Silne zwyżki na giełdach w Chinach, ostra przecena w Japonii

Chiński indeks Shanghai Composite rósł w trakcie poniedziałkowej sesji aż o ponad 7 proc. W tym czasie japoński indeks giełdowy Nikkei 225 tracił prawie 5 proc.

Publikacja: 30.09.2024 09:07

Shanghai Composite zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji ponad 20 proc.

Shanghai Composite zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji ponad 20 proc.

Foto: AdobeStock

Poniedziałkowa sesja na rynkach azjatyckich upłynęła pod znakiem szokująco dużego kontrastu pomiędzy nastrojami inwestorów na rynkach japońskim i chińskim. Shanghai Composite rósł w jej trakcie o ponad 7 proc., a Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu zyskiwał prawie 3 proc. Te zwyżki to skutek rozpoczętej w zeszłym tygodniu fali optymizmu związanej z dużymi działaniami stymulacyjnymi władz Państwa Środka.

Zupełnie inne nastroje panowały na giełdzie w Tokio. Indeks Nikkei 225 stracił w ciągu sesji 4,8 proc. Tłumaczono tę przecenę reakcją inwestorów na wybór Shigero Ishidy na przyszłego premiera. Dlaczego jednak inwestorzy zareagowali tak gwałtownie na to wydarzenie polityczne?

Czytaj więcej

Do Chin wraca hossa

Dlaczego w Japonii doszło do paniki na giełdzie?

Shigeru Ishiba, były minister obrony i były minister rolnictwa, został w piątek wybrany na nowego szefa rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej. Zostanie on też nowym premierem. Wygrał ostatnią rundę wewnątrzpartyjnych głosowań, pokonując Sanae Takaichi, panią minister bezpieczeństwa ekonomicznego. Inwestorzy uznali, że Takaichi na stanowisku premiera mogłaby mieć zastrzeżenia, co do podwyżek stóp procentowych dokonywanych przez Bank Japonii. Ishiba raczej takich zastrzeżeń mieć nie będzie.

- To oznacza, że Bank Japonii nie będzie miał już żadnych politycznych przeszkód, by podnosić stopy procentowe – twierdzi Ryota Abe, ekonomista z Sumitomo Mitsui Banking Corporation.

Bank Japonii podniósł w tym roku główną stopę procentową już dwukrotnie. Doszła ona do poziomu 0,25 proc., podczas gdy przed cyklem podwyżek wynosiła minus 0,1 proc. Te podwyżki przyczyniły się do umocnienia jena względem dolara, co uderza w zyski wielu eksporterów notowanych na giełdzie tokijskiej. Również wybór Ishiby na nowego premiera dał jenowi impuls do aprecjacji. O ile w piątek rano notowania dochodziły do 146,5 jena za 1 dolara, to w poniedziałek rano spadły poniżej 142 jenów za 1 USD.

Czemu w Chinach doszło do silnych zwyżek na giełdach?

Shanghai Composite zyskał w ciągu ostatnich pięciu sesji ponad 20 proc. Do tych zwyżek bardzo mocno przyczyniły się działania stymulacyjne ogłoszone w zeszłym tygodniu przez Ludowy  Bank Chin. Inwestorzy liczą, że władze jeszcze wzmocnią tą stymulację, zapewniając większe wsparcie dla rynku nieruchomości oraz duży impuls fiskalny dla gospodarki.

We wrześniu najlepszym indeksem giełdowym na świecie był Hang Seng China Enterprises, czyli indeks spółek z Chin kontynentalnych notowanych na giełdzie w Hongkongu. Zyskał on 20,6 proc. Na drugim miejscu znalazł się Hang Seng ze wzrostem o 19,3 proc., a na trzecim Shanghai Composite, który zyskał 17,7 proc.

Dodatkowym impulsem do zwyżek mógł być odczyt wskaźnika PMI mierzącego koniunkturę w przemyśle, mierzonego przez Narodowe Biuro Statystyczne. Wzrósł on z 49,1 pkt w sierpniu do 49,8 pkt we wrześniu, podczas gdy średnio oczekiwano zwyżki tylko do 49,4 pkt. (Poziom 50 pkt w sondażach PMI oddziela recesję od ekspansji w danym sektorze.) PMI NBS dla sektora usług spadł jednak w tym czasie z 50,3 pkt do 50 pkt. Przemysłowy PMI liczony przez prywatną firmę Caixin (opierający się na ankietach z małych i średnich spółek) spadł z 50,4 pkt do 49,3 pkt, a usługowy PMI Caixin zniżkował z 51,6 pkt do 50,3 pkt.

Poniedziałkowa sesja w Chinach była ostatnią przed trwającym do końca tygodnia świętem narodowym, upamiętniającym proklamację Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?