Ogromna hossa na chińskich parkietach, załamanie w Japonii

Największe giełdy chińskie kontynuowały w poniedziałek gwałtowny wzrost, a parkiety na kontynencie przeżywały najlepszy miesiąc od prawie dekady, gdy Pekin wprowadził dalsze środki stymulacyjne, aby powstrzymać spowolnienie w całej gospodarce.

Publikacja: 30.09.2024 09:07

Ogromna hossa na chińskich parkietach, załamanie w Japonii

Foto: Soichiro Koriyama/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GYsJeHba8AEWSj3?format=jpg&name=large

Indeksy referencyjne w Chinach kontynentalnych rozpoczęły tydzień na solidnych podstawach po tym, jak w piątek osiągnęły najlepszy tygodniowy wynik od prawie 16 lat, a indeks największych spółek CSI300 (odtwarzający wyniki 300 największych akcji notowanych na giełdach w Szanghaju i Giełdzie Papierów Wartościowych w Shenzhen) wzrósł o ponad 6,22 proc. Indeks Shanghai Composite wzrósł o 5,7 proc., podczas gdy indeks Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 3,34 proc.

Rynki na kontynencie były notowane tylko w poniedziałek, przed zamknięciem do końca tygodnia ze względu na święto Złotego Tygodnia.

Akcje spółek z branży nieruchomości gwałtownie wzrosły w odpowiedzi, że pod koniec niedzieli chiński bank centralny oznajmił, że nakaże bankom obniżenie oprocentowania istniejących kredytów mieszkaniowych przed 31 października w ramach szeroko zakrojonej polityki mającej na celu wsparcie przeżywającego trudności rynku nieruchomości w kraju.

Oprócz wysiłków mających na celu odwrócenie dekoniunktury na rynku nieruchomości, miasto Guangzhou ogłosiło tego samego dnia zniesienie wszystkich ograniczeń w zakupie domów, podczas gdy Szanghaj i Shenzhen złagodziły ograniczenia w zakupach.

Rynek jest nadal zaskoczony wsparciem polityki Chin, a dynamika nadal utrzymuje się – powiedział Kenny Ng, strateg w China Everbright Securities International w Hongkongu.

Akcje nieruchomości notowane na kontynencie wzrosły o 6,4 proc., podczas gdy indeks nieruchomości Hang Seng Mainland Properties Index - o 8,4 proc.

Akcje wytwórców podstawowych produktach konsumenckich były o 7 proc. wyższy. Indeks Shenzhen wzrósł o 8,2 proc.

W ciągu miesiąca indeks CSI300 odnotował wzrost o ponad 18 proc., co stanowi najlepszy wynik od grudnia 2014 r. Indeks Shanghai Composite Index utrzymywał się na podobnym poziomie na koniec września ze wzrostem o 14,8 proc., najwięcej od kwietnia 2015 r. Hang Seng osiągnął najlepszy miesiąc od listopada 2022 r., odnotowując wzrost o 14,7 proc.

– Skoordynowany atak stymulacyjny sugeruje, że Chiny osiągnęły moment „nieważne, czego potrzeba”, a ryzyko gospodarcze osiągnęło próg bólu Pekinu – powiedział Eli Lee, główny strateg inwestycyjny w Bank of Singapore. – Poza krótkoterminowym odbiciem, choć na razie jest przedwczesne na ocenę, nie możemy wykluczyć, że może to być początek trwałej hossy, jeśli Pekin zapewni wystarczająco duży bodziec, aby skutecznie doprowadzić do zmiany fundamentów makro – dodał.

– Wydaje się, że chiński rząd jest bardziej skupiony na wdrażaniu środków mających na celu ponowne ożywienie gospodarki, więc jest to nieco bardziej obiecujące niż poprzednie próby – powiedział Matthew Haupt, zarządzający portfelem w Wilson Asset Management. – Więc rajd może mieć więcej nóg niż poprzednio i będziemy czekać na więcej ogłoszeń, aby uzyskać większe przekonanie co do trajektorii chińskiej gospodarki i giełdy.

Czytaj więcej

Silne zwyżki na giełdach w Chinach, ostra przecena w Japonii

Decyzje banki centralnego wpłynęły na chińskie indeksy

Niedzielne decyzje są najnowszymi z szeregu agresywnych środków stymulacyjnych ogłoszonych przez Pekin w zeszłym tygodniu – od obniżek stóp procentowych po wsparcie fiskalne – mających na celu wsparcie borykającej się z problemem gospodarki.

To rozpaliło ogień na straconych chińskich akcjach, które na początku tego miesiąca znajdowały się w pobliżu wieloletnich minimów, gdy inwestorzy niepokoili się perspektywami wzrostu gospodarczego w Chinach.

Ludowy Bank Chin (PBOC) wprowadził również dwa nowe narzędzia mające na celu pobudzenie rynku kapitałowego, z których jedno obejmuje program swapowy umożliwiający funduszom, ubezpieczycielom i brokerom łatwiejszy dostęp do finansowania w celu zakupu akcji.

Indeks CSI300 wzrósł w zeszłym tygodniu o prawie 16 proc. w następstwie tych ogłoszeń, a szerszy indeks szanghajski (.SSEC), otwiera nową kartę, wzrósł o prawie 13 proc., osiągając największe tygodniowe zyski od listopada 2008 r. Indeks Hang Seng również osiągnął największy tygodniowy wzrost od 1998 r. i piąty co do wielkości w ostatnim półwieczu.

Odczyt oficjalnego indeksu menedżerów ds. zakupów w Chinach za wrzesień wyniósł 49,8, czyli był lepszy od 49,5 oczekiwanego przez ekonomistów ankietowanych przez Reuters. Oznaczało to jednak piąty miesiąc spadku z rzędu w sektorze produkcyjnym w Chinach.

Badanie Caixin PMI, które jest prywatnym badaniem opracowanym przez S&P Global wykazało, że wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do 49,3 z 50,4 we wrześniu, wobec 50,5 oczekiwanych w sondażu Reuters. Badanie Caixin wykazało również najszybszy spadek produkcji od 14 miesięcy.

Inwestorzy reagują na zmianę premiera w Japonii

Tymczasem w Japonii do spadku Nikkei przyczyniły się spadki cen akcji spółek z branży nieruchomości, podczas gdy największym przegranym indeksu był holding domów towarowych Isetan Mitsukoshi Holdings, spadając o 11 proc.. Szeroki Topix spadł o 3,3 proc.. Produkcja przemysłowa w kraju spadła w sierpniu o 4,9 proc. rok do roku, więcej niż miesiąc wcześniej, gdy spadła o 0,4 proc.

W ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa spadła o 3,3 proc., co stanowi ostrzejszy spadek niż oczekiwany w ankiecie Reutersa 0,9 proc. w porównaniu ze wzrostem o 3,1 proc. w lipcu

Japoński jen osłabił się o 0,13 proc. wobec dolara, osiągając poziom 142,38.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w sierpniu wzrosła o 2,8 proc. rok do roku, przewyższając szacunki Reutersa mówiące o wzroście o 2,3 proc. i w porównaniu ze skorygowanym wzrostem o 2,7 proc. w lipcu.

Ruchy na japońskich rynkach mają miejsce po tym, jak inwestorzy reagują na zwycięstwo Shigeru Ishiby w wyborach do Partii Liberalno-Demokratycznej w ubiegły piątek. Zastąpi on Fumio Kishidę na stanowisku premiera. Według lokalnych mediów nowa administracja Ishiby będzie dążyć do ciągłości w polityce gospodarczej, monetarnej i zagranicznej, a rolę ministra finansów obejmie były rzecznik rządu Katsunobu Kato.

Wykres Dnia
Legenda funduszy hedgingowych kupuje "wszystko" związane z Chinami
Wykres Dnia
Złoto jest teraz najlepszym aktywem na świecie
Wykres Dnia
Dług publiczny Wielkiej Brytanii osiągnął 100 proc. PKB
Wykres Dnia
Wsparcie chińskiego banku centralnego dla rynku akcji
Wykres Dnia
Francuski prezydent powołuje nowy rząd w obliczu zbliżającej się bitwy budżetowej
Wykres Dnia
Europejscy producenci elektrycznych aut szukają pomocy w Unii