Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.03.2017 07:00 Publikacja: 08.03.2017 07:00
Konrad Ryczko
Foto: DM BOŚ
Obserwowaliśmy próbę wygenerowania sygnału do umocnienia złotego, jednak ostatecznie kurs powrócił w ramy punktu równowagi z zakresu 4,2750–4,3350 EUR/PLN. W dalszym ciągu należy podtrzymać tezę, iż wycena złotego zależeć będzie głównie od czynników zewnętrznych. Lokalnie obserwujemy podbicie oczekiwań co do krajowej dynamiki wzrostu, jednak nie przekłada się to na wyraźny wzrost oczekiwań co do ruchów RPP.
W dalszym ciągu bazowy scenariusz zakłada pierwsze podwyżki stóp dopiero w I kw. 2018 r. W konsekwencji uwaga rynków przesuwa się na czynniki globalne. Oczekiwania co do marcowej podwyżki stóp Fedu wynoszą już blisko 90 proc., co wskazuje, że scenariusz ten jest już wyceniony w notowaniach dolara. W konsekwencji rynki mogą przykładać większą wagę do perspektyw dalszej polityki Fedu i sygnalizowanych wcześniej trzech podwyżek stóp. Innym z istotnych zbliżających się wydarzeń są wybory prezydenckie we Francji, gdzie podbicia sondaży poparcia dla Marie Le Pen skorelowane są ze wzrostem awersji do ryzyka na globalnych rynkach. W szerszym ujęciu, pomimo ostatnich zwyżek i rynkowego układu typu risk-on, obecnie wydaje się, że inwestorzy zaczynają dostrzegać czynniki ryzyka na horyzoncie, co może doprowadzić do szerszej realizacji zysków. Scenariusz ten byłby niekorzystny dla złotego i w konsekwencji prowadzić do testu górnego ograniczenia zakresu wahań.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w czwartkowy poranek notował niewielkie zmiany. Rynek czeka dzisiaj przede wszystkim na decyzję EBC w sprawie stóp procentowych.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia.
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty?
Wtorek przyniósł osłabienie polskiej waluty – po południu EUR/PLN podskoczył do 4,29, a USD/PLN do 3,80.
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji.
Nieścisłości dotyczące ceł ze strony Stanów Zjednoczonych są tak ogromne, że w zasadzie nikt nie wie, jakie stawki obowiązują na różne kategorie produktów. W ciągu weekendu Trump wskazał, że zamierza wyłączyć elektronikę z potężnych 145% ceł na Chiny, a obecnie mówi się, że mają obowiązywać pierwotne stawki 20%.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Złoty w czwartkowy poranek notował niewielkie zmiany. Rynek czeka dzisiaj przede wszystkim na decyzję EBC w sprawie stóp procentowych.
Dolar bardzo osłabł w ostatnich tygodniach, a najbardziej zyskała względem niego rosyjska waluta. To również efekt nadziei na rozejm w Ukrainie.
Po słabym początku środowej sesji indeks dużych spółek w samo południe wychodzi nad kreskę, ale przewaga popytu jest niewielka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas