Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.01.2022 05:00 Publikacja: 19.01.2022 05:00
Foto: Adobestock
Potem zaczął szybko odrabiać straty. W ostatnich tygodniach oscyluje w okolicach 1,2–1,3 tys. pkt. We wtorek po południu tracił 1,3 proc., do 1270,6 pkt. Do maksimum zanotowanego jesienią 2021 r. (1399,38 pkt). brakuje mu około 10 proc. – czyli niemal dwukrotnie więcej niż indeksowi szerokiego rynku do jego historycznego maksimum. On również zanotował je jesienią zeszłego roku. Przebił wtedy poziom 75 tys. pkt. We wtorek oscylował w okolicach 71 tys. pkt. Do rekordu brakuje mu więc niespełna 6 proc. Indeks WIGdiv obejmuje spółki, które w ciągu ostatnich pięciu lat obrotowych regularnie wypłacały dywidendę. W skład portfela tego wskaźnika mogą wchodzić pakiety akcji firm zakwalifikowanych do WIG20, mWIG40 lub sWIG80. Aktualnie tworzy go 38 spółek. Największe, ponad 5-proc. udziały w portfelu WIGdiv mają: Grupa Kęty, PKN Orlen, PGNiG, Asseco Poland, Budimex i Kernel. Uwagę zwraca stosunkowo duża różnorodność spółek wchodzących w skład WIGdiv. Jeszcze kilka lat temu indeks ten był zdominowany przez duże przedsiębiorstwa kontrolowane przez Skarb Państwa. Ich udział zaczął jednak spadać wraz z coraz większą obecnością spółek nowej ekonomii. Mowa m.in. o firmach technologicznych (LiveChat, spółki z grupy Asseco, Comarch czy Asbis), producentach gier (Ten Square Games), biotechnologicznych (Celon Pharma) i z sektora ochrony zdrowia (Voxel, Neuca). W indeksie WIGdiv znajdziemy też dużą reprezentację spółek przemysłowych, budowlanych, deweloperów oraz reprezentantów sektora finansowego – nie tylko banki. Mowa m.in. o XTB czy Giełdzie Papierów Wartościowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Długie cienie nad dwiema ostatnimi świecami dziennymi głównych krajowych indeksów to pierwsze ważne ostrzeżenie dla inwestorów o możliwym bliskim końcu korekty gwałtownych spadków sprzed dwóch tygodni. Drugie nadchodzi z USA.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Wbrew powszechnym oczekiwaniom działania amerykańskiej administracji w erze Trump 2.0 wyraźnie różnią się od tego, co działo się w czasie pierwszej kadencji Donalda Trumpa.
Firmy notowane na warszawskiej giełdzie chętnie posiłkują się skupem akcji, dostrzegając w nim korzyści zarówno dla siebie, jak i akcjonariuszy.
Teorii mających wyjaśniać wzrost rentowności długu widoczny w ostatnich dniach jest wiele. Część analityków podejrzewa, że za wyprzedażą mogą stać Chiny. Władze Państwa Środka zdecydowały się na handlowy odwet na USA, podnosząc swoje karne cło do 84 proc.
Z jednej strony mamy spowolnienie gospodarcze wywołane szokiem, a z drugiej strony wzrost cen towarów w wyniku ceł. Fed staje tym samym przed trudnym wyzwaniem – przyznaje Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Dlaczego Grupa PZU powinna się przekształcić w Holding PZU, co dalej z Alior Bankiem i Bankiem Pekao, co stanie się z Link4, po co ubezpieczycielowi Armatura, jaka będzie dywidenda, a także czy pojawi się nowa strategia – o tym wszystkim mówi „Rzeczpospolitej” i „Parkietowi” Andrzej Klesyk, prezes PZU.
Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) zarekomendował niewypłacanie dywidendy za rok 2023. Powodem mają być rosnące koszty utrzymywania sektora węglowego w spółce. Firma poinformuje o swoich wynika na konferencji wynikowej 16 kwietnia.
Według analityków Goldman Sachs do końca roku cena złota wzrośnie do 3700 dolarów za uncję. Tylko w ciągu pierwszych 15 tygodni tego roku kruszec pobił rekord cenowy aż 24 razy.
Wojna handlowa Donalda Trumpa wywołała na rynkach swoisty rollercoaster. Zmienność wzrosła do poziomów najwyższych od kilku lat, a indeksy zbliżyły się lub przekroczyły próg bessy. Jest jednak światełko w tunelu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas