Proces ten rozłożono na 20 miesięcy, a szacowany przez Deutsche Bank napływ kapitału do Chin z tego tytułu wyniesie ok. 120 mld USD. Instrumenty dłużne Państwa Środka będą stanowiły ok. 6 proc. indeksu. Od początku kwietnia zostały również włączone do indeksów Bloomberg Barclays Global Treasury oraz EM Local Currency Government.
Chińskie aktywa w najbliższych latach zostaną prawdopodobnie włączone również do innych indeksów. Z szacunków MFW wynika, że łączny napływ kapitału w przypadku włączenia Chin do obligacyjnych indeksów JPM GBI-EM, FTSE WGBI oraz Bloomberg Global Aggregate może wynieść ok. 300 mld USD. Natomiast napływ z tytułu wzrostu udziału w indeksach akcyjnych MSCI AC World, ESCI EM oraz FTSE Russel może wynieść ok. 150 mld USD.
Wzrost wagi Chin w benchmarkach funduszy może stanowić presję na aktywa innych krajów w okresie rebalancingu. Z analizy MFW wynika, że dodanie Chin do indeksu JPM GBI-EM Global Diversified może spowodować sprzedaż polskich obligacji przez fundusze w wysokości ok. 3 mld USD.
Zwiększanie udziału chińskich aktywów w benchmarkach funduszy zapewnia stopniowy napływ kapitału i większą stabilność waluty w okresie napięć geopolitycznych, co jest istotne przy malejącej nadwyżce na rachunku obrotów bieżących Chin, która ma się w tym roku obniżyć do 0,1 proc. PKB. ¶