Grzegorz Maliszewski

Blask złotego w naszym regionie

Poniedziałkowa sesja upłynęła pod znakiem wysokiej zmienności na krajowym rynku walutowym. Kurs EUR/PLN rozpoczął dzień na poziomie niemal 4,38. Potem zyskał.

RPP w centrum uwagi inwestorów

Jeżeli nie nastąpi radykalny zwrot w narracji banku centralnego, to zmiany notowań złotego i obligacji nie powinny być duże.

Czekanie na RPP

Rewizja oczekiwań na obniżkę stóp procentowych przez RPP znajdzie odzwierciedlenie w wyższej zmienności na rynku obligacji.

Co wspiera złotego?

Kurs EUR/PLN zdołał wybić się dołem z trendu bocznego, spadając w ciągu dnia do nawet 4,47. To poziom najniższy od niemal dwóch lat.

Spada aktywność inwestorów

Przedświąteczny tydzień na rynkach finansowych wiąże się najczęściej ze spadkiem aktywności inwestorów. Tak było i w poniedziałek.

Utrzymuje się dobra passa złotego

Najbliższe dni powinny przynieść utrzymanie pozytywnego nastawienia do polskiej waluty, choć po dotarciu do 4,60 dalsze umocnienie wobec euro może wymagać nowych impulsów.

Złoty może dalej zyskiwać

Dalsze umocnienie euro względem dolara otworzy więcej przestrzeni do wzrostu wartości złotego. Cena euro może zmierzać do 4,6350 zł.

Złoty raczej się istotnie nie osłabi

Złoty rozpoczął nowy tydzień od konsolidacji. W ciągu dnia kurs EUR/PLN podskoczył do nawet 4,74, jednak szybko powrócił w okolice 4,70.

Królował forint

Forint był wczoraj liderem zwyżek na rynkach naszego regionu. Zyskiwał na fali rewizji oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej.

Przedświąteczny marazm

Wtorkowa sesja przyniosła kontynuację umocnienia złotego, który względem euro zyskał ok. 1 gr. W rezultacie kurs EUR/PLN po raz pierwszy od niemal trzech tygodni spadł poniżej 4,60.