#WykresDnia: Stopy zysku netto na rekordowym poziomie

Firmy z indeksu S&P 500 były w stanie przerzucić rosnące koszty na swoich klientów w krótkim okresie. Te nadzwyczajne marże zysku są nie do utrzymania i mogą ulec odwróceniu.

Publikacja: 13.10.2021 09:21

#WykresDnia: Stopy zysku netto na rekordowym poziomie

Foto: AFP

Foto: parkiet.com

Firmy amerykańskie zachowały wysokie marże zysku podczas pandemii, ponieważ obniżyły koszty i przerzuciły wysokie ceny na klientów. Pytanie brzmi: jak długo to może trwać? Ponieważ inflacja jest nadal wysoka, niektórzy inwestorzy i stratedzy uważnie śledzą zdolność firm do utrzymywania marż na rekordowym poziomie, ponieważ rusza sezon raportów spółek z indeksu S&P 500 za trzeci kwartał.

Znacznie wyższe niż oczekiwano zyski były w tym roku kluczowym wsparciem dla akcji, nawet gdy pandemia koronawirusa się przeciągała. Indeks S&P 500 (.SPX) wzrósł do tej pory o około 17 proc. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki firmy radzą sobie z kosztami, w najbliższym czasie marże zysku powinny wzrosnąć, powiedział Jonathan Golub, główny strateg akcji w USA i szef badań ilościowych w Credit Suisse Securities w Nowym Jorku.

– Firmy świetnie sobie radzą z zarządzaniem kosztami w trudnym środowisku – powiedział, co prowadzi do „naprawdę solidnych marż. – To nie będzie trwać wiecznie, ale czy potrwa jeszcze trochę dłużej? Odpowiedź brzmi: tak – uważa Golub.

W drugim kwartale marża zysku operacyjnego spółek z indeksu S&P 500 wyniosła szacunkowo 13,54 proc., przewyższając 13,02 proc. z pierwszego kwartału, co również było rekordowe, zgodnie z danymi indeksów S&P Dow Jones.

Analitycy spodziewają się, że wyniki spółek z indeksu S&P 500 wzrosną o 29,5 proc. w trzecim kwartale po ogromnym 96-proc. skoku zysków w drugim kwartale, kiedy porównania sprzed roku były znacznie łatwiejsze.

Jak wynika z danych, analitycy nieznacznie obniżają prognozy zysków za trzeci kwartał, co oznacza odwrócenie ostatniego trendu.

Firmy borykają się ze zwiększonymi kosztami z powodu niedoborów związanych z pandemią koronawirusa surowców i chętnych pracowników. Stratedzy BofA Securities napisali, że niektóre oznaki sugerują, że inflacja zmieniła się z wiatru tylnego na wiatr przeciwny. – W związku ze spowolnieniem danych makro firmom może być trudniej przejść przez inflację kosztów – napisali.

Rosnące ceny energii zwiększą koszty działalności i zmniejszą marże zysku firm na całym świecie, powiedział w środę konsultant ds. zarządzania.

Ceny surowców energetycznych – w tym ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla – wzrosły w ostatnich tygodniach, ponieważ podaż pozostaje ograniczona, a popyt odbija się od spowolnienia wywołanego przez Covid. Przyczyniło się to do niedoborów energii i paliwa od Europy po Azję. – To duży problem dla firm. Zmniejszy ich marże zysku, ponieważ pytanie brzmi, jak szybko wraz ze wzrostem kosztów nakładów,  mogą podnieść cenę sprzedaży – powiedział Richard Martin, dyrektor zarządzający IMA Asia w rozmowie z CNBC „Squawk Box Asia".

Zmniejszenie zysków prawdopodobnie nastąpi w czwartym kwartale 2021 r. i pierwszym kwartale 2022 r. Wyższe ceny energii zbiegły się w czasie z zakłóceniami łańcucha dostaw i brakiem kontenerów transportowych, co przyczyniło się do szybkiego wzrostu inflacji.

Firmy w USA mają większe szanse na ochronę swoich marż dzięki „bardzo prężnemu" rynkowi konsumenckiemu, powiedział Martin, dodając, że pozwoli im to szybko podnieść ceny sprzedaży. Ale te w innych krajach mają bardziej ponure perspektywy, powiedział konsultant. – W wielu krajach na całym świecie nie mamy tak prężnego rynku konsumenckiego. Chiny to jedno, w rzeczywistości wiele Azji Wschodniej znajduje się w tym obszarze. A wraz ze wzrostem kosztów marże zysku spadają – powiedział Martin.

Zagrożone są również Indie. Martin zauważył, że indyjski rynek akcji był w trendzie wzrostowym, ale ten kraj będzie miał trudności z przeniesieniem kosztów na konsumentów.

Tymczasem akcje brytyjskie odwróciły poniedziałkowe wzrosty, ponieważ inwestorzy zaczęli uwzględniać wpływ rosnących cen energii oraz zakłócenia łańcucha dostaw na marże zysku przedsiębiorstw. W nocy amerykańskie akcje spadły na rosnące obawy o inflację, a osłabienie rozprzestrzeniło się na rynki azjatyckie, które przerwały trzydniową passę. Akcje spółek technologicznych były jednymi z największych spadkowiczów w obu regionach.

Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?
Analizy rynkowe
Na amerykańskie obligacje działają dwie przeciwstawne siły, ale stopy procentowe będą spadać