#WykresDnia: Cykl podwyżek stóp

Rynki wschodzące znajdują się obecnie w głównym cyklu wzrostu stóp, czego najnowszym przykładem jest podwyżka o 75 punktów bazowych w Chile.

Publikacja: 02.09.2021 09:36

#WykresDnia: Cykl podwyżek stóp

Foto: Bloomberg

Większość rynków wschodzących ma znikome powiązania handlowe ze Stanami Zjednoczonymi, więc nie ma dla nich większych korzyści z bodźców fiskalnych w USA poprzez handel. Dostają tylko wyższe stopy procentowe.

Rezerwa Federalna nie jest jedynym bankiem centralnym stosującym różne narzędzia polityki pieniężnej, aby pomóc gospodarce zmagać się ze skutkami pandemii koronawirusa. Różne banki centralne rynków wschodzących reagują na globalny kryzys zdrowotny. Bank centralny Chile podniósł referencyjną stopę procentową do 1,5 proc. z 0,75 proc., ponieważ szybki program szczepień przeciw COVID-19 pomaga największemu światowemu producentowi miedzi wznowić działalność gospodarczą, a inflacja rośnie.

Bank zaczął wycofywać bodźce monetarne w zeszłym miesiącu, podnosząc stopy do 0,75 proc. po dłuższym okresie utrzymywania ich na poziomie 0,5 proc., najniższym od wybuchu pandemii i związanych z nią blokad.

Niedawno Bank Centralny Sri Lanki (CBSL) jako pierwszy w Azji podniósł stopy procentowe od początku pandemii, działając w celu powstrzymania presji inflacyjnej i wysokiego importu, jednego z czynników, które przyczyniły się do 8-proc. deprecjacji rupii w tym roku. Na początku sierpnia o 100 pb podniósł stopy brazylijski bank centralny

Tymczasem papiery wartościowe o stałym dochodzie wyemitowane przez RPA, Turcję, Indonezję i Indie odnotowały największe wzrosty spośród 46 państwowych rynków, zwracając w zeszłym miesiącu co najmniej 1,2 proc., z wyłączeniem wahań kursów walut.

Wyżej oprocentowane obligacje rządowe rynków wschodzących osiągnęły w sierpniu lepsze wyniki niż ich globalne odpowiedniki, przecząc perspektywom wyższych kosztów finansowania zewnętrznego, gdy Rezerwa Federalna zmierza w kierunku ograniczenia bodźców monetarnych.

Papiery wartościowe o stałym dochodzie wyemitowane przez RPA, Turcję, Indonezję i Indie odnotowały największe wzrosty spośród 46 państwowych rynków śledzonych przez Bloomberg, zwracając w zeszłym miesiącu co najmniej 1,2 proc., z wyłączeniem wahań kursów walut. Indeks światowego długu publicznego stracił 0,5 proc., a Treasuries spadły o 0,2 proc..

Obawy związane z możliwą powtórką roku 2013 mogły być przesadzone, biorąc pod uwagę odporność wykazaną przez wysokodochodowe obligacje rynków wschodzących, nawet gdy prezes Fed Jerome Powell powiedział w zeszłym tygodniu, że amerykański bank centralny może w tym roku zacząć spowalniać skup aktywów. Goldman Sachs Group Inc. widzi mniejszą reakcję na rynku obligacji w USA niż w 2013 r., ponieważ zmiana polityki jest dobrze ogłaszana.

- Inwestorzy są wpychani w bardziej dochodowe obligacje rządowe na rynkach wschodzących – powiedział Eugene Leow, strateg ds. instrumentów o stałym dochodzie w DBS Group Holdings Ltd. w Singapurze. - Ewentualny spadek lokalnych infekcji koronawirusem może spowodować większy napływ długu z rynków wschodzących, który nadal wygląda na „niedostatecznie zarządzany" – powiedział Leow.

- Generalnie wspierający ton, jaki banki centralne przyjęły w kierunku niższych stóp procentowych, również przyczynił się do dodatnich stóp zwrotu z obligacji - powiedział Gabriel Chan, dyrektor ds. usług inwestycyjnych w Hongkongu w BNP Paribas Wealth Management. - Dotyczy to szczególnie krajów o wyższych wskaźnikach, takich jak Republika Południowej Afryki, Turcja i Indonezja - dodał.

Bank centralny Republiki Południowej Afryki na lipcowym posiedzeniu złagodził swoje stanowisko w sprawie podnoszenia kosztów kredytu w tym roku, ponieważ kraj cierpi z powodu zamieszek i trzeciej fali infekcji koronawirusem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wywarł presję na decydentów, aby obniżyli stopy procentowe, podczas gdy Bank Indonesia utrzymywał swój benchmark na rekordowo niskim poziomie.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać