Początek tygodnia to okres stabilizacji notowań na krajowym rynku walutowym. Wtorkowa sesja przyniosła utrzymanie kursu EUR/PLN poniżej 4,70, przy relatywnie niewielkiej zmienności.
Brak przełomowych doniesień z frontu wojny sprzyja stabilizacji notowań względem głównych walut. Silniejsza od oczekiwań podwyżka stóp procentowych na Węgrzech wsparła nieznacznie złotego, który względem euro zyskał nieco ponad grosz. To jednak węgierski forint był wczoraj liderem umocnienia wśród krajów naszego regionu. Zyskiwał na fali rewizji oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej.
Oczekiwania na silniejsze podwyżki stóp procentowych miały ograniczony wpływ na wycenę złotego, jednak silnie wpłynęły na krajowy rynek długu. Kontrakty FRA ponownie zaczęły wyceniać scenariusz wzrostu stopy referencyjnej do 5,75 proc., co przełożyło się na wyraźne zwyżki rentowności na krajowym rynku długu, które dodatkowo były pod presją zwyżkujących rentowności na rynkach bazowych. W ciągu dnia rentowność polskiej dwulatki wzrosła o blisko 20 pkt baz., do 5,55 proc. Silnie, choć nieco mniej niż dwulatki, traciły także obligacje pięcio- i dziesięcioletnie, w wyniku czego nastąpiło pogłębienie negatywnego nachylenia krzywej dochodowości.
Notowania złotego ustabilizowały się i rynek oczekuje na nowe impulsy.