Prezydent Erdogan potrzebuje szybkiego wzrostu Turcji

Prognozuje się, że w tym roku gospodarka Turcji będzie rosła szybciej niż wcześniej oczekiwano, ale w 2025 r. tempo wzrostu będzie wolniejsze niż przewidywano trzy miesiące temu, podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Publikacja: 17.07.2024 09:16

Prezydent Erdogan potrzebuje szybkiego wzrostu Turcji

Foto: Reuters

https://pbs.twimg.com/media/GSiJqTnWkAAjPu2?format=png&name=900x900

MFW przewiduje, że turecka gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,6 proc., w porównaniu z wcześniejszą prognozą na poziomie 3,1 proc. podaną w kwietniu. W aktualizacji swojego World Economic Outlook fundusz podał, że w przyszłym roku gospodarka wzrośnie o 2,7 proc., w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wynoszącymi 3,2 proc.

Produkt krajowy brutto (PKB) Turcji wzrósł w pierwszym kwartale o 5,7 proc., co stanowi jedną z najwyższych stóp wzrostu na świecie na początku roku, napędzaną solidnym popytem krajowym pomimo rygorystycznej polityki pieniężnej

A według Robina Brooksa, z Brookings Institute, poprzednio głównego ekonomisty IIF oraz głównego stratega walutowego Goldman Sachs powód, dla którego lira turecka znajduje się w cyklu dewaluacji przez ostatnią dekadę: Erdogan potrzebuje wzrostu, aby utrzymać się przy władzy, dlatego naciska, by Turcja rozwijała się znacznie powyżej naturalnego ograniczenia prędkości. - Oznacza to duży deficyt na rachunku obrotów bieżących i dewaluację. Dewaluacja przyczynia się do utrzymania Erdogana przy władzy - twierdzi Brooks.

W czerwcu lira turecka spadła do najniższego poziomu w historii w stosunku do dolara amerykańskiego, przekraczając 33 za dolara. Kurs wymiany pozostał stabilny w kwietniu i maju po wyborach, ale od święta Eid stale rośnie.

Inflacja w Turcji zacznie spadać

Oczekuje się, że turecki wzrost gospodarczy będzie umiarkowany przez pozostałą część roku, ponieważ seria agresywnych podwyżek stóp procentowych dokonywanych przez bank centralny w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji będzie negatywnie wpływać na aktywność gospodarczą.

Roczna inflacja spadła w czerwcu do 71,6 proc. z najwyższego poziomu powyżej 75 proc. w maju, rozpoczynając, jak się oczekuje, trwałą tendencję spadkową. Bank centralny utrzymał w ostatnich miesiącach główną stopę procentową na poziomie 50 proc. po agresywnej kampanii zacieśnienia polityki pieniężnej i przewiduje, że inflacja zakończy rok na poziomie około 38 proc.

MFW utrzymał swoją prognozę wzrostu realnego produktu krajowego brutto (PKB) na 2024 r. na niezmienionym poziomie od kwietnia na poziomie 3,2 proc. i podniósł swoją prognozę na 2025 r. o 0,1 punktu procentowego do 3,3 proc..

Prognozy nie powodują przesunięcia wzrostu gospodarczego ze słabego poziomu, który, jak ostrzegała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa, doprowadzi do „letnich lat dwudziestych”

Fundusz ostrzegł, że dynamika walki z inflacją słabnie, co może jeszcze bardziej opóźnić obniżkę stóp procentowych i utrzymać silną presję dolarową na gospodarki rozwijające się.

Budżet Turcji z deficytem, giełda ze wzrostem,

Tymczasem turecki budżet budżet odnotował w czerwcu deficyt w wysokości 275,3 miliarda TL (8,3 miliarda dolarów). Saldo odchyliło się od największej w historii miesięcznej nadwyżki budżetowej w maju, gdy rząd skupił się na wzmacnianiu finansów publicznych w połączeniu z restrykcyjną polityką pieniężną mającą na celu ograniczenie inflacji. Nadwyżka w wysokości 219 miliardów TL w maju pojawiła się po pięciu kolejnych miesiącach niedoborów.

Dochody budżetu w czerwcu wyniosły 591,2 mld TL, a wydatki 866,5 mld TL, podało we wtorek Ministerstwo Skarbu i Finansów.

Po wyłączeniu odsetek saldo budżetowe wykazało deficyt w wysokości 176 miliardów TL, zaś dochody podatkowe wyniosły 483,1 miliarda TL. Ministerstwo podało, że od stycznia do czerwca saldo budżetowe wykazało deficyt w wysokości 747,2 miliarda TL. Przychody osiągnęły poziom 3,8 biliona TL, a wydatki 4,6 biliona TL.

Rząd turecki zmierza w stronę bardziej rygorystycznej polityki fiskalnej, ogłaszając niedawno poważne cięcia wydatków i plany dotyczące szeregu środków, takich jak minimalny podatek od osób prawnych dla przedsiębiorstw.

We wtorek rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AK) przedstawiła parlamentowi pakiet nowych przepisów podatkowych, które mają zwiększyć efektywność i sprawiedliwość podatkową oraz ograniczyć szarą strefę.

Natomiast turecki referencyjny indeks giełdowy zakończył wtorek na rekordowym poziomie zamknięcia wynoszącym 11 139,34 punktu, co oznacza wzrost o 0,67 proc. w porównaniu z poprzednim zamknięciem. Indeks BIST 100 rozpoczął tydzień od poziomu 11 109,68 pkt, osiągając 74,49 pkt od piątkowego zamknięcia. W poniedziałek Borsa Stambuł była zamknięta ze względu na obchody Dnia Demokracji i Jedności Narodowej z okazji ósmej rocznicy pokonanego zamachu stanu 15 lipca 2016 r

Wykres Dnia
Złoto po cichu wspina się na rekordowy poziom
Wykres Dnia
Cena bitcoina mocno wzrosła po ataku na Donalda Trumpa
Wykres Dnia
Małe spółki pobiły w czwartek gigantów Wall Street
Wykres Dnia
Apple znów numerem jeden, zmierza do 4 bilionów kapitalizacji
Wykres Dnia
Triumfalny powrót Tesli do aktywów funduszy
Wykres Dnia
Niemiecki rząd psuje rynek bitcoinów, sprzedając kryptowalutę