#WykresDnia: BlackRock pochłania świat

BlackRock został pierwszym zarządzającym, którego aktywa osiągnęły 10 bln dolarów, napędzane gwałtownym wzrostem przepływów w funduszach ETF w IV kwartale.

Publikacja: 17.01.2022 09:15

#WykresDnia: BlackRock pochłania świat

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Zysk BlackRock za czwarty kwartał przekroczył szacunki analityków, ponieważ dochody z opłat największego na świecie zarządzającego pieniędzmi wzrosły, a aktywa pod zarządzaniem przekroczyły 10 bilionów dolarów, ale akcje spadły, ponieważ przychody tylko nieznacznie przekroczyły szacunki Wall Street. W ciągu trzech miesięcy zakończonych 31 grudnia inwestorzy przelali 104 miliardy dolarów netto na ETF-y.

Mocne zakończenie roku przez globalne rynki finansowe pomogło ogólnie poprawić wyniki zarządzających aktywami, a BlackRock również skorzystał z jego dużej skali i szerokiego zasięgu. Aktywa w zarządzaniu wyniosły 10,01 bln USD na koniec kwartału, w porównaniu z 8,68 bln USD rok wcześniej. – To imponujący kamień milowy, który tylko ilustruje ich dominację w najszybciej rozwijających się obszarach w branży – powiedział Kyle Sanders, analityk w Edward Jones. Wpływy netto za kwartał wyniosły 212 miliardów dolarów, z czego długoterminowe przepływy netto 169 miliardów dolarów, w porównaniu ze 116 miliardami dolarów rok wcześniej.

– Nasza działalność jest bardziej zdywersyfikowana niż kiedykolwiek wcześniej – aktywne strategie, w tym alternatywy, przyczyniły się do ponad 60 proc. organicznego wzrostu opłaty podstawowej w 2021 r. – powiedział dyrektor generalny Larry Fink.

Przychody BlackRock z doradztwa inwestycyjnego, pożyczek papierów wartościowych i opłat administracyjnych, będące jej największym segmentem, wzrosły w czwartym kwartale do 3,9 miliarda USD, do czego przyczynił się wzrost globalnych wolumenów transakcji do rekordowego poziomu w 2021 r., przekraczając po raz pierwszy 5 bilionów USD.

Skorygowany zysk wzrósł o 2,5 proc. do 1,61 mld USD, czyli 10,42 USD na akcję, w kwartale zakończonym 31 grudnia, z 1,57 mld USD, czyli 10,18 USD na akcję rok wcześniej.

Według danych IBES z Refinitiv analitycy spodziewali się, że firma zaraportuje zysk w wysokości 10,16 USD na akcję. Przychody wzrosły o prawie 14 proc. do 5,11 miliarda dolarów, nieco poniżej konsensusu szacunków analityków wynoszących 5,17 miliarda dolarów.

Akcje BlackRock spadły o 2,19 proc. do 848,60 USD w piątek. Rynki miały trudny początek roku, ponieważ inwestorzy uwzględniają oczekiwany ruch Rezerwy Federalnej, aby rozpocząć podnoszenie stóp procentowych, aby powstrzymać rosnącą inflację.

– 2022 będzie rokiem przejściowym dla całej przestrzeni zarządzania aktywami – powiedziała Cathy Seifert, analityk w CFRA. – Inwestorzy muszą zrobić krótką przerwę i zbadać, co jest zrównoważone, a co nie – dodał.

BlackRock poinformował, że w 2022 r. dąży do „rekordowych" inwestycji w swoją działalność, w tym spodziewanego wzrostu zatrudnienia nawet o 10 proc.

– Patrząc w przyszłość, ponownie przechodzą w tryb inwestycyjny – powiedział Sanders. – Zamierzają wydać dużo, a to prawdopodobnie utrudni im naprawdę znaczącą marżę zysku i wzrost EPS w 2022 r. – dodał.

Akcje BlackRock wzrosły w zeszłym roku o prawie 27 proc. w porównaniu z 32-proc. wzrostem indeksu S&P 1500 asset managera i banków powierniczych.

BlackRock jest największą na świecie firmą oferującą rozwiązania w dziedzinie inwestycji, doradztwa i zarządzania ryzykiem. Rozpoczęła działalność w 1988 r., jako podmiot zarządzający obligacjami, głównie na rzecz klientów instytucjonalnych. Od 1999 r, jest notowana na NYSE. Ważnym etapem rozwoju była fuzja z grupą Merrill Lynch Investment Managers, zrealizowana 29 września 2006 r., zdecydowanie zwiększająca wartość zarządzanego przez BlackRock majątku, przekształcająca jej działalność w prawdziwie globalną.

1 grudnia 2009 r. BlackRock dokonała przejęcia Barclays Global Investors. Z połączenia powstała zunifikowana globalna jednostka organizacyjna, która obejmuje iShares®, wiodącą branżową platformę funduszy ETF, a także BlackRock Solutions®, światowej klasy narzędzia do zarządzania ryzykiem i usługi doradcze. W tym też roku stała się największym zarządzającym aktywami na świecie.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Niedźwiedzie w natarciu. Wall Street się broni
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Analizy rynkowe
Ropa największym rozczarowaniem, a złoto główną nadzieją inwestorów
Analizy rynkowe
Walka o przetrwanie trwa. Bogdanka nadal utrzymuje rentowność
Analizy rynkowe
Spółki w głębokiej korekcie. Co im pomoże?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Analizy rynkowe
Projekcje słabe dla drogiego i silnie skoncentrowanego S&P 500, ale nie dla amerykańskich akcji jako takich
Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. Kurs akcji PKO BP na linii długoterminowego trendu wzrostowego