#WykresDnia: Wielka Brytania traci na znaczeniu

Wielka Brytania jest dopiero piątym najważniejszym krajem dla niemieckiego eksportu i wkrótce może zostać wyprzedzona przez Polskę.

Publikacja: 04.10.2021 09:11

#WykresDnia: Wielka Brytania traci na znaczeniu

Foto: Bloomberg

Foto: twitter.com

Wielka Brytania straciła wiele ze swojego znaczenia gospodarczego dla Niemiec. W ciągu ostatnich 12 miesięcy do tego kraju zostały wysłane towary i usługi o wartości zaledwie 68 mld euro. Oznacza to, że Wielka Brytania jest dopiero piątym najważniejszym krajem dla niemieckiego eksportu i wkrótce może zostać wyprzedzona przez Polskę.

Co więcej, Wielka Brytania jest na dobrej drodze do utraty statusu jednego z 10 największych partnerów handlowych Niemiec w tym roku, po raz pierwszy od 1950 roku, ponieważ bariery handlowe związane z brexitem zmuszają firmy z największej gospodarki Europy do szukania biznesu gdzie indziej.

Wielka Brytania opuściła jednolity rynek Unii Europejskiej pod koniec 2020 roku, po ponad czterech latach kłótni o warunki rozwodu, podczas których korporacyjne Niemcy zaczęły już zmniejszać z nią więzi. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku niemiecki import brytyjskich towarów spadł o prawie 11 proc. rok do roku do 16,1 miliarda euro, jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego przeanalizowanych przez Reuters.

Podczas gdy niemiecki eksport towarów do Wielkiej Brytanii wzrósł o 2,6% do 32,1 miliarda euro, nie mogło to zapobiec spadkowi w handlu dwustronnym o 2,3% do 48,2 miliarda euro – spychając Wielką Brytanię na 11. miejsce z dziewiątego i z piątego, zanim zagłosowała za opuszczeniem UE w 2016 r. Badanie przeprowadzone w grudniu 2020 r. przez niemieckie stowarzyszenie handlowe BGA wykazało, że jedna na pięć firm reorganizuje łańcuchy dostaw, aby zamienić brytyjskich dostawców na innych w UE.

Ten trend stawał się coraz bardziej wyraźny, bo brytyjskie biznesy stawały się coraz gorsze, zauważył Michael Schmidt, prezes Brytyjskiej Izby Handlowej w Niemczech, co sprawia, że ??jakikolwiek zwrot przed końcem tego roku jest mało prawdopodobny. - Coraz więcej małych i średnich firm przestaje handlować (w Wielkiej Brytanii) z powodu tych (związanych z Brexitem) przeszkód - powiedział Schmidt Reuterowi.

Gwałtowny spadek w pierwszej połowie był również spowodowany efektami ich wycofywania, zanim w styczniu pojawiły się nowe przeszkody, takie jak kontrole celne. - Wiele firm przewidziało problemy... więc zdecydowały się na zwiększenie importu poprzez zwiększenie zapasów – powiedział Schmidt. Chociaż efekt ten pobudził handel dwustronny w czwartym kwartale, zmniejszył popyt na początku tego roku, a problemy z nowymi kontrolami celnymi również skomplikowały handel od stycznia. Słabe wyniki Wielkiej Brytanii nie sprowadzały się tylko do złego stycznia, który obniżał średnią w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku. Zarówno w maju, jak i czerwcu dwustronny handel towarami między Niemcami a Wielką Brytanią utrzymywał się poniżej poziomu z końca 2019 r. – w przeciwieństwie do każdego innego dużego niemieckiego partnera handlowego.

- Utrata znaczenia Wielkiej Brytanii w handlu zagranicznym jest logiczną konsekwencją brexitu. Są to prawdopodobnie trwałe skutki – powiedział Reuterowi Gabriel Felbermayr, prezes Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW).

Niemiecki import brytyjskich produktów rolnych spadł o ponad 80 proc. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, podczas gdy import produktów farmaceutycznych zmniejszył się prawie o połowę. - Wiele małych firm po prostu nie może sobie pozwolić na dodatkowe obciążenie związane z aktualizacją i przestrzeganiem wszystkich wprowadzonych przepisów celnych, takich jak świadectwa zdrowia dla sera i innych świeżych produktów – powiedział Schmidt.

Ale nowe realia handlowe zaszkodziły brytyjskim firmom nawet bardziej niż niemieckim, które były bardziej przyzwyczajone do radzenia sobie z różnymi reżimami celnymi na całym świecie, ponieważ wiele z nich od dziesięcioleci eksportowało do różnych krajów pozaeuropejskich. - W Wielkiej Brytanii sytuacja jest inna – powiedział Schmidt dodając, że wiele tamtejszych małych firm eksportowało głównie do UE, więc musiało zacząć od zera w obliczu nowych kontroli celnych. - Dla wielu małych brytyjskich firm brexit oznaczał utratę dostępu do ich najważniejszego rynku eksportowego... To jak strzelanie sobie w stopę. I to wyjaśnia, dlaczego niemiecki import z Wielkiej Brytanii spada teraz - stwierdził. Wyraził jednak nadzieję, że niektóre spadki mogą być tymczasowe. - Firmy zwykle są w stanie szybko się dostosować – ale to wymaga czasu - podsumował.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać