Decyzja SEC toruje drogę funduszom ETF na ether

Amerykański SEC zatwierdził zmianę zasad, która utorowałaby drogę funduszom ETF kupującym i przechowującym ether, jedną z największych kryptowalut na świecie. Ether zyskał 0,3 proc. po zatwierdzeniu 8 funduszy ETF Ethereum, w tym BlackRock i Fidelity

Publikacja: 24.05.2024 08:55

Amerykański SEC zatwierdził zmianę zasad, która utorowałaby drogę funduszom ETF kupującym i przechow

Amerykański SEC zatwierdził zmianę zasad, która utorowałaby drogę funduszom ETF kupującym i przechowującym ether

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GOS0P-3XkAA6toG?format=jpg&name=900x900

Decyzja zapadła niecałe sześć miesięcy po zatwierdzeniu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd funduszy ETF na bitcoiny. Według FactSet fundusze te okazały się dużym sukcesem dla branży, a wpływy netto przekroczyły już 12 miliardów dolarów.

Koniec maja od dawna był uznawany za potencjalną datę podjęcia decyzji w sprawie funduszy etherowych, ponieważ zbiegł się z ostatecznym terminem, w którym SEC powinna podjąć decyzję, czy fundusz ETF VanEck Ethereum może kontynuować działalność.

Wiele firm sponsorujących bitcoinowe fundusze ETF – w tym BlackRock, Bitwise i Galaxy Digital – również rozpoczęło proces uruchamiania funduszu etherowego.

Czytaj więcej

Oczekiwanie na decyzję SEC znów rozgrzało rynek kryptowalut

Cena eteru wzrosła zaledwie o 2 proc., choć nastąpił 20-proc. wzrost w stosunku do początku tygodnia w oczekiwaniu na czwartkową decyzję. Niektórzy inwestorzy również mogą się wstrzymać, ponieważ zatwierdzenie zmiany zasad przez SEC nie gwarantuje uruchomienia wszystkich funduszy.

W szczególności rozporządzenie SEC zatwierdza wnioski z różnych giełd o wystawienie ośmiu różnych funduszy etherowych. Z technicznego punktu widzenia zlecenie nie zatwierdza samych funduszy ani nie wyznacza daty rozpoczęcia handlu przez fundusze ETF.

Oczekuje się, że ETF na ether będą, przynajmniej początkowo, mniejsze niż ich odpowiedniki w bitcoinach. Grayscale Ethereum Trust posiada obecnie aktywa o wartości około 11 miliardów dolarów, czyli znacznie mniej niż fundusz bitcoinowy firmy przed konwersją.

Zatwierdzenie etherowych ETF-ów jest oznaką, że stanowisko SEC wobec kryptowalut może złagodzić się po serii batalii prawnych. Agencja przegrała pozew przeciwko Grayscale w 2023 r., co spowodowało zatwierdzenie produktów bitcoinowych.

Naciski SEC na uregulowanie kryptowalut również znalazły się pod kontrolą polityków. W zeszłym tygodniu amerykański Senat podjął uchwałę o wycofaniu biuletynu pracowników SEC dotyczącego zasad rachunkowości aktywów cyfrowych.

Czytaj więcej

Największa część bitcoinowego tortu przypada Ameryce

Ether jest drugim co do wielkości aktywem kryptograficznym i wraz z bitcoinem stał się czymś w rodzaju monety typu blue chip, chociaż jego propozycja wartości jest wyraźnie inna. Podczas gdy bitcoin jest postrzegany przede wszystkim jako długoterminowy magazyn wartości, inwestycja w ether jest uważana za inwestycję we wczesną technologię. Token eterowy zasila sieć Ethereum, która obsługuje różne aplikacje, takie jak projekty zdecentralizowanych finansów (DeFi), tokeny niewymienne (NFT) lub tokenizacja aktywów ze świata rzeczywistego, takich jak towary, papiery wartościowe, sztuka, nieruchomości i nie tylko.

Zatwierdzone w czwartek wnioski nie dotyczą innych projektów kryptowalutowych w sieci Ethereum, podkreślił Richard Kerr, partner w kancelarii K&L Gates.

– Jeśli i kiedy produkt eterowy zostanie zatwierdzony, nie będzie to oznaczać, że podobny produkt dla innych zasobów cyfrowych na platformie Ethereum zostanie zatwierdzony – powiedział Kerr.

Ethereum zapewnia również możliwości stakowania, co jest sposobem dla inwestorów na zarabianie odsetek od swoich zasobów eteru poprzez blokowanie tokenów w sieci na pewien czas – chociaż ETF-y eterowe w USA mogą nie brać w nich udziału. W procesach sądowych przeciwko Coinbase i Kraken SEC zarzuciła, że ​​oferty stakingu jako usługi są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Ark, Fidelity i Grayscale zaktualizowały swoje zgłoszenia w tym miesiącu, aby usunąć tyczenie ze swoich propozycji.

Brak udziałów w produktach ETF to kolejny powód, dla którego ETF-y ETF mogą odnotować mniejszy popyt niż ich odpowiedniki w bitcoinach, uważa Steven Lubka, dyrektor zarządzający w Swan Bitcoin i szef Swan Private.

– Te liczby nie będą odpowiadać napływowi bitcoinów do ETF-ów, a istnieją pewne różnice strukturalne w produkcie, które po prostu czynią go ogólnie mniej atrakcyjnym – stwierdził Lubka.

Wykres Dnia
Rosną oczekiwania spadku jena
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Wykres Dnia
Goldman Sachs: nadszedł czas, aby zmniejszyć ryzyko portfela
Wykres Dnia
Skończyły się już pandemiczne oszczędności Amerykanów. Spadnie konsumpcja?
Wykres Dnia
Japoński jen najsłabszy wobec dolara od 1986 roku
Wykres Dnia
Ceny amerykańskich domów rosną w rekordowym tempie
Wykres Dnia
Japońskiej walucie grozi spadek do 170 jenów za dolara