Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych – w tym na rynkach walut – cechowała się wyjątkowo dużą zmiennością notowań. Dużo chaosu na rynku pojawiło się po publikacji danych dotyczących inflacji w USA.
Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI za wrzesień (8,2% rdr przy oczekiwanych 8,1% rdr) wywołał intuicyjną pierwszą reakcję inwestorów: zwyżkę wartości amerykańskiego dolara. Jednak ten stan nie trwał długo. Już godzinę później dolar zaczął równie dynamicznie zniżkować i ostatecznie zakończył sesję na sporym minusie. Dzisiaj indeks dolara porusza się w konsolidacji w okolicach wczorajszego zamknięcia (ok. 112,50 pkt.).
Na fali nastawienia risk-on w górę pięły się wczoraj notowania eurodolara, które obecnie oscylują w rejonie 0,9760-0,9770, jak również notowania GBP/USD, który wczoraj dotarł do poziomu 1,13. Na rynku funta pojawiło się więcej optymizmu po tym, jak pojawiły się spekulacje, że brytyjska premier, Liz Truss, jednak jest skłonna zrewidować niektóre postanowienia kontrowersyjnego planu gospodarczego, który trzy tygodnie temu wywołał spore zamieszanie na rynku funta. W kontekście brytyjskiej waluty, nadal na rynku panuje niepewność dotycząca dalszych działań BoE – a dokładniej tego, czy bank wycofa się dzisiaj z programu skupu obligacji.
Dolar pozostaje silny względem kluczowych walut azjatyckich. Kurs USD/JPY nieprzerwanie pnie się w górę, a notowania chińskiego juana w relacji do dolara zwyżkują do okolic tegorocznych maksimów, czyli rejonu 7,20. Wsparciem dla juana pozostają wysiłki władz Chin dotyczące stabilizacji notowań lokalnej waluty przed spotkaniem KPCh w niedzielę i prawdopodobnym wyborem Xi Jinpinga na prezydenta po raz trzeci z rzędu.
OKIEM ANALITYKA – BoE, Fed i BoJ w centrum uwagi
Wczorajszy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych zatrząsnął rynkami i rozbudził spekulacje dotyczące dalszych działań Rezerwy Federalnej. Przez najbliższe pół miesiąca będzie to kluczowy temat wpływający na wycenę dolara. Wyższa od oczekiwań inflacja wskazuje na możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA aż o 75 punktów bazowych – decyzja dotycząca stóp proc. ma zapaść 2 listopada. Wcześniej, bo 27 października, poznamy wstępny odczyt dynamiki PKB w USA za październik, co także może wpływać na oczekiwania związane z działaniami Fed.