Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, śladem innych banków centralnych zdecydował się natomiast wytoczyć cięższe działa do walki z kryzysem i uruchomił nielimitowany program skupu aktywów znosząc obowiązujący dotychczas limit 80 bln jenów. Notowania USDJPY nie zareagowały na wynik posiedzenia. W trakcie sesji azjatyckiej najdynamiczniej zyskiwała jednak tokijska giełda, gdzie skala zwyżek dobijała do 3%. Sentyment rynkowy pozostaje dość dobry, co zawdzięczamy optymistycznym doniesieniom dotyczącym hamującej dynamiki rozwoju pandemii na świecie. Zwiększa to nadzieje, że maj będzie miesiącem zwrotnym od którego następować będzie stopniowe luzowanie obostrzeń. Zarówno w Nowym Jorku, gdzie znajduje się epicentrum epidemii w USA jak w Europie liczba zgonów spowodowana koronawirusem jest najniższa od marca. Gubernator Nowego Jorku oznajmił nawet, że ostatni rozwój wydarzeń daje nadzieje na wprowadzenie pierwszej fazy luzowania obostrzeń w połowie maja.
Na rynku walutowym dolar znajduje się jednak w defensywie a notowania EURUSD wychodzą w kierunku 1.0850. Para USDJPY spada natomiast do 107. W gronie G10 najsilniejszy jest dolar australijski, co wynika z zapowiedzi stopniowego otwierania tamtejszej gospodarki od początku maja. Na rynku surowcowym notowania ropy ponownie znajdują się pod presją, a lipcowy kontrakt terminowy na WTI spada do poziomu 19 USD. Za czym ponownie stoi niepokój dotyczący możliwości składowania surowca w najbliższym czasie. Nie można wykluczać więc ponownego pojawiania się większych zaburzeń jeśli chodzi o czerwcowy kontrakt podobnie jak to było z majowym kiedy wygasał i jego cena spadła poniżej zera. Odmiana Brent spada poniżej 24 USD za baryłkę.
Złoto po tym jak się mierzyło z w ubiegłym tygodniu z 7-letnimi szczytami cofa się w kierunku wsparcia na 1700 USD za uncję, skąd może być podjęta kolejna próba ataku na nowy szczyt. Kalendarium makroekonomiczne w dniu dzisiejszym jest całkowicie puste, niemniej jednak w dalszej części tygodnia zaczną być publikowane dane dotyczące dynamiki PKB w pierwszych trzech miesiącach roku, które będą już obrazować skalę załamania globalnej gospodarki. Jak dotąd za I kw. poznaliśmy już dane z Chin, które wskazały na spadek dynamiki PKB o 6.8% r/r wobec wzrostu o 6.0% r/r w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku. Jeśli chodzi o najbliższe posiedzenia Fed czy EBC, to po bardzo szybkim wprowadzeniu bezprecedensowych działań mających na celu zapewnienie gospodarce jak najbardziej akomodacyjnych warunków do odbudowy po zakończeniu pandemii, nie oczekuje się dalszych działań w najbliższym czasie.
Wykres 1. WTI.f; Interwał dzienny
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.