Dolar nie poddaje się presji

Na rynkach akcji po posiedzeniu Fed nie ma już śladu – indeksy na Wall Street są już na nowych rekordowych poziomach. Jednak dolar utrzymuje większość umocnienia, a problemy innych walut są dla niego szansą.

Publikacja: 28.06.2021 09:39

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Foto: materiały prasowe

Zgodnie z oczekiwaniami chór wystąpień przedstawicieli Fed w ubiegłym tygodniu robił wszystko, aby zatrzeć negatywny ślad po czerwcowym posiedzeniu i dokładnie tak się stało – indeksy na Wall Street szybko powędrowały na nowe maksima. Sytuacja na rynku walut jest jednak inna. Nieznaczna podwyżka stóp rezerw oraz reverse repo (do 5 punktów bazowych z zera) przyciągnęła do dolara kolejne fundusze. W ubiegłym tygodniu widzieliśmy próby jego osłabienia, ale skończyły się one niepowodzeniem. Oczywiście są wygrani i przegrani. W Brazylii i Meksyku podniesiono stopy procentowe i waluty tych krajów umocniły się wobec dolara. Po drugiej stronie mamy funta i dolara australijskiego, obciążone gołębią postawą swoich banków centralnych i nowymi obostrzeniami związanymi z nawrotem wirusa. Tu sytuacja dla dolara wygląda dużo korzystniej i możliwa jest zmiana trendu. Złoty jest gdzieś pośrodku tego obrazu – ciąży mu postawa RPP, ale pomagają szampańskie nastroje na Wall Street.

W tym tygodniu zdecydowanie najciekawiej zapowiada się piątek, kiedy opublikowany będzie czerwcowy raport z rynku pracy USA. Jeśli coś miałoby przymusić Fed do zmiany postawy to właśnie symptomy przegrzania na rynku pracy. Oczekuje się, że w czerwcu zatrudnienie wzrosło o ok. pół miliona osób – problem w tym, że do września w USA cały czas wypłacane są bezrobotnym podwyższone zasiłki. Z drugiej strony firmy raportują problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników, śledzone zatem będą też dane o płacach. Dziś czekają nas... kolejne wystąpienia przedstawicieli Fed (15, 17 i 19:10), choć trudno oczekiwać, aby miały wnieść coś nowego.

Poniedziałkowa sesja zaczyna się w dobrych nastrojach, a złoty umacnia się. O 9:25 euro kosztuje 4,5037 złotego, dolar 3,7713 złotego, frank 4,1101 złotego, zaś funt 5,2543 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?