Biznes zawsze w drodze

Masz firmę i zajmujesz się przewozem ładunków? A może rozsyłasz swoje towary ciężarówkami należącymi do innego przedsiębiorcy? Jeśli masz do czynienia z transportem samochodowym, musisz wiedzieć, jak korzystnie ubezpieczyć samochody lub ładunek. Czym kierować się przy wyborze ubezpieczyciela?

Publikacja: 23.10.2017 12:32

Biznes zawsze w drodze

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce działa prawie sto tysięcy firm zajmujących się przewozem towarów w kraju i za granicą (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/transport-i-lacznosc/). Każda poważniejsza awaria, kradzież pojazdu czy zniszczenie ładunku oznaczają straty dla właściciela oraz innych przedsiębiorców, którzy powierzyli mu swój towar. Straty pomaga zrekompensować odpowiednie ubezpieczenie. Jaką ofertę wybrać, aby była najkorzystniejsza dla firmy oraz kontrahentów korzystających z jej usług?

OCP – nieobowiązkowe, ale przydatne

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia OC. Oprócz tego przewoźnicy mogą wykupić również OC Przewoźnika, popularnie nazywane OCP. Nie jest ono obligatoryjne, ale i tak decyduje się na nie większość przedsiębiorców. Taka polisa ma za zadanie w jak najszerszym zakresie chronić właściciela pojazdu oraz jego kontrahentów; nie warto więc kierować się wyłącznie jej ceną. Pamiętaj, że niewielka składka to pozorna korzyść – w rzeczywistości oznacza równocześnie wiele wykluczeń i symboliczne, nie pokrywające strat odszkodowanie. Suma gwarancyjna powinna pokryć koszt ładunku przewożonego w jednym transporcie lub jego wartość zadeklarowaną w liście przewozowym (źródło: http://poradnikprzewoznika.pl/2016/ubezpieczenia-transportowe/).

Cargo – zadbaj o swój towar

Na szkody narażeni są nie tylko przewoźnicy, ale również kontrahenci powierzający im swój towar. Tym drugim warto polecić ubezpieczenie cargo. Obejmuje ono przewóz ładunków od momentu opuszczenia miejsca nadania do chwili dostarczenia do miejsca przeznaczenia, wraz z niezbędnymi czynnościami przeładunkowymi i ewentualnym magazynowaniem na trasie transportu. Zakres podstawowy obejmuje zazwyczaj szkody powstałe na skutek zdarzeń losowych, np. pożaru, kradzieży czy wypadku drogowego. Ubezpieczenie to można rozszerzyć o rekompensatę kradzieży samochodu wraz z towarem (źródło: http://poradnikprzewoznika.pl/2016/ubezpieczenia-transportowe/). Warto zapoznać się z ofertami dla przedsiębiorców zajmujących się przewozami towarów – z roku na rok są one coraz atrakcyjniejsze. Być może powstaną w Polsce firmy, które będą się specjalizowały w tego typu polisach. W innych krajach firmy takie już istnieją, np. Insurance Factory w Wielkiej Brytanii, - https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance.

Jeśli ktoś chce zarabiać na transporcie, dba o to, aby ładunek zawsze na czas i w idealnym stanie dotarł do adresata. Niestety, nie zawsze da się uniknąć strat. Na szczęście odpowiednio dobrane polisy ubezpieczeniowe pomagają je zrekompensować.

 

 

Ubezpieczenia
Warta z rekordową sprzedażą ubezpieczeń w 2024 r. Zysk, rentowność, rating w górę
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Ubezpieczenia
Nowa fala oszustw: kradziony PESEL na polisach OC
Ubezpieczenia
PZU postawiło na start-upy. „Ponad 200 mln zł zysku ze współpracy”
Ubezpieczenia
Odwrócenie trendu. Po siedmiu latach ceny polis na świecie wreszcie spadają
Ubezpieczenia
Nowe porządki w PZU. Andrzej Klesyk dostał duży kredyt zaufania
Ubezpieczenia
PZU ma nowego prezesa. Pod warunkiem uzyskania zgody KNF