Rynek FX po prostu zastygł przed kluczowym wystąpieniem szefa FED w Jackson Hole - dzisiaj o godz. 15:10. Dolar jest mocniejszy w relacjach z walutami naszego regionu CEE, egzotykami (MXN, ZAR), oraz niektórymi walutami surowcowymi (CAD, NOK), ale ogólnie zmiany są kosmetyczne. Więcej dzieje się na rynkach akcji - wczoraj indeksy na Wall Street wspięły się na nowe szczyty w oczekiwaniu na dzisiejsze słowa szefa FED, ale rynki w Azji podobnie jak wczoraj reagują powściągliwie. Powodem są obawy związane z pogarszającymi się relacjami pomiędzy USA, a Chinami - powraca spór o wyspy na Morzu Południowochińskim. Wczoraj Chiny wystrzeliły dwie rakiety średniego zasięgu, a USA wciągnęły kolejne chińskie spółki na czarną listę.
OKIEM ANALITYKA - Bez ostrzeżeń?
Patrząc na schemat rozgrywany na Wall Street, gdzie liczy się tylko to, że szef FED zapewni dzisiaj o baaaardzo długim okresie ultra-luźnej polityki i gotowości do zwiększenia skali działań w razie potrzeby (chociaż takowa nie jest na razie paląca, USA bardziej czekają na ustawowe rozwiązania m.in. dla rynku pracy zawarte w pakiecie fiskalnym) można odnieść wrażenie, że ktoś tu gra w dobrze znane rozdanie pod hasłem - kup plotki, sprzedaj fakty. Tyle, że może być trudno o dłuższą korektę, jeżeli w dzisiejszych słowach Jerome'a Powell'a nie pojawią się stwierdzenia mogące "upominać" inwestorów przed ryzykiem powstawania baniek spekulacyjnych - FED nie powie oczywiście o które rynki chodzi, ale krytyczne opinie dotyczące wycen na Wall Street nie są w ostatnim czasie odosobnione.
Tyle giełda, a co na to dolar? Short squeeze, czyli szybkie i nieraz paniczne pokrywanie krótkich pozycji (zwłaszcza, jeżeli jest ich w portfelach nieprzyzwoicie dużo) nie jest scenariuszem zupełnie niemożliwym dzisiaj po południu do realizacji. Tak zwane strząśnięcie rynku nieraz bywa potrzebne i jest elementem długoterminowego trendu. Ten na dolarze pozostaje spadkowy i tu wiele się nie zmieni. A dzisiaj po godz. 15:10 uważnie słuchajmy Jay Powella i obserwujmy reakcje rynków na spływające depesze.
Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ