Zobacz także: Urodziny Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet;
Więcej informacji na stronie www.parkiet.com/25lat
Aktualizacja: 28.01.2019 07:00 Publikacja: 28.01.2019 07:00
18 zdjęć
ZobaczOd lewej: Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu”, Marek Dietl, prezes GPW, oraz Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media.
Foto: Stefan Mleczak
Zobacz także: Urodziny Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet;
Więcej informacji na stronie www.parkiet.com/25lat
Redaktorzy naczelni „Parkietu” (od lewej): Andrzej Stec, Wojciech Zieliński, Jakub Kurasz, Kazimierz Krupa, Krzysztof Jedlak, Jan Bazyl Lipszyc oraz Adam Cymer.
Foto: Fotorzepa/Stefan Mleczak
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET
Wskazujemy dziś osoby naszym zdaniem najważniejsze w historii rynku kapitałowego
Dziewięć spółek, które powstały w 1994 r., jest notowanych na warszawskiej giełdzie.
Co działo się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdy na rynku pojawiał się „Parkiet"? Postanowiliśmy to przypomnieć. Okazuje się, że na początku 1994 r. notowane były tylko 22 spółki, ale w ciągu roku ich liczba dzięki debiutom się podwoiła. Sprawdźmy, co się dziś z tymi firmami dzieje – ile z nich nadal jest na GPW, a które zostały przejęte lub upadły.
Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” praktycznie od pierwszego numeru stała się ważnym elementem życia rynkowego. Towarzyszyliśmy giełdzie, maklerom, zarządzającym, spółkom i inwestorom zarówno w momentach wzlotów, jak i upadków.
W ciągu ostatnich 25 lat było mnóstwo tematów, które zapełniały kolumny gazety. Przypominamy najważniejsze wydarzenia, którymi emocjonowali się inwestorzy.
Marek Dietl, prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, odwiedził w czwartek 14 lutego naszą redakcję i poprowadził jubileuszowe wydanie gazety. Zobaczcie filmik, który pokazuje kulisy tej wizyty.
Początek lat 90. – to były szalone czasy dla inwestorów. W niektórych miastach wojewódzkich jeden, dwa tzw. POK (tj. punkt obsługi klienta), początkowo jedna sesja giełdowa w tygodniu, przedpołudniowe ustalenie jednolitego kursu plus dogrywka, śledzenie odświeżanych podstron telegazety – głównego źródła informacji dla inwestorów. I szalona hossa wynikająca z niedopasowania rosnącego popytu i zainteresowania giełdą do niewystarczającej liczby emitentów. Wtedy też w kioskach pojawił się papierowy „Parkiet".
W marcu wskaźnik Ifo Employment Barometer spadł do 92,7 punktów, z 93,0 punktów w lutym. – Sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna – mówi Klaus Wohlrabe, szef badań w Ifo.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym pozostała na poziomie 5,4 proc., tj. takim samym jak rok i miesiąc wcześniej.
Indeks Ifo wzrósł do 86,7 pkt. z 85,2 pkt. w lutym. Wzrosła zarówno ocena bieżącej sytuacji biznesowej, jak i wskaźnik oczekiwań, który znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2024. Poprawa nastrojów objęła wszystkie branże.
Przemysłowe wskaźniki PMI ze strefy euro, Francji oraz Niemiec okazały się lepsze od prognoz. Usługowe natomiast niespodziewanie spadały.
Dochodzi do rekonfiguracji przepływów przede wszystkim bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a pewnie niedługo handlu zagranicznego – mówi o sytuacji w światowej gospodarce prof. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 2 proc. r./r. – podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei produkcja budowlano-montażowa nie zmieniła się względem lutego 2024 r.
Głosowanie w Bundestagu było ważnym krokiem do zrzucenia gorsetu fiskalnego przez naszego zachodniego sąsiada. Cieszą się z tego inwestorzy z rynku akcji, ale rentowność niemieckich obligacji poszła w górę. W nadchodzących latach może wzrosnąć jeszcze mocniej.
Według najnowszego badania nastrojów Uniwersytetu Michigan, nastroje konsumentów w marcu ponownie spadły ponieważ cła Trumpa wywołują coraz większe obawy o inflację i rynek akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas