Waluty rynków wschodzących będą miały trudności

Według ponad 50 strategów walutowych prawie wszystkie waluty rynków wschodzących osłabią się lub w najlepszym razie będą się wahać.

Publikacja: 05.06.2024 14:12

Waluty rynków wschodzących będą miały trudności

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z ankiety Reuters przeprowadzonej w dniach 31 maja - 4 czerwca wśród ponad 50 strategów walutowych, waluty rynków wschodzących będą miały trudności z odbiciem w tym roku pod presją amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która nie spieszy się z obniżkami stóp procentowych, i niektórymi kluczowymi wynikami wyborów krajowych.

W tym roku ograniczonej przez silnego dolara, prognozowano osłabienie prawie wszystkich walut rynków wschodzących lub, w najlepszym wypadku, wahanie się w pewnym zakresie w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.

Aktywa rynków wschodzących nieznacznie zyskały po słabych danych z USA, które sugerowały, że Fed może rozpocząć obniżki stóp procentowych już we wrześniu, co mogłoby złagodzić presję ze strony dolara. Ten globalny temat pozostaje kluczowy dla rynków wschodzących w obliczu szeregu kluczowych wyborów.

Jednak amerykańscy decydenci pozostają powściągliwi w kwestii dokładnego terminu łagodzenia polityki, a hossy dla walut rynków wschodzących, jaką mogłoby ono wywołać, nie widać na horyzoncie.

– Większość walut rynków wschodzących ustabilizowała się w zeszłym miesiącu, ale uważamy, że wiele z nich pozostanie pod presją do czasu spadku rentowności w USA – powiedział Ruben Gargallo Abargues, asystent ekonomisty w Capital Economics.

– Nadal uważamy, że dolar będzie na czele przez kilka miesięcy, dopóki presja inflacyjna nie osłabnie, a Fed nie przejdzie w kierunku obniżek stóp procentowych.

Ważne wybory

W ostatnich dniach w Indiach, Republice Południowej Afryki i Meksyku odbyły się wybory, a oczekuje się, że w najbliższej przyszłości rynki wschodzące pozostaną zmienne, ponieważ inwestorzy będą analizować, co te wyniki oznaczają dla przyszłych reform gospodarczych.

W ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy kurs rupii indyjskiej, wonu koreańskiego i randa południowoafrykańskiego będzie utrzymywał się w wąskim przedziale, podczas gdy prognozowano, że rubel rosyjski i lira turecka osłabią się o ponad 5%.

Meksyk był świadkiem historycznego wyniesienia Claudii Sheinbaum na stanowisko pierwszej kobiety-prezydenta w kraju, podczas gdy Afrykański Kongres Narodowy w Republice Południowej Afryki poniósł najcięższą porażkę wyborczą od 30 lat.

Peso meksykańskie zamknęło się we wtorek najsłabiej w stosunku do dolara od listopada, po tym jak partia rządząca krajem wydawała się gotowa na uzyskanie większości w Kongresie w obawie, że rynki mogą doprowadzić do zmiany konstytucji i osłabienia mechanizmów kontroli i równowagi.

Analityk Barclays, Erick Martinez, spodziewał się jednak, że wpływ będzie krótkotrwały.

– W ostatecznym rozrachunku opadnie kurz, rynki przeanalizują liczby i określą, co jest wykonalne, a co nie, i powrócą do handlu czynnikami globalnymi, zwłaszcza biorąc pod uwagę silne powiązania między gospodarką Meksyku i USA – stwierdził w notatce.

W Republice Południowej Afryki inwestorzy czekają, aby dowiedzieć się, którą z szerokiej gamy partii – od marksistów po zwolenników wolnego rynku – ANC może wybrać jako potencjalnych partnerów koalicyjnych

Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Brakuje argumentów za mocniejszym euro
Materiał Promocyjny
Jak spowolnić rosnącą przepaść cyfrową i przyspieszyć gospodarkę?
Waluty
Słabsze euro i dolar znów powyżej 4 zł po wyborach w Unii Europejskiej
Waluty
Czy złoty jeszcze się umocni? Sześć tendencji na rynkach walut
Waluty
Maj nie przerwał dobrej passy. Co dalej z hossą złotego?
Waluty
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl: Fundamenty złotego pozostają mocne, ale...
Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością