, że jest zaniepokojony perspektywą zbyt długiego przedłużenia środowiska niskich stóp procentowych w EBC. Weidmann poinformował w zeszłym miesiącu, że jego doradcy spodziewają się, że inflacja w Niemczech zbliży się do 5 proc. jeszcze w tym roku.

Dane opublikowane wcześniej w poniedziałek pokazały, że niemiecka inflacja przewyższyła wzrost płac w drugim kwartale, ponieważ rosnąca presja cenowa spowodowana ożywieniem gospodarczym i wąskimi gardłami podaży w przemyśle zmniejszyła siłę nabywczą konsumentów. Najnowsze dane sugerują, że płace nie nadążą za inflacją także przez resztę roku. Oznacza to, że nie ma jeszcze oznak spirali płacowo-cenowej, która jest postrzegana jako warunek wstępny utrzymania inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie.

W Hiszpanii zharmonizowane na poziomie UE ceny konsumpcyjne wzrosły w sierpniu o 3,3 proc. rok do roku z 2,9 proc. w lipcu, jak wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). Dane z Niemiec i Hiszpanii sugerują, że inflacja w strefie euro, która ma się pojawić we wtorek, jeszcze się umocniła w sierpniu. Ankieta analityków Reutera przewiduje, że inflacja w strefie euro (HICP) wzrośnie do 2,7 proc. z 2,2 proc. w poprzednim miesiącu.

- Sądzimy, że inflacja w strefie euro pozostanie wysoka w tym roku, osiągając szczyt blisko 3 proc. w czwartym kwartale, po czym powróci do 1,5 proc. w przyszłym roku – powiedziała Daniela Ordonez, analityk Oxford Economics.

EBC, który spotyka się 9 września, będzie musiał zdecydować, czy utrzymać wysoki wolumen zakupów obligacji, czy pozwolić na ich spadek, biorąc pod uwagę obniżenie rentowności i osłabienie euro od ostatniego posiedzenia.

Tymczasem w związku z wysoka inflacją realne rentowności niemieckich obligacji 10-letnich są ujemne przez 64 kolejne miesiące, kolejny historyczny rekord. Spadły do -4,34 proc., to nowy rekord wszech czasów.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać